Incarnate Word Academy High School


State Championships and Top 4 Finishes

32  12  15  15


Rank YearAchievement  
12022 Class 6 Champions C6 Champions Head Coach:   Dan Rolfes Tournament Bracket
42021 Class 4 Fourth Place C4 4th Place Tournament Bracket
12021 Class 6 Champions C6 Champions Head Coach:   Dan Rolfes Tournament Bracket
42019 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
12019 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Dan Rolfes Tournament Bracket
12018 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Dan Rolfes Tournament Bracket
22018 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
42017 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
42017 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
12017 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Dan E Rolfes Tournament Bracket
32016 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
42016 Class 4 Fourth Place C4 4th Place Tournament Bracket
12015 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Dan E Rolfes Tournament Bracket
42015 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
12014 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Dan E Rolfes Tournament Bracket
12013 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Dan E Rolfes Tournament Bracket
32012 Class 5 Third Place C5 3rd Place Tournament Bracket
12011 Class 5 Champions C5 Champions Head Coach:   Dan E Rolfes Tournament Bracket
42011 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
42010 Class 4 Fourth Place C4 4th Place Tournament Bracket
12010 Class 5 Champions C5 Champions Head Coach:   Dan E Rolfes Tournament Bracket
32009 Class 4 Third Place C4 3rd Place Tournament Bracket
12009 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Annie Beekman Tournament Bracket
32008 Class 4 Third Place C4 3rd Place Tournament Bracket
12008 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Annie Beekman Tournament Bracket
22008 Class 5 Second Place C5 2nd Place Tournament Bracket
42007 Class 4 Fourth Place C4 4th Place Tournament Bracket
22007 Class 2 Second Place C2 2nd Place Tournament Bracket
12006 Class 5 Champions C5 Champions Head Coach:   Dan E Rolfes Tournament Bracket
12005 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Lisa Orlet Tournament Bracket
42005 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
12004 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Lisa Orlet Tournament Bracket
22005 Class 2 Second Place C2 2nd Place Tournament Bracket
32005 Class 5 Third Place C5 3rd Place Tournament Bracket
42004 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
12003 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Lisa Orlet Tournament Bracket
12004 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Jeff Muhr Tournament Bracket
32004 Class 5 Third Place C5 3rd Place Tournament Bracket
42003 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
32002 Class 4 Third Place C4 3rd Place Tournament Bracket
32003 Class 2 Third Place C2 3rd Place Tournament Bracket
22000 Class 4A Second Place C4A 2nd Place
42000 Class 3A Fourth Place C3A 4th Place
11999 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Bridget Timoney
12000 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Andy Lodes
21999 Class 3A Second Place C3A 2nd Place
11999 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Andy Lodes
21998 Class 3A Second Place C3A 2nd Place
41999 Class 3A Fourth Place C3A 4th Place
31997 Class 4A Third Place C4A 3rd Place
31996 Class 4A Third Place C4A 3rd Place
11996 Champions Champions Head Coach:   Andy Lodes
31996 Class 3A Third Place C3A 3rd Place
31995 Class 3A Third Place C3A 3rd Place
11995 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Jim Johnson
11994 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Karen Piedimonte
21995 Second Place 2nd Place
11994 Champions Champions Head Coach:   Andy Lodes
21993 Class 4A Second Place C4A 2nd Place
11993 Champions Champions Head Coach:   Andy Lodes
31993 Class 3A Third Place C3A 3rd Place
21991 Class 4A Second Place C4A 2nd Place
21992 Second Place 2nd Place
21991 Second Place 2nd Place
41990 Class 4A Fourth Place C4A 4th Place
31990 Third Place 3rd Place
11989 Champions Champions Head Coach:   Jim Marco
31988 Third Place 3rd Place
11986 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Karen Piedimonte
11985 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Karen Piedimonte
11984 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Teri Clemens
11983 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Teri Clemens
11982 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Teri Clemens
11976 Champions Champions Head Coach:   Jane Schreiber