2013-2014 Scholar Bowl


Leopold (9-5)
Class 1 District 1 
1
Bakersfield
Class 1 District 2 
2
Class 1 State Tournament, Bakersfield Final
Thomas Jefferson Independent (40-14)
Class 1 District 4 
2
Fair Play (5-3)
Class 1 District 3 
0
Class 1 State Tournament, Joplin Final
Pilot Grove
Class 1 District 6 
2
Calhoun (3-2)
Class 1 District 5 
0
Class 1 State Tournament, Pilot Grove Final
New Franklin (12-0)
Class 1 District 8 
2
Wellsville-Middletown
Class 1 District 7 
1
Class 1 State Tournament, New Franklin Final
Novinger (12-4)
Class 1 District 10 
1
North Shelby (13-14)
Class 1 District 9 
2
Class 1 State Tournament, Novinger Final
Wellington-Napoleon
Class 1 District 11 
1
Polo (7-5)
Class 1 District 12 
2
Class 1 State Tournament, Polo Final
St. Joseph Christian
Class 1 District 13 
2
Worth County (6-6)
Class 1 District 14 
0
Class 1 State Tournament, Grant City Final
North Andrew
Class 1 District 15 
0
Mound City (47-10)
Class 1 District 16 
2
Class 1 State Tournament, Mound City Final
Twin Rivers
Class 2 District 2 
2
Malden (8-7)
Class 2 District 1 
0
Class 2 State Tournament, Broseley Final
Saxony Lutheran (28-5)
Class 2 District 3 
2
New Haven
Class 2 District 4 
0
Class 2 State Tournament, New Haven Final
Fordland
Class 2 District 5 
2
Purdy (15-9)
Class 2 District 6 
0
Class 2 State Tournament, Purdy Final
College Heights Christian
Class 2 District 7 
2
Skyline
Class 2 District 8 
0
Class 2 State Tournament, Urbana Final
Butler (8-4)
Class 2 District 9 
0
Richland
Class 2 District 10 
2
Class 2 State Tournament, Richland Final
Marceline (8-6)
Class 2 District 12 
1
Lexington
Class 2 District 11 
2
Class 2 State Tournament, Marceline Final
Monroe City (10-4)
Class 2 District 13 
0
Schuyler County (29-23)
Class 2 District 14 
2
Class 2 State Tournament, Queen City Final
West Platte (12-1)
Class 2 District 16 
2
Penney (7-3)
Class 2 District 15 
0
Class 2 State Tournament, Weston Final
Notre Dame (Cape Girardeau)
Class 3 District 1 
2
West County (17-4)
Class 3 District 2 
0
Class 3 State Tournament, Park Hills Final
Priory
Class 3 District 4 
2
St. James
Class 3 District 3 
0
Class 3 State Tournament, Creve Coeur Final
Orchard Farm
Class 3 District 5 
0
Kirksville (18-2)
Class 3 District 6 
2
Class 3 State Tournament, Kirksville Final
Hallsville
Class 3 District 7 
2
Eldon (12-3)
Class 3 District 8 
0
Class 3 State Tournament, Eldon Final
Diamond
Class 3 District 10 
1
Hollister
Class 3 District 9 
2
Class 3 State Tournament, Diamond Final
El Dorado Springs
Class 3 District 12 
2
Logan-Rogersville
Class 3 District 11 
1
Class 3 State Tournament, El Dorado Springs Final
Barstow
Class 3 District 13 
2
Marshall
Class 3 District 14 
0
Class 3 State Tournament, Marshall Final
Smithville
Class 3 District 15 
0
Savannah
Class 3 District 16 
2
Class 3 State Tournament, Savannah Final
Poplar Bluff
Class 4 District 1 
0
Oakville
Class 4 District 2 
2
Class 4 State Tournament, St. Louis Final
SLUH
Class 4 District 3 
0
Ladue Horton Watkins
Class 4 District 4 
2
Class 4 State Tournament, Ladue Final
Parkway West
Class 4 District 6 
2
Eureka
Class 4 District 5 
0
Class 4 State Tournament, Ballwin Final
Holt (12-4)
Class 4 District 7 
0
Hickman
Class 4 District 8 
2
Class 4 State Tournament, Columbia Final
Central (Springfield) (8-2)
Class 4 District 9 
2
Kickapoo (7-1)
Class 4 District 10 
0
Class 4 State Tournament, Springfield Final
Webb City
Class 4 District 11 
2
Lee's Summit West (7-1-2)
Class 4 District 12 
0
Class 4 State Tournament, Final
Grain Valley (20-1)
Class 4 District 13 
0
Park Hill South
Class 4 District 14 
2
Class 4 State Tournament, Riverside Final
Liberty North
Class 4 District 15 
1
Central (St. Joseph)
Class 4 District 16 
2
Class 4 State Tournament, Saint Joseph Final
Monroe City (10-4)
Class 2 District 13 
Schuyler County (29-23)
Class 2 District 14 
Queen City 5:00 PM



Processing. Please wait.