Notre Dame (Cape Girardeau) High School


State Championships and Top 4 Finishes

19  21  19  16


Rank YearAchievement  
22020 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
42021 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Championship Results
42019 Class 1 Fourth Place C1 4th Place Tournament Bracket
12019 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Ryan D Schweain Tournament Bracket
12017 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Emily Obergoenner Championship Results
22017 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22018 Class 2 Second Place C2 2nd Place Tournament Bracket
12017 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Ryan D Schweain Tournament Bracket
12016 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Mark Moore Championship Results
22016 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
32016 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
22015 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
32015 Class 3 Third Place C3 3rd Place Championship Results
12015 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Jeff Graviett Tournament Bracket
22014 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
32015 Class 4 Third Place C4 3rd Place Tournament Bracket
42015 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
42014 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Championship Results
22013 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
32012 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
22010 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
42010 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
42010 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
12009 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Jeff Graviett Tournament Bracket
22010 Class 4 Second Place C4 2nd Place Tournament Bracket
32009 Class 2 Third Place C2 3rd Place Tournament Bracket
32009 Class 3 Third Place C3 3rd Place Championship Results
42009 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
12009 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Jeff Graviett Tournament Bracket
22008 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22009 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22008 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
32008 Class 2 Third Place C2 3rd Place Tournament Bracket
12007 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Brad Wittenborn Tournament Bracket
12008 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Mary Ha Tournament Bracket
12008 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Paul Hale Tournament Bracket
32007 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
32008 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
32007 Class 3 Third Place C3 3rd Place Championship Results
12006 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Brad Wittenborn Tournament Bracket
22007 Class 4 Second Place C4 2nd Place Tournament Bracket
32006 Class 3 Third Place C3 3rd Place Championship Results
12005 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Bill Davis Championship Results
22005 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
32004 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
42005 Class 4 Fourth Place C4 4th Place Tournament Bracket
42005 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
42004 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Championship Results
22003 Class 2 Second Place C2 2nd Place Championship Results
32004 Class 3 Third Place C3 3rd Place Tournament Bracket
42004 Class 1 Fourth Place C1 4th Place Tournament Bracket
42003 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Tournament Bracket
12002 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Brad Wittenborn Tournament Bracket
22003 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22003 Class 4 Second Place C4 2nd Place Tournament Bracket
12002 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jerry Grim Tournament Bracket
32002 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
42001 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
22001 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
32000 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
21999 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
41999 Class 3A Fourth Place C3A 4th Place
21997 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
21995 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
11993 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Glastetter
11987 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Brad Wittenborn
41987 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
11986 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Brad Wittenborn
41986 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
31985 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
11984 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Glastetter
11983 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Glastetter
31977 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
31967 Class M Third Place CM 3rd Place
31960 Class M Third Place CM 3rd Place