Girls Track and Field State Championships  

2021   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
College Heights Christian(62 pts)
Daniel Lewis
Princeton(43 pts)
Tarkio(33 pts)
Rock Port(32 pts)
Reed Stadium
2
STEAM Academy(80 pts)
Wasim Walker
North Platte(58 pts)
West Platte(35 pts)
Blue Eye(31 pts)
Reed Stadium
3
Ste. Genevieve(38 pts)
Tyne Huck
Blair Oaks(37 pts)
Southern Boone(33 pts)
Pleasant Hill(32 pts)
Reed Stadium
4
Trinity Catholic(59 pts)
Glenn Norwood
Parkway Central(54 pts)
St. Teresa's Academy(53 pts)
Platte County(39.5 pts)
Reed Stadium
5
Cardinal Ritter(64 pts)
Tiffany Jackson-Spain
Lee's Summit West(58 pts)
Blue Springs(43.5 pts)
Rock Bridge(37 pts)
Reed Stadium
2019   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Blue Eye(68 pts)
Kyle Turner
Worth County(67 pts)
St. Joseph Christian(45 pts)
Marion County(38 pts)
Reed Stadium
2
West Platte(50 pts)
Bailee Giger
Jefferson (Festus)(43 pts)
Adrian(41 pts)
Summit Christian Academy(39 pts)
Reed Stadium
3
Trinity Catholic(118 pts)
Glenn Norwood
John Burroughs(59 pts)
Knob Noster
Cardinal Ritter
(29 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
4
Parkway North(73 pts)
Moyenda Anwisye
Webster Groves(53 pts)
Parkway Central(49 pts)
MICDS(39 pts)
Reed Stadium
5
Lee's Summit West(86 pts)
Jesse Griffin
Pattonville(63 pts)
Ozark(43 pts)
Battle(42 pts)
Reed Stadium
2018   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
West Platte
Worth County
(50 pts)
(Co-Champions)
New Haven(44 pts)
Glasgow(40 pts)
Reed Stadium
2
Knob Noster(50 pts)
Rich Johnson
Jefferson (Festus)(41 pts)
Caruthersville(38 pts)
Mid-Buchanan(34 pts)
Reed Stadium
3
John Burroughs(62 pts)
Daniel Harris
Cardinal Ritter(59 pts)
Trinity Catholic(56 pts)
Lincoln College Prep(33 pts)
Reed Stadium
4
MICDS(88 pts)
Jim Lohr
Washington(55 pts)
Camdenton(47 pts)
Webster Groves(41 pts)
Reed Stadium
5
Lee's Summit West(86 pts)
Jesse Griffin
Pattonville(47 pts)
Blue Springs South
Liberty
(37 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2017   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
New Haven(60 pts)
John Tucker
Mound City(53 pts)
Salisbury(47 pts)
Columbia Independent(36 pts)
Reed Stadium
2
New Covenant Academy(57 pts)
Ken Jones
Jefferson (Festus)(56 pts)
Lafayette County(48 pts)
Plattsburg(46 pts)
Reed Stadium
3
(60 pts)
Martise Scott
Cardinal Ritter(57 pts)
Reed Stadium
4
Camdenton(57 pts)
John McNabb
MICDS(56 pts)
Webster Groves(49 pts)
Raytown South(45 pts)
Reed Stadium
5
Lee's Summit West(109 pts)
Jesse Griffin
Hazelwood Central(62 pts)
Kickapoo(35 pts)
Rock Bridge(32 pts)
Reed Stadium
2016   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Mound City(72.5 pts)
Brian Messer
New Covenant Academy(68 pts)
New Haven(59 pts)
Salisbury(38 pts)
Reed Stadium
2
Father Tolton Regional Catholic(55 pts)
Pat Kelly
Summit Christian Academy(51 pts)
Lathrop(37 pts)
Ash Grove(33 pts)
Reed Stadium
3
McCluer South-Berkeley(69 pts)
Martise Scott
John Burroughs(62.5 pts)
Lincoln College Prep(51 pts)
St. James(34 pts)
Reed Stadium
4
MICDS(74 pts)
Jim Lohr
Ste. Genevieve
Raytown South
(56 pts)
(2nd Place Tie)
Parkway Central(31 pts)
Reed Stadium
5
Lee's Summit West(96 pts)
Jesse Griffin
Hazelwood Central(76 pts)
Jefferson City(53 pts)
Lafayette (Wildwood)(45 pts)
Reed Stadium
2015   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
New Covenant Academy(51 pts)
Ken Jones
Jasper(44 pts)
Mound City(38 pts)
New Haven(34 pts)
Reed Stadium
2
Father Tolton Regional Catholic(65 pts)
Pat Kelly
Penney(44 pts)
Plattsburg(41 pts)
Bishop LeBlond(31 pts)
Reed Stadium
3
John Burroughs(63 pts)
Daniel Harris
McCluer South-Berkeley(50 pts)
East Newton(34 pts)
Fatima(31 pts)
Reed Stadium
4
Poplar Bluff(61 pts)
Elizabeth Lewis-Muse
Ste. Genevieve(54 pts)
Lutheran South(47 pts)
Grandview(45 pts)
Reed Stadium
5
McCluer North(62 pts)
Sheldon Webster
Kirkwood(47.5 pts)
Blue Springs(47 pts)
Lafayette (Wildwood)(45 pts)
Reed Stadium
2014   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Mound City(55 pts)
Brian Messer
Polo(39 pts)
Salisbury(34 pts)
New Covenant Academy(33 pts)
Reed Stadium
2
Lutheran St. Charles(63 pts)
Chris Mizel
Penney(34 pts)
Spokane(32 pts)
South Callaway(29 pts)
Reed Stadium
3
Grandview(63 pts)
Dana Bedwell
McCluer South-Berkeley(58 pts)
Ste. Genevieve(53.5 pts)
Lutheran South(51 pts)
Reed Stadium
4
McCluer North(65 pts)
Sheldon Webster
Lee's Summit West(52 pts)
Hazelwood Central(46 pts)
Eureka(40 pts)
Reed Stadium
2013   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Mound City(73 pts)
Brian Messer
Midway(58 pts)
Salisbury(57 pts)
Lutheran (Kansas City)(33 pts)
Reed Stadium
2
Lutheran St. Charles(64 pts)
Bob Carter
Herculaneum(47 pts)
Stockton(40 pts)
Monroe City(37.5 pts)
Reed Stadium
3
Ste. Genevieve(48 pts)
Brian Jett
Lutheran South(47 pts)
Grandview(35 pts)
Chillicothe(29 pts)
Reed Stadium
4
Hazelwood Central(49.5 pts)
Glenn Norwood
Blue Springs(48 pts)
Francis Howell(44 pts)
Eureka(42 pts)
Reed Stadium
2012   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Valle Catholic(66 pts)
Samer Zoughaib
Midway(39.33 pts)
Marion County(37.5 pts)
St. Joseph Christian(34 pts)
Reed Stadium
2
Stockton(46 pts)
TJ Sanderson
Monroe City(39 pts)
Blair Oaks
Lutheran St. Charles
(34 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
3
University City(66 pts)
Sean Burris
Affton(53.5 pts)
Sullivan(36 pts)
MICDS(30 pts)
Reed Stadium
4 (2nd Place Tie)
(2nd Place Tie)
Nerinx Hall(40 pts)
Reed Stadium
2011   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Midway(54.5 pts)
Bryan Stahl
Vienna(50 pts)
Liberal(41 pts)
St. Joseph Christian(38 pts)
Reed Stadium
2
Penney(40 pts)
Jim Dickey
Blair Oaks(38 pts)
Fatima(36 pts)
Lutheran St. Charles(33 pts)
Reed Stadium
3
MICDS(71 pts)
Jim Lohr
Festus(45 pts)
Lincoln College Prep(36 pts)
Affton(31 pts)
Reed Stadium
4
Lee's Summit North(58 pts)
Ed Brill
Lee's Summit West(47 pts)
Nerinx Hall(42 pts)
Hazelwood East(41 pts)
Reed Stadium
2010   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Mound City(55 pts)
Brooke Crawford
Midway(51.5 pts)
Chaffee
St. Joseph Christian
(40 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2
Penney(61 pts)
Jim Dickey
Elsberry(36 pts)
Conway(27 pts)
Louisiana(26 pts)
Reed Stadium
3
McCluer South-Berkeley(62 pts)
Tara Dash
Pembroke Hill(58 pts)
Herculaneum(43 pts)
Maryville(39 pts)
Reed Stadium
4
Lee's Summit West(67 pts)
Derek Howard
Ladue Horton Watkins(43 pts)
Lee's Summit North(38 pts)
Hazelwood East(34 pts)
Reed Stadium
2009   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Southwest (Livingston County)(48 pts)
Erin Evans
Mound City(44 pts)
Rock Port
Marion County
(34 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2
Penney(55 pts)
Jim Dickey
Principia(45 pts)
Crystal City(40 pts)
Macon(39 pts)
Reed Stadium
3
McCluer South-Berkeley(75 pts)
Tara Dash
Villa Duchesne(59 pts)
Festus(53 pts)
Maryville(36 pts)
Reed Stadium
4
Ladue Horton Watkins(66 pts)
Keith Harder
Parkway Central(54 pts)
Gateway(46 pts)
Lee's Summit West(39 pts)
Reed Stadium
2008   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Rock Port(58 pts)
Jan Burke
Meadville(52 pts)
Albany
Miller
(35 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2
Penney(77 pts)
Jim Dickey
North County Tech(43 pts)
Crystal City(36 pts)
Macon(25 pts)
Reed Stadium
3
McCluer South-Berkeley(88 pts)
Keith Rhodes
Festus(66 pts)
Villa Duchesne(53 pts)
Ladue Horton Watkins(50 pts)
Reed Stadium
4
Jefferson City(60.1 pts)
Dennis Licklider
Raytown South(56 pts)
Rockwood Summit(50.5 pts)
Parkway Central(46 pts)
Reed Stadium
2007   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Worth County(49 pts)
Janice Borey
Norborne(48 pts)
Liberal(40 pts)
Polo(36 pts)
Reed Stadium
2
Penney(54 pts)
Jim Dickey
Marceline(43 pts)
Metro
St. Mary's (Independence)
(42 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
3
McCluer South-Berkeley(76 pts)
Keith Rhodes
Festus(50 pts)
Ladue Horton Watkins(40 pts)
Center(37 pts)
Reed Stadium
4
Jefferson City(58.5 pts)
Dennis Licklider
Hazelwood East(54 pts)
Blue Springs(43 pts)
Kirkwood(34 pts)
Reed Stadium
2006   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Worth County(52 pts)
Janice Borey
Cassville(38.5 pts)
Meadville
Miller
(37 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2
Crystal City(56 pts)
Dan Ridgeway
Marceline(49 pts)
Metro(41 pts)
Lawson(38 pts)
Reed Stadium
3
Lee's Summit West(86 pts)
Derek Howard
Ladue Horton Watkins(85 pts)
McCluer South-Berkeley(61 pts)
University City(45 pts)
Reed Stadium
4
Jefferson City(58 pts)
Dennis Licklider
Eureka
Hazelwood East
(45 pts)
(2nd Place Tie)
Washington(36 pts)
Reed Stadium
2005   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Worth County(53 pts)
Janice Borey
Liberal(50 pts)
Rock Port(46 pts)
Meadville(45 pts)
Reed Stadium
2
Marceline(44 pts)
Derrick Becker
Elsberry
Lutheran St. Charles
(38 pts)
(2nd Place Tie)
Penney(36 pts)
Reed Stadium
3
Ladue Horton Watkins(75 pts)
Keith Harder
McCluer South-Berkeley(44 pts)
Lee's Summit West(34 pts)
Central Visual and Performing Arts(27 pts)
Reed Stadium
4
Jefferson City(76.5 pts)
Dennis Licklider
Hazelwood Central(50 pts)
West Plains(38.5 pts)
Hazelwood East(38 pts)
Reed Stadium
2004   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Rich Hill(57 pts)
Brian Thomas
Worth County(52 pts)
Cassville(44 pts)
Liberal(39 pts)
Reed Stadium
2
Monroe City(46 pts)
Don Giltner
Lutheran St. Charles(45 pts)
McCluer South-Berkeley(36 pts)
College Heights Christian(33 pts)
Reed Stadium
3
Warrensburg(48 pts)
Dan Plott
Ladue Horton Watkins(40 pts)
MICDS(39 pts)
Soldan International Studies(36 pts)
Reed Stadium
4
Gateway(78 pts)
Kurtis Downing
Eureka
Jefferson City
(75 pts)
(2nd Place Tie)
Hazelwood Central(68 pts)
Reed Stadium
2003   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Rich Hill(61 pts)
Brian Thomas
Stanberry(48.5 pts)
Cassville(48 pts)
Sweet Springs(35 pts)
Reed Stadium
2
Monroe City(68 pts)
Don Giltner
McCluer South-Berkeley(47 pts)
Lutheran St. Charles(37 pts)
Scott City(33 pts)
Reed Stadium
3
Ruskin(63 pts)
Reggie James
Warrensburg(47 pts)
Soldan International Studies(35 pts)
Ladue Horton Watkins(25 pts)
Reed Stadium
4
Jefferson City(63 pts)
Dennis Licklider
Gateway(52 pts)
Eureka
Grandview
(39 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2002   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
New Haven(57 pts)
John Tucker
Brashear(44 pts)
North Andrew(42 pts)
Rich Hill(36.25 pts)
Reed Stadium
2A
McCluer South-Berkeley(61 pts)
Rod Staggs
Lutheran North(47 pts)
Monroe City(42 pts)
John Burroughs(40 pts)
Reed Stadium
3A
Ruskin(48 pts)
Reggie James
Hickman Mills (44 pts)
Jennings(37 pts)
Harrisonville(30 pts)
Reed Stadium
4A
Gateway(70 pts)
Kurtis Downing
Marquette(49 pts)
Jefferson City(42 pts)
Normandy Collaborative(36 pts)
Reed Stadium
2001   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Worth County(55 pts)
Janice Borey
Rich Hill(47.5 pts)
New Haven
Brashear
(41 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2A
Whitfield(47 pts)
Nicole Bunner
Bishop LeBlond
Lutheran North
(43 pts)
(2nd Place Tie)
McCluer South-Berkeley(42 pts)
Reed Stadium
3A
Hickman Mills (43 pts)
Clay Staires
Seneca(42 pts)
Jennings(40 pts)
Clayton(38 pts)
Reed Stadium
4A
Park Hill South(61 pts)
Andy Keefer
Jefferson City(45 pts)
Normandy Collaborative(43 pts)
Grandview(39 pts)
Reed Stadium
2000   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Worth County(57 pts)
Janice Borey
Valle Catholic(53 pts)
New Haven(44 pts)
Osceola(42 pts)
Reed Stadium
2A
Southern Boone(64 pts)
Rachelle LeCure
Lutheran North(56 pts)
McCluer South-Berkeley(44 pts)
Pembroke Hill(33 pts)
Reed Stadium
3A
Hickman Mills (79 pts)
Clay Staires
Park Hill South(62 pts)
Harrisonville(34.2 pts)
North County(33 pts)
Reed Stadium
4A
Central (Kansas City)(64 pts)
Richard Samuels
Normandy Collaborative(52 pts)
Grandview(36 pts)
Marquette(34 pts)
Reed Stadium
1999   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Worth County(49 pts)
Janice Borey
Lutheran (Kansas City)(43 pts)
St. Paul Lutheran (Concordia)
New Haven
(42 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2A
Blair Oaks(72 pts)
Les Viehmann
McCluer South-Berkeley(57 pts)
Southern Boone(38 pts)
Dixon(28 pts)
Reed Stadium
3A
Hickman Mills (54 pts)
Clay Staires
St. Francis Borgia(50 pts)
Ruskin(47 pts)
Helias Catholic(41 pts)
Reed Stadium
4A
Jefferson City(47 pts)
Dennis Licklider
Ladue Horton Watkins(44 pts)
Central (Kansas City)(41 pts)
West Plains(39 pts)
Reed Stadium
1998   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
St. Paul Lutheran (Concordia)(39 pts)
Andrew Schroeder
North Andrew(38 pts)
Drexel(35 pts)
Mound City(31 pts)
Reed Stadium
2A
Blair Oaks(78 pts)
Les Viehmann
Hermann(56 pts)
Palmyra(48 pts)
Lutheran North(47 pts)
Reed Stadium
3A
Helias Catholic(77.5 pts)
Mary Haskamp
Ruskin(39.5 pts)
Mexico HS
Notre Dame de Sion
(26 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
4A
Jefferson City(43.5 pts)
Dennis Licklider
Liberty(39 pts)
Park Hill(34 pts)
Hickman Mills (33 pts)
Reed Stadium
1997   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Valle Catholic(65 pts)
Nancy Fischer
New Haven(62 pts)
North Andrew(45 pts)
Lutheran (Kansas City)(42 pts)
Reed Stadium
2A
Lutheran North(87 pts)
Kurt Berkholt
Palmyra(48 pts)
Blair Oaks(47 pts)
McCluer South-Berkeley(46 pts)
Reed Stadium
3A
Helias Catholic(60 pts)
Mary Haskamp
Notre Dame de Sion(46 pts)
MICDS(35 pts)
Nevada(33 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(66 pts)
Jeannine Rallo
Central (Kansas City)(46 pts)
Marquette(39.1 pts)
Liberty(29.6 pts)
Reed Stadium
1996   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
North Andrew(44.75 pts)
Mike Newman
Gallatin(42.75 pts)
St. Paul Lutheran (Concordia)(41 pts)
Lutheran (Kansas City)(38 pts)
Reed Stadium
2A
Lutheran North(58 pts)
Kurt Berkholt
New Haven(37 pts)
Linn(36.5 pts)
Valle Catholic(32 pts)
Reed Stadium
3A
Helias Catholic(68 pts)
Mary Haskamp
Notre Dame de Sion(37 pts)
Boonville(32 pts)
East (Kansas City)(30 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(59 pts)
Larry Doyle
Lee's Summit(58 pts)
Marquette(38 pts)
Webster Groves(32 pts)
Reed Stadium
1995   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Gallatin(60 pts)
Rick Lin
Stanberry(42 pts)
St. Paul Lutheran (Concordia)(36 pts)
Hardin-Central(35 pts)
Reed Stadium
2A
Lutheran North(58 pts)
Kurt Berkholt
Valle Catholic(30 pts)
Linn(29 pts)
Smithville(28 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(84 pts)
Rod Staggs
Helias Catholic(42 pts)
Raymore-Peculiar(36 pts)
Ruskin(34 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(71 pts)
Larry Doyle
Lee's Summit(63 pts)
Jefferson City(39 pts)
Marquette(38 pts)
Reed Stadium
1994   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(55 pts)
Raymond Eickhoff
Worth County(49 pts)
North Andrew(47.5 pts)
Jefferson (Conception)(46 pts)
Reed Stadium
2A
Adrian(53 pts)
Terry Hubbard
Holden(49 pts)
Sarcoxie(42 pts)
Gallatin(36 pts)
Reed Stadium
3A
Nevada(51 pts)
Leland Day
Helias Catholic(42 pts)
Clinton(36 pts)
Jennings(35 pts)
Reed Stadium
4A
Oakville(69 pts)
Kirkwood(49 pts)
Park Hill(35 pts)
Blue Springs South(33 pts)
Reed Stadium
1993   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(56 pts)
Raymond Eickhoff
Wellington-Napoleon(52 pts)
North Andrew(50 pts)
Worth County(43 pts)
Reed Stadium
2A
Crystal City(52 pts)
Gregory Balmer
Pembroke Hill
Maysville
(40 pts)
(2nd Place Tie)
Versailles(32 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(72 pts)
Joe Moore
Principia(38 pts)
Helias Catholic(35 pts)
Clinton(32 pts)
Reed Stadium
4A
McCluer(47 pts)
John Tressler
Jefferson City(41 pts)
Lafayette (Wildwood)(32.5 pts)
Hazelwood West(31 pts)
Reed Stadium
1992   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
North Nodaway(56 pts)
Kim Brand
Orrick(53 pts)
Wellington-Napoleon(43 pts)
Rock Port(38 pts)
Reed Stadium
2A
Principia(49 pts)
Bill Simon
Pembroke Hill(42 pts)
Maplewood-Richmond Hts.(40 pts)
Scotland County(35 pts)
Reed Stadium
3A
Lincoln College Prep(51 pts)
Fred Guy
McCluer South-Berkeley(49 pts)
Helias Catholic
St. Francis Borgia
(31 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
4A
Ruskin(52 pts)
Reggie James
Jefferson City(44 pts)
Hazelwood Central(41 pts)
Lafayette (Wildwood)(37 pts)
Reed Stadium
1991   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(45 pts)
Raymond Eickhoff
Nodaway-Holt
North Nodaway
(39 pts)
(2nd Place Tie)
Orrick(38 pts)
Reed Stadium
2A
Smithville(42 pts)
Diana Tinkler
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(53 pts)
Denise McField
Lincoln College Prep(38 pts)
Festus(36 pts)
Union(28 pts)
Reed Stadium
4A
Ruskin(68 pts)
Reggie James
Jefferson City(39 pts)
Parkway West(37 pts)
Lafayette (Wildwood)(32 pts)
Reed Stadium
1990   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Santa Fe(67 pts)
Bill Fox
Jefferson (Conception)(37 pts)
Mound City(34 pts)
Orrick(33 pts)
Reed Stadium
2A
Maplewood-Richmond Hts.
Rock Port
(44 pts)
(Co-Champions)
Springfield Catholic(35 pts)
Lafayette County(31 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(48 pts)
Denise McField
Caruthersville(39 pts)
Lincoln College Prep(38 pts)
Helias Catholic(35 pts)
Reed Stadium
4A
North Kansas City(47 pts)
Jim Jarvis
Hazelwood Central(44 pts)
Ruskin(41 pts)
Jefferson City(40 pts)
Reed Stadium
1989   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Santa Fe(47 pts)
Bill Fox
Mound City(42 pts)
Hardin-Central(41 pts)
Adrian(40.33 pts)
Reed Stadium
2A
Crystal City(40 pts)
Dick Cook
Dixon(36 pts)
South Shelby(29 pts)
Lexington(26 pts)
Reed Stadium
3A
Bishop Hogan(39 pts)
Ed Lewis
Clayton
McCluer South-Berkeley
(33 pts)
(2nd Place Tie)
Central (New Madrid County)(31 pts)
Reed Stadium
4A
Lafayette (Wildwood)(56 pts)
Martin Margalsk
Hazelwood Central(47 pts)
Jefferson City(46 pts)
Blue Springs(44 pts)
Reed Stadium
1988   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Santa Fe(55 pts)
Jerry MacLean
Albany(47 pts)
Nodaway-Holt(46 pts)
Archie(43 pts)
Reed Stadium
2A
Crystal City(41 pts)
Dick Cook
Louisiana(36 pts)
Monroe City(34.5 pts)
Holden(30 pts)
Reed Stadium
3A
Bishop Hogan(52 pts)
Ed Lewis
Helias Catholic(48 pts)
Fredericktown(36 pts)
Warrensburg(34 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood Central(59 pts)
Graham Weir
Lafayette (Wildwood)(50 pts)
Jefferson City(48 pts)
Park Hill(46 pts)
Reed Stadium
1987   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Santa Fe(45 pts)
Jerry MacLean
Clopton(43 pts)
Nodaway-Holt(42 pts)
Albany(40 pts)
Reed Stadium
2A
Crystal City(75.5 pts)
Dick Cook
North Callaway(31 pts)
Lamar(25 pts)
North Platte(24 pts)
Reed Stadium
3A
Bishop Hogan(68 pts)
Ed Lewis
Oak Grove(40 pts)
Helias Catholic(37 pts)
Waynesville(35 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood Central(49 pts)
Graham Weir
Van Horn(42 pts)
Francis Howell Central(38 pts)
Southeast (KC)(35 pts)
Reed Stadium
1986   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Nodaway-Holt(55 pts)
Jerry Travis
Santa Fe(51 pts)
Russellville(48 pts)
Clopton(42 pts)
Reed Stadium
2A
Crystal City(80 pts)
Dick Cook
Brentwood(40 pts)
North Callaway(39 pts)
Knob Noster(35 pts)
Reed Stadium
3A
Lincoln College Prep(43 pts)
Jerry Price
Duchesne
Waynesville
(41 pts)
(2nd Place Tie)
Odessa(32 pts)
Reed Stadium
4A
Normandy Collaborative(58 pts)
Lynn Mitchell
Riverview Gardens(46 pts)
Center(33 pts)
Eureka(28 pts)
Reed Stadium
1985   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Santa Fe(45 pts)
Jerry MacLean
Cassville(44 pts)
Glasgow(37 pts)
Marceline(32 pts)
Reed Stadium
2A
Crystal City(63 pts)
Dick Cook
Smithville(40 pts)
Knob Noster(35 pts)
Centralia(27 pts)
Reed Stadium
3A
Festus(47 pts)
Janis Williams
Duchesne(45 pts)
Oak Grove
Monett
(38 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
4A
Riverview Gardens(73 pts)
Linda Schad
Van Horn(42 pts)
Jefferson City(40 pts)
Eureka(38 pts)
Reed Stadium
1984   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Cassville(53 pts)
Bob Weltsch
Worth County(40 pts)
Marceline(35 pts)
Miami(34 pts)
Reed Stadium
2A
Crystal City(59 pts)
Dick Cook
Maysville(39 pts)
Elsberry(36 pts)
John Burroughs(33 pts)
Reed Stadium
3A
Duchesne(80 pts)
Tom Burchardt
Waynesville(49 pts)
Festus(39 pts)
Kennett(28 pts)
Reed Stadium
4A
Riverview Gardens(57 pts)
Lina Burnikel
Central (Springfield)(51 pts)
Hazelwood East(50 pts)
Eureka(35 pts)
Reed Stadium
1983   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Archie(57 pts)
Robert Kelsay
Polo(52 pts)
Santa Fe(40 pts)
Stanberry(35 pts)
Reed Stadium
2A
Stockton(51 pts)
Marsha Chism
Smithville(48 pts)
Maysville(46 pts)
Willow Springs(45 pts)
Reed Stadium
3A
Herculaneum(47 pts)
Johanna Ravetta
Mexico HS(46 pts)
Duchesne(42 pts)
Charleston(35 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(55 pts)
Larry Milam
Sumner(44 pts)
Soldan International Studies(42 pts)
Riverview Gardens(36 pts)
Reed Stadium
1982   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Stanberry(61 pts)
Mark Fisher
Polo(54 pts)
St. Paul Lutheran (Concordia)(38 pts)
Jefferson (Conception)(33 pts)
Reed Stadium
2A
Lexington(85 pts)
Janet Marquis
Maysville(44 pts)
Hayti(42 pts)
Knox County(35 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(50 pts)
Richie Hicks
Charleston(47 pts)
Clayton(42 pts)
Fulton(40 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(58 pts)
Larry Milam
Sumner(56 pts)
Roosevelt(38 pts)
Beaumont(29 pts)
Reed Stadium
1981   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Polo(85 pts)
Jim Dick
Stanberry(59 pts)
Winston(48 pts)
Santa Fe(42 pts)
Reed Stadium
2A
Hayti(59 pts)
Kay Ratliff
Salisbury(50 pts)
Cassville(33 pts)
Smithville(31 pts)
Reed Stadium
3A
Lexington(54 pts)
Jan Marquis
Cameron(43 pts)
Lutheran South(39 pts)
Warren County(36 pts)
Reed Stadium
4A
Hickman(57 pts)
Ray Odor
Waynesville(55 pts)
Webster Groves
Roosevelt
(38 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
1980   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Barstow(47 pts)
Karen Dyer
Northwestern (Mendon)(43 pts)
Santa Fe(35 pts)
Norborne(28 pts)
Reed Stadium
2A
Salisbury(69 pts)
Lawrence Southers
Knox County(49 pts)
John Burroughs
Hayti
(25 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
3A
Marshall(60 pts)
Martin Kugel
Chillicothe(33.5 pts)
Charleston(25 pts)
Cameron(24 pts)
Reed Stadium
4A
Sumner(55.17 pts)
Lynn Mitchell
Webster Groves(50 pts)
Kirkwood(41 pts)
Center(34 pts)
Reed Stadium
1979   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Greenwood(60 pts)
John Charles
Barstow(55.5 pts)
Reed Stadium
2A
Maysville(43 pts)
Dave Bahr
Marceline(36 pts)
Edina(33 pts)
South Shelby(32 pts)
Reed Stadium
3A
Waynesville(77 pts)
Becky Oakes
Marshall(48 pts)
Rock Bridge
Chillicothe
(36 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
4A
Sumner(58 pts)
Lynn Mitchell
Southwest (KC)(54 pts)
Hickman(28 pts)
Oak Park(25 pts)
Reed Stadium
1978   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
A
Greenwood(34 pts)
Edina(26 pts)
John Burroughs(22 pts)
South Shelby(21 pts)
Moberly High School
AA
Sumner(62 pts)
Lynn Mitchell
North Kansas City(44 pts)
Beaumont(23 pts)
Waynesville(22 pts)
Lebanon High
1977   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
A
St. Mary's (Independence)(36 pts)
Jim Campbell
Edina(33 pts)
Archie(28 pts)
Greenwood(26 pts)
Moberly High School
AA
North Kansas City(60 pts)
Leland O'Dell
Sumner(48 pts)
Beaumont(26 pts)
Cleveland NJROTC(19.5 pts)
Lebanon High
1976   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
A
St. Mary's (Independence) (71 pts)
Jim Campbell
Branson(30 pts)
Cassville(26 pts)
Kearney(21 pts)
Lebanon High
AA
Sumner(51 pts)
Lynn Mitchell
Beaumont(44 pts)
Lebanon
North Kansas City
(20 pts)
(3rd Place Tie)
Lebanon High
1975   State Girls Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
Sumner(19 pts)
Beverly Dew
Beaumont(17 pts)
Cleveland NJROTC(14 pts)
Center(13 pts)
Moberly High School

Processing. Please wait.