Pembroke Hill High School


State Championships and Top 4 Finishes

56  46  39  23


Rank YearAchievement  
32021 Class 4 Third Place C4 3rd Place Tournament Bracket
42022 Class 1 Fourth Place C1 4th Place Championship Results
42022 Class 4 Fourth Place C4 4th Place Tournament Bracket
22020 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
32020 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
22019 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
12019 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   David Burke Championship Results
32018 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
32019 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
42018 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
42019 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
12017 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Michael Duckworth Tournament Bracket
22017 Class 1 Second Place C1 2nd Place Championship Results
32018 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
12017 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Justin Romick Tournament Bracket
32016 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
22016 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22016 Class 2 Second Place C2 2nd Place Tournament Bracket
22016 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
22015 Class 1 Second Place C1 2nd Place Championship Results
32015 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
12014 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner Tournament Bracket
12015 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Evan Scobie Championship Results
32014 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
12014 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Evan Scobie Championship Results
22014 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22014 Class 4 Second Place C4 2nd Place Tournament Bracket
32013 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
32013 Class 3 Third Place C3 3rd Place Championship Results
12012 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner Tournament Bracket
22011 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
12011 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner Tournament Bracket
12011 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Chip Campbell Championship Results
32011 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
32010 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
12010 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner Tournament Bracket
22010 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
22009 Class 1 Second Place C1 2nd Place
32010 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
12009 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner Tournament Bracket
42008 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
42009 Class 3 Fourth Place C3 4th Place
42008 Class 1 Fourth Place C1 4th Place
12007 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Chip Campbell
22007 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
32008 Class 3 Third Place C3 3rd Place
12006 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Chip Campbell
22007 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22007 Class 3 Second Place C3 2nd Place
32006 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
42007 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
42007 Class 1 Fourth Place C1 4th Place Tournament Bracket
12006 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
12005 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
12005 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Matthew T. Pritchett Tournament Bracket
12006 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Mark Spigarelli Tournament Bracket
12006 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Chip Campbell
12005 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Chip Campbell
22005 Class 2 Second Place C2 2nd Place Championship Results
12005 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
12005 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Mark Spigarelli Tournament Bracket
12004 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
12004 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Chip Campbell
22004 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
42004 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Championship Results
12003 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
12003 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Chip Campbell
22003 Class 2 Second Place C2 2nd Place Championship Results
22004 Class 2 Second Place C2 2nd Place
32004 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
42004 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
12003 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
12003 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Chip Campbell
22002 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22002 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
32002 Class 2 Third Place C2 3rd Place Championship Results
12002 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
12001 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
12002 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Chip Campbell
32001 Class 2A Third Place C2A 3rd Place Championship Results
12001 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
12000 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
12001 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Chip Campbell
12000 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
21999 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
32000 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
42000 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
11999 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Mark Spigarelli
11999 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Chip Campbell
21998 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
31999 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
31999 Class 3A Third Place C3A 3rd Place
21997 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
21998 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
31998 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
41997 Class 1A-2A Fourth Place C1A-2A 4th Place
21997 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
21996 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
31996 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
31995 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
31996 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
31995 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
41996 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
11995 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Mark Spigarelli
21994 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
31995 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
11993 Class 1A-2A Champions C1A-2A Champions Head Coach:   Marcia Dowling
21994 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
21993 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
31993 Class 1A-2A Third Place C1A-2A 3rd Place
41994 Class 1A-2A Fourth Place C1A-2A 4th Place
11993 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
11992 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
21993 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
31992 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
31992 Class 1A-2A Third Place C1A-2A 3rd Place
31993 Class 1A-2A Third Place C1A-2A 3rd Place
41992 Class 1A-2A Fourth Place C1A-2A 4th Place
41993 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
11991 Class 1A-2A Champions C1A-2A Champions Head Coach:   Marcia Dowling
11991 Class 1A-2A Champions C1A-2A Champions Head Coach:   Marcia Dowling
11992 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
21991 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
21992 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
21992 Class 1A-2A Second Place C1A-2A 2nd Place
41991 Class 1A-3A Fourth Place C1A-3A 4th Place
11990 Class 1A-2A Champions C1A-2A Champions Head Coach:   Marcia Dowling
11991 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dale Eshelbrenner
11990 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Karen Boulware
21990 Class 1A-2A Second Place C1A-2A 2nd Place
31990 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
31991 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
11990 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Karen Boulware
21990 Class 1A-2A Second Place C1A-2A 2nd Place
31989 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
11989 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Karen Boulware
21988 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
41988 Class 1A-3A Fourth Place C1A-3A 4th Place
11988 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Karen Boulware
21987 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
21987 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
21986 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
21985 Class 3A Second Place C3A 2nd Place
41986 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
41986 Class 1A-2A Fourth Place C1A-2A 4th Place
41985 Class 1A-3A Fourth Place C1A-3A 4th Place
31983 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
31982 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place
21981 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
11980 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Hilliard Highes
11979 Champions Champions Head Coach:   Hilliard Highes
11978 Champions Champions
21977 Second Place 2nd Place
21976 Second Place 2nd Place
11975 Champions Champions
21975 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
11974 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Bob Hicks
31973 Class M Third Place CM 3rd Place
31973 Third Place 3rd Place
31963 Class B Third Place CB 3rd Place
11958 Class B Champions CB Champions
21954 Class B Second Place CB 2nd Place
11951 Class B Champions CB Champions Head Coach:   Wayne Campbell
41950 Class B Fourth Place CB 4th Place