Incarnate Word Academy High School

2022-2023 Girls Volleyball Schedule 2nd Place Class 4


Last Game
11/4 vs Incarnate Word Academy   Last Game
Varsity:   Loss 1 - 3   (21 - 25, 25 - 17, 19 - 25, 23 - 25)

Special Designation Date Opponent Outcome Score Matchup
8/31 Westminster Christian Academy   (32-2-5) L   0 - 3  Matchup
9/2-3 Volley in the Ville    Matchup
 »  9/2 Brentwood Academy   W   2 - 0  Matchup
 »  9/2 Collierville High School   L   0 - 2  Matchup
 »  9/3 St Agnes   L   1 - 2  Matchup
 »  9/3 Brooks High School   W   2 - 0  Matchup
 »  9/3 Brentwood Academy   L   1 - 2  Matchup
9/6 at Lutheran St. Charles   (23-16) W   3 - 1  Matchup
9/7 at Francis Howell   (23-10-1) W   3 - 1  Matchup
9/8 Nerinx Hall   (26-8-2) L   1 - 3  Matchup
9/13 Visitation Academy   (13-14) W   3 - 0  Matchup
9/15 at Villa Duchesne   (10-22) W   3 - 0  Matchup
9/20 St. Pius X (Festus)   (23-4) L   1 - 3  Matchup
9/20 St. Pius X (Festus)   (23-4)    Matchup
9/21-23 Gateway Match Up    Matchup
 »  9/22 Nerinx Hall   (26-8-2) L   0 - 2  Matchup
 »  9/22 Francis Howell   (23-10-1) W   2 - 0  Matchup
 »  9/22 Rockwood Summit   (17-12-2) W   2 - 0  Matchup
 »  9/24 Kirkwood   (11-20-3) W   2 - 0  Matchup
 »  9/24 Parkway West   (20-11-2) W   2 - 0  Matchup
 »  9/24 Eureka   (33-4) L   0 - 2  Matchup
 »  9/24 Oakville   (11-16) W   2 - 0  Matchup
9/27 Eureka   (33-4) L   0 - 2  Matchup
9/27 Eureka   (33-4) W   2 - 1  Matchup
9/27 Eureka   (33-4) L   1 - 3  Matchup
9/28 at Pattonville   (29-6-1) L   1 - 3  Matchup
9/28 at Pattonville   (29-6-1)    Matchup
9/28 at Pattonville   (29-6-1)    Matchup
9/30 at Jackson   (31-5-4) W   3 - 2  Matchup
10/3 at St. Francis Borgia   (13-16-2) W   3 - 0  Matchup
10/4 Ursuline Academy   (13-12-2) W   3 - 0  Matchup
10/4 Ursuline Academy   (13-12-2)    Matchup
10/4 Ursuline Academy   (13-12-2)    Matchup
10/6 at Cor Jesu Academy   (14-14) W   3 - 2  Matchup
10/6 at Cor Jesu Academy   (14-14)    Matchup
10/6 at Cor Jesu Academy   (14-14)    Matchup
10/8 Jackson Varsity VB Tournament    Matchup
 »  10/8 Valle Catholic   (19-13-1) W   2 - 0  Matchup
 »  10/8 Poplar Bluff   (8-23-1) W   2 - 0  Matchup
 »  10/8 Farmington   (29-8-2) W   2 - 0  Matchup
 »  10/8 Saxony Lutheran   (26-9-3) W   2 - 0  Matchup
 »  10/8 Advance   (27-10) W   2 - 0  Matchup
 »  10/8 Jackson   (31-5-4) W   2 - 0  Matchup
 »  10/8 Lindbergh   (17-11-2) W   2 - 0  Matchup
10/11 St. Dominic   (24-12-3) W   3 - 2  Matchup
10/12 at Lafayette (Wildwood)   (32-6) L   0 - 3  Matchup
10/13 at Lutheran South   (11-16-3) W   3 - 2  Matchup
10/17 at St. Joseph's Academy   (17-10) L   0 - 3  Matchup
10/20-25 Class 4 District 3 Tournament    Matchup
 »  10/20 Hazelwood East   (19-15-1) W   3 - 0  Matchup
 »  10/22 Ladue Horton Watkins   (17-15-1) W   3 - 0  Matchup
 »  10/25 Clayton   (15-7) W   3 - 1  
10/29-11/4 Class 4 State Tournament    Matchup
 »  10/29 Parkway Central   (21-14-1) W   3 - 1  Matchup
 »  11/3 Webb City   (32-6-2) W   3 - 0  Matchup
 »  11/4 Westminster Christian Academy   (32-2-5) L   1 - 3