Saxony Lutheran High School

2020-2021 Girls Volleyball Schedule District Champion Class 2 District 3


Last Game
10/31 vs Valle Catholic  
Varsity:   Loss 0 - 3   (12 - 25, 22 - 25, 17 - 25)

Date Opponent Outcome Score Matchup
9/1-5 Woodland Invitational Tournament    
 »  9/2 Zalma   (2-16) W   2 - 0  
9/3 at Jackson   (31-5-1) L   0 - 2  
9/8 St. Vincent   (11-17-2) Postponed  
9/8 St. Vincent   (11-17-2) Postponed  
9/11-12 Dig for Life    
 »  9/11 Eminence   (6-15-2) L   0 - 2  
 »  9/11 Farmington   (13-13-2) T   1 - 1  
 »  9/12 Cabool   (30-4-4) T   1 - 1  
 »  9/12 Central (Cape Girardeau)   (19-13-2) L   0 - 2  
 »  9/12 Lesterville   (25-11-2) L   0 - 2  
 »  9/12 South Iron   (19-7-3) W   2 - 1  
9/15 at Woodland   (18-7-2) L   0 - 3  
9/15 at Woodland   (18-7-2) W   2 - 0  
9/16 Jackson Freshmen Tournament    
9/17 Valle Catholic   (30-6-2) L   0 - 3  
9/17 Valle Catholic   (30-6-2) L   1 - 2  
9/17 Valle Catholic   (30-6-2)    
9/21 Oak Ridge   (14-8) W   3 - 0  
9/21 Oak Ridge   (14-8) W   2 - 0  
9/22 Ste. Genevieve   (20-6) L   0 - 2  
9/22 Ste. Genevieve   (20-6) L   1 - 2  
9/22 Ste. Genevieve   (20-6) W   2 - 0  
9/24 at Advance   (35-1-2) L   0 - 3  
9/24 at Advance   (35-1-2) W   2 - 1  
9/26 Jackson Tournament    
 »  9/26 Lesterville   (25-11-2) L   0 - 2  
 »  9/26 North County   (13-14-2) L   0 - 2  
 »  9/26 Perryville   (13-14-1) L   1 - 2  
 »  9/26 Scott City   (9-19-3) W   2 - 0  
9/28 Jackson   (31-5-1) L   0 - 3  
9/28 Jackson   (31-5-1) L   0 - 2  
9/28 Jackson   (31-5-1) L   0 - 2  
9/29 at Central (Cape Girardeau)   (19-13-2) L   0 - 3  
9/29 at Central (Cape Girardeau)   (19-13-2) W   2 - 1  
10/2 at Arcadia Valley   (15-8-3) L   0 - 2  
10/2 at Arcadia Valley   (15-8-3) W   2 - 0  
10/8 at Notre Dame (Cape Girardeau)   (24-11-2) L   0 - 3  
10/8 at Notre Dame (Cape Girardeau)   (24-11-2) L   0 - 2  
10/8 at Notre Dame (Cape Girardeau)   (24-11-2) W   2 - 0  
 »  10/10 Bell City   (5-14) W   2 - 0  
 »  10/10 Meadow Heights   (17-12-1) W   2 - 0  
 »  10/10 Woodland   (18-7-2) L   0 - 2  
10/10 Ste. Genevieve Freshmen Tournament    
 »  10/10 Farmington   (13-13-2) L   0 - 2  
 »  10/10 North County   (13-14-2) W   3 - 0  
 »  10/10 Ste. Genevieve   (20-6) W   3 - 0  
10/12 Kennett   (21-9-1) W   3 - 1  
10/12 Kennett   (21-9-1) W   2 - 0  
10/14 at Sikeston   (5-22) W   3 - 0  
10/14 at Sikeston   (5-22) W   2 - 0  
10/15 at Central (Park Hills)   (27-6-3) L   0 - 3  
10/15 at Central (Park Hills)   (27-6-3) L   0 - 2  
10/15 at Central (Park Hills)   (27-6-3) W   2 - 0  
10/16 Oran   (3-25) W   3 - 0  
10/16 Oran   (3-25)    
10/16 Central (Cape Girardeau)   (19-13-2) W   2 - 0  
10/17 Jackson Jv VB Tournament    
 »  10/17 Advance   (35-1-2) W   2 - 0  
 »  10/17 Central (Cape Girardeau)   (19-13-2) T   1 - 1  
 »  10/17 Jackson 1   T   1 - 1  
 »  10/17 Jackson 3   W   2 - 0  
 »  10/17 Notre Dame (Cape Girardeau)   (24-11-2) L   0 - 2  
 »  10/17 Poplar Bluff   (8-22-4) W   2 - 0  
10/17 Jackson Freshmen Tournament    
 »  10/17 Fox   (9-7) W   2 - 0  
 »  10/17 Jackson 1   L   0 - 2  
 »  10/17 Jackson 2   T   1 - 1  
 »  10/17 Jackson 3   L   0 - 2  
 »  10/17 Notre Dame (Cape Girardeau)   (24-11-2) L   0 - 2  
10/19 Jefferson (Festus)   (12-6) L   0 - 2  
10/19 Jefferson (Festus)   (12-6) L   0 - 2  
10/22 at East Prairie   (1-15) W   3 - 0  
10/22 at East Prairie   (1-15) W   2 - 0  
10/24 Cape Central JV Tournament    
 »  10/24 Jackson   (31-5-1) L   0 - 2  
 »  10/24 Jackson   (31-5-1) W   2 - 0  
 »  10/24 Jackson   (31-5-1) L   0 - 2  
 »  10/24 Kennett   (21-9-1) W   2 - 0  
 »  10/24 Scott City   (9-19-3) W   2 - 0  
10/26-28 Class 2 District 3 Tournament    
 »  10/27 East Prairie   (1-15) W   3 - 0  
 »  10/28 St. Vincent   (11-17-2) W   3 - 1  
10/31-11/7 Class 2 State Tournament    
 »  10/31 Malden   (13-15-1) W   3 - 0  
 »  10/31 Valle Catholic   (30-6-2) L   0 - 3