John Burroughs High School

State Championships and Top 4 Finishes

54  41  31  20

Rank YearAchievement  
12023 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Lindsey Carlile Tournament Bracket
42023 Class 4 Fourth Place C4 4th Place Tournament Bracket
12023 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Scott Deken Tournament Bracket
22023 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
32022 Class 3 Third Place C3 3rd Place Championship Results
12022 Class 4 Champions C4 Champions Head Coach:   Jacob Yorg Tournament Bracket
32021 Class 4 Third Place C4 3rd Place Tournament Bracket
32021 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
12020 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Lindsay Carlile Tournament Bracket
12020 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Christine Bugnitz Championship Results
12021 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Bob Keefe Tournament Bracket
12021 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Alan Trzecki Tournament Bracket
42020 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Championship Results
12019 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
32019 Class 2 Third Place C2 3rd Place Tournament Bracket
32019 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
12018 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Wendi Sock Tournament Bracket
12018 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Alan Trzecki Tournament Bracket
12019 Class 3 Champions C3 Champions Tournament Bracket
12019 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Allison Engelsmann Tournament Bracket
12018 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Timothy Begley Championship Results
22019 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
42019 Class 3 Fourth Place C3 4th Place Championship Results
12018 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Scott Sutter Tournament Bracket
12018 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Daniel Harris Championship Results
22017 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
32017 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
12016 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Wendi Sock Tournament Bracket
12016 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Alan Trzecki Tournament Bracket
12017 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Daniel Harris Championship Results
22016 Class 1 Second Place C1 2nd Place Championship Results
12015 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   John Merritt Tournament Bracket
12015 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Wendi Sock Tournament Bracket
12016 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Daniel Harris Championship Results
22016 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
32016 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
12015 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Daniel Harris Championship Results
22015 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22014 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22014 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22015 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
22014 Class 1 Second Place C1 2nd Place Championship Results
12013 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Alan Trzecki Tournament Bracket
12013 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Ellen Port Championship Results
32014 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
22012 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22013 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22013 Class 3 Second Place C3 2nd Place Championship Results
42012 Fourth Place 4th Place Championship Results
22011 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22010 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
32009 Class 2 Third Place C2 3rd Place Championship Results
12008 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Alan Trzecki Tournament Bracket
22008 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
42008 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Championship Results
22007 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
32007 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
12007 Class 3 Champions C3 Champions Head Coach:   Suzanne Hamon Tournament Bracket
12006 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Christine Bugnitz Championship Results
22006 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
22007 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
32006 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
32005 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
22004 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
12004 Class 1 Champions C1 Champions Tournament Bracket
22003 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
32003 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
32004 Class 2 Third Place C2 3rd Place
12003 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Scott McDoniel Tournament Bracket
22003 Class 3 Second Place C3 2nd Place Tournament Bracket
22003 Class 1 Second Place C1 2nd Place Tournament Bracket
12001 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
12002 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Andy Katzman Tournament Bracket
22002 Class 2A Second Place C2A 2nd Place Championship Results
22002 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place Tournament Bracket
42002 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place Championship Results
22001 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place Tournament Bracket
22001 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
32001 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place Tournament Bracket
42001 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place Tournament Bracket
11999 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Toby Clark Tournament Bracket
22000 Class 2A Second Place C2A 2nd Place Tournament Bracket
32000 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place Tournament Bracket
42000 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
11999 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Toby Clark Tournament Bracket
21999 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
31998 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place Tournament Bracket
41999 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place Tournament Bracket
21998 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place Tournament Bracket
31997 Class 1A-2A Third Place C1A-2A 3rd Place
41998 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place Tournament Bracket
11997 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Steve Willcutt
31997 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place Tournament Bracket
41997 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place Tournament Bracket
41996 Class 1A-2A Fourth Place C1A-2A 4th Place
11995 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
11996 Class 1A-2A Champions C1A-2A Champions Head Coach:   Ellen Port
21996 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place Tournament Bracket
11994 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Toby Clark Tournament Bracket
21995 Class 1A-2A Second Place C1A-2A 2nd Place
11993 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Toby Clark Tournament Bracket
11992 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
21992 Class 1A-2A Second Place C1A-2A 2nd Place
31992 Class 1A-2A Third Place C1A-2A 3rd Place
11991 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
11991 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Ian Frederick Tournament Bracket
31992 Class 1A-2A Third Place C1A-2A 3rd Place
11991 Class 3A Champions C3A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
11991 Class 1A-2A Champions C1A-2A Champions Head Coach:   Dennis Moore
31990 Class 1A-3A Third Place C1A-3A 3rd Place Tournament Bracket
11989 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
11989 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Ian Frederick Tournament Bracket
11990 Class 1A-2A Champions C1A-2A Champions Head Coach:   Dennis Moore
41990 Class 3A Fourth Place C3A 4th Place Tournament Bracket
11988 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Ian Frederick Tournament Bracket
21988 Class 2A Second Place C2A 2nd Place Tournament Bracket
41988 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
21986 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
31987 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
11985 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
31986 Class 1A-2A Third Place C1A-2A 3rd Place
11985 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Richard Heath Tournament Bracket
21985 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
31984 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
41984 Class 2A Fourth Place C2A 4th Place
21983 Class 1A-3A Second Place C1A-3A 2nd Place
11982 Class 1A-3A Champions C1A-3A Champions Head Coach:   Dennis Moore
11980 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
31980 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
31978 Class A Third Place CA 3rd Place
41978 Fourth Place 4th Place
21976 Class 2A Second Place C2A 2nd Place Tournament Bracket
11975 Class 2A Champions C2A Champions Head Coach:   Jim Lemen Tournament Bracket
31976 Class 2A Third Place C2A 3rd Place
41974 Class A Fourth Place CA 4th Place Tournament Bracket
21973 Second Place 2nd Place
31968 Class M Third Place CM 3rd Place
31967 Class M Third Place CM 3rd Place
21966 Class B Second Place CB 2nd Place
41954 Class B Fourth Place CB 4th Place
11953 Class B Champions CB Champions Head Coach:   Ray Wolfe Tournament Bracket
11952 Class B Champions CB Champions Head Coach:   Ray Wolfe
31951 Class B Third Place CB 3rd Place Tournament Bracket
41951 Class B Fourth Place CB 4th Place
41949 Fourth Place 4th Place Tournament Bracket
21946 Class B Second Place CB 2nd Place