Boys Track and Field State Championships  

2021   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Green City(87 pts)
Cody Moore
Mound City with Craig(48 pts)
Valle Catholic(41 pts)
Calvary Lutheran(37 pts)
Reed Stadium
2
Father Tolton Regional Catholic(44 pts)
Pat Kelly
Highland
Fayette
(42 pts)
(2nd Place Tie)
Lutheran North(39 pts)
Reed Stadium
3
El Dorado Springs(43 pts)
Brian Goatley
MICDS(42 pts)
Centralia(41 pts)
Lutheran St. Charles(38 pts)
Reed Stadium
4
Webb City(64 pts)
Dustin Miller
Kearney(57 pts)
Trinity Catholic(49 pts)
Willard(47 pts)
Reed Stadium
5
Rock Bridge(52 pts)
Neal Blackburn
Francis Howell(49.5 pts)
Lee's Summit(49 pts)
Hickman(48 pts)
Reed Stadium
2019   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Rich Hill(47 pts)
Damon Green
Pattonsburg
Mound City with Craig
(33 pts)
(2nd Place Tie)
Green City(32 pts)
Reed Stadium
2
Monroe City(57 pts)
Charles David Kirby
Lathrop(46 pts)
Clark County(44 pts)
Principia(40 pts)
Reed Stadium
3
Trinity Catholic(100 pts)
Glenn Norwood
Cardinal Ritter(82 pts)
Centralia(48 pts)
Maplewood-Richmond Hts.(27 pts)
University of Missouri
4
Grandview(63 pts)
Jeremy Wardlow
Festus(50 pts)
Rockwood Summit(44 pts)
Ladue Horton Watkins(34 pts)
Washington HS
5
Hazelwood West(66 pts)
Tim Levine
Lee's Summit North(49 pts)
Rock Bridge(48 pts)
Jefferson City(44 pts)
Battle HS
2018   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Van-Far(64 pts)
Kevin Baldwin
Worth County(47.5 pts)
Pattonsburg
Lutheran (Kansas City)
(32 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2
Cleveland NJROTC(75 pts)
LeTorre Swinney
Maplewood-Richmond Hts.(59 pts)
Lathrop(45 pts)
Monroe City(39 pts)
Reed Stadium
3
Cardinal Ritter(72 pts)
Ruben A Albright
Trinity Catholic(57 pts)
Herculaneum(37 pts)
Lamar(36 pts)
Reed Stadium
4
Carthage(62 pts)
Andy Youngworth
Carl Junction(57 pts)
Grandview(55 pts)
West Plains(34 pts)
Reed Stadium
5
Lee's Summit North(60 pts)
Eric Davis
Rock Bridge(58.5 pts)
Blue Springs
Kirkwood
(44 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2017   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Van-Far(68 pts)
Kevin Baldwin
Viburnum(31.5 pts)
Reed Stadium
2
Cleveland NJROTC(62.5 pts)
LeTorre Swinney
Monroe City(53 pts)
Charleston(43.5 pts)
Bishop LeBlond(43 pts)
Reed Stadium
3
John Burroughs(62 pts)
Daniel Harris
Reeds Spring(60 pts)
Maryville(54 pts)
(36 pts)
Reed Stadium
4
Rockwood Summit(53 pts)
Rolland Garrison
Parkway North(48 pts)
Carthage(46 pts)
Kearney(43 pts)
Reed Stadium
5
Blue Springs(70 pts)
Joe Cusack
Lafayette (Wildwood)(66 pts)
Lee's Summit North(47 pts)
Christian Brothers College(39 pts)
Reed Stadium
2016   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
North Andrew(51 pts)
Joseph Davis
Rich Hill(50 pts)
Osceola
Hardin-Central
(48 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2
Skyline(65 pts)
Brandon Shelby
Cleveland NJROTC(53 pts)
Bourbon(37 pts)
Sarcoxie(33 pts)
Reed Stadium
3
John Burroughs(73 pts)
Daniel Harris
Lamar(58 pts)
Reeds Spring(42 pts)
Liberty (Mountain View)(34 pts)
Reed Stadium
4
Reed Stadium
5
Lafayette (Wildwood)(81 pts)
Matt Warren
SLUH(59 pts)
Blue Springs(58 pts)
Hazelwood West(41 pts)
Reed Stadium
2015   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Hardin-Central(72 pts)
Dean hays
Salisbury(56 pts)
Rich Hill(37.5 pts)
Lutheran (Kansas City)(36 pts)
Reed Stadium
2
Skyline(67 pts)
Brandon Shelby
Monroe City(56 pts)
Adrian(41.5 pts)
Kelly(31 pts)
Reed Stadium
3
McCluer South-Berkeley(65 pts)
Tommie Lee Dabney
John Burroughs(61 pts)
Lamar(41 pts)
California(39 pts)
Reed Stadium
4
Grandview(65 pts)
Andy Leech
West Plains(53 pts)
McCluer(51 pts)
Raytown South(48 pts)
Reed Stadium
5
Blue Springs(96 pts)
Joe Cusack
Lafayette (Wildwood)(73 pts)
SLUH(50 pts)
Liberty North(39 pts)
Reed Stadium
2014   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Greenfield(57.5 pts)
Crystal Turner
Salisbury(50.5 pts)
Hardin-Central(38 pts)
La Plata(35 pts)
Reed Stadium
2
Lamar(91 pts)
Rodney Baldridge
Liberty (Mountain View)(50 pts)
Cleveland NJROTC(43 pts)
West Platte(32 pts)
Reed Stadium
3
Grandview
Liberty North
(64 pts)
(Co-Champions)
Festus(49 pts)
McCluer South-Berkeley(38 pts)
Reed Stadium
4
Blue Springs(83 pts)
Joe Cusack
Lafayette (Wildwood)(44 pts)
Hazelwood Central(42 pts)
Christian Brothers College(35 pts)
Reed Stadium
2013   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Reed Stadium
2
Lamar(79 pts)
Rodney Baldridge
Cleveland NJROTC(40 pts)
Charleston(34 pts)
Liberty (Mountain View)(28 pts)
Reed Stadium
3
Grandview(58 pts)
Andy Leech
John Burroughs(55.5 pts)
Cardinal Ritter(41 pts)
Maryville(37 pts)
Reed Stadium
4
Hazelwood Central(62 pts)
Rich Copenhaver
Blue Springs(40 pts)
Truman
Christian Brothers College
(35 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
2012   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Valle Catholic(66 pts)
Jason Martin
Concordia(55 pts)
Wheaton(46 pts)
Wellington-Napoleon(36 pts)
Reed Stadium
2
Cleveland NJROTC(51 pts)
Tony Jeffery
Lamar(50 pts)
Fatima(45 pts)
Herculaneum(30 pts)
Reed Stadium
3
Grandview(64 pts)
Andy Leech
Platte County(44 pts)
Hannibal(42 pts)
Jennings(36 pts)
Reed Stadium
4
Hazelwood Central(38 pts)
Rich Copenhaver
Blue Springs
McCluer
(34 pts)
(2nd Place Tie)
McCluer North(32 pts)
Reed Stadium
2011   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Valle Catholic(63.5 pts)
Jason Martin
Wheaton(43 pts)
Wellington-Napoleon(39.27 pts)
Princeton(39 pts)
Reed Stadium
2
Maplewood-Richmond Hts.(104 pts)
Brandon Gregory
Principia(50 pts)
Strafford(41 pts)
College Heights Christian(37 pts)
Reed Stadium
3
Grandview(75 pts)
Mark Cleveland
McCluer South-Berkeley(66 pts)
Westminster Christian Academy(50 pts)
MICDS(29 pts)
Reed Stadium
4
Hazelwood Central(41 pts)
Rich Copenhaver
Liberty
Rockwood Summit
(34 pts)
(2nd Place Tie)
Holt(31 pts)
Reed Stadium
2010   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Wellington-Napoleon(42 pts)
Brandon Gregory
Jasper(39 pts)
New Covenant Academy(37 pts)
Chamois(36 pts)
Reed Stadium
2
Maplewood-Richmond Hts.(75.25 pts)
Quenton Brainbridge
Principia(53 pts)
College Heights Christian(50 pts)
Centralia(43 pts)
Reed Stadium
3
University City(63 pts)
Matt Keller
McCluer South-Berkeley(54 pts)
Staley(48 pts)
Sikeston(45 pts)
Reed Stadium
4
Hazelwood Central(49 pts)
Rich Copenhaver
Liberty
Lee's Summit West
(37 pts)
(2nd Place Tie)
Poplar Bluff(31 pts)
Reed Stadium
2009   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Chamois(48 pts)
Jeremy McKague
Chaffee
Princeton
(46 pts)
(2nd Place Tie)
Mound City(44.5 pts)
Reed Stadium
2
Maplewood-Richmond Hts.(85 pts)
Brandon Gregory
Principia(49 pts)
College Heights Christian(41 pts)
Westran(39 pts)
Reed Stadium
3
Sikeston
St. Clair
(44 pts)
(Co-Champions)
Ruskin(41 pts)
West Plains(39 pts)
Reed Stadium
4
Hazelwood East(68 pts)
Daryl Levey
Lee's Summit West(64 pts)
SLUH(46 pts)
Parkway South(29 pts)
Reed Stadium
2008   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Saxony Lutheran(52 pts)
Larry Cleair
Worth County(49 pts)
Crocker(36 pts)
Novinger(34 pts)
Reed Stadium
2
Trenton(67 pts)
Wes Croy
College Heights Christian(44 pts)
Stockton(37 pts)
Maplewood-Richmond Hts.(36 pts)
Reed Stadium
3
McCluer South-Berkeley(54 pts)
Rod Marshall
Lutheran North(49 pts)
Central (Kansas City)(44 pts)
Potosi(37 pts)
Reed Stadium
4
Raytown South(76 pts)
Terry Scott
Hazelwood East(55 pts)
Hazelwood Central(43 pts)
Waynesville(34.5 pts)
Reed Stadium
2007   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Polo(88 pts)
Chris Gagnon
Saxony Lutheran(70 pts)
Princeton(41 pts)
Greenfield(36 pts)
Reed Stadium
2
Malden(73 pts)
Kevin Collier
Crystal City(52 pts)
Trenton(50.5 pts)
Principia(32 pts)
Reed Stadium
3
Potosi(63.75 pts)
Paul Fitzwater
MICDS(50 pts)
Ruskin(37 pts)
Ladue Horton Watkins(33 pts)
Reed Stadium
4
Lee's Summit North(70 pts)
Kris Solsberg
Ft. Zumwalt South(52 pts)
Raytown South(42 pts)
Park Hill(36 pts)
Reed Stadium
2006   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Polo(64 pts)
Chris Gagnon
Saxony Lutheran(56 pts)
Lone Jack(53 pts)
Drexel(39 pts)
Reed Stadium
2
Malden(53 pts)
Kevin Collier
Brookfield(39 pts)
Lawson(38 pts)
Mark Twain(27 pts)
Reed Stadium
3
Potosi(65 pts)
Paul Fitzwater
Lee's Summit West(64 pts)
Warrensburg(41 pts)
Sumner(31 pts)
Reed Stadium
4
SLUH(75 pts)
Jim Linhares
Raytown South(73.5 pts)
Lee's Summit North(72.5 pts)
Oak Park(33 pts)
Reed Stadium
2005   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Polo(68 pts)
Chris Gagnon
Lone Jack(52.5 pts)
Rock Port(33 pts)
South Holt(31 pts)
Reed Stadium
2
East Buchanan(49 pts)
Ron Musser
Monroe City(46 pts)
Brookfield(34 pts)
Lafayette County(31 pts)
Reed Stadium
3
Ozark(44 pts)
Sid Johnson
McCluer South-Berkeley(41 pts)
Potosi(40 pts)
Ladue Horton Watkins(26 pts)
Reed Stadium
4
Lee's Summit North(52 pts)
Kris Solsberg
Jefferson City(47 pts)
SLUH(46 pts)
Oak Park(44 pts)
Reed Stadium
2004   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Rock Port(68 pts)
Del Stoltenberg
Lone Jack(62 pts)
Midway(52.5 pts)
Archie(39 pts)
Reed Stadium
2
Brookfield(59 pts)
Sherri Elliott
Lafayette County(58 pts)
Principia(36 pts)
McCluer South-Berkeley(33 pts)
Reed Stadium
3
Central (Kansas City)(92 pts)
Richard Samuels
Ladue Horton Watkins(45 pts)
Vashon(38 pts)
Ruskin(29 pts)
Reed Stadium
4
Jefferson City(77.5 pts)
Dennis Licklider
Lee's Summit North(61 pts)
Marquette(50 pts)
Park Hill(31 pts)
Reed Stadium
2003   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1
Greenwood(67 pts)
Gerald Masterson
Rock Port(57 pts)
South Holt(55 pts)
Lone Jack(30 pts)
Reed Stadium
2
McCluer South-Berkeley(83 pts)
Rod Staggs
Lawson(58 pts)
Lafayette County(45 pts)
Brookfield(41.5 pts)
Reed Stadium
3
Ladue Horton Watkins(67 pts)
Keith Harder
Potosi(39 pts)
Central (Kansas City)(35 pts)
Hannibal(33 pts)
Reed Stadium
4
West Plains(58 pts)
Scott Womack
Jefferson City(52 pts)
Riverview Gardens(32 pts)
Hazelwood Central(27 pts)
Reed Stadium
2002   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
South Holt(65 pts)
Ron Allen
Tri-County(62 pts)
Rock Port(61 pts)
College Heights Christian(54 pts)
Reed Stadium
2A
McCluer South-Berkeley(51 pts)
Rod Staggs
John Burroughs(48 pts)
Carrollton(47 pts)
East Newton(43 pts)
Reed Stadium
3A
Ruskin(67 pts)
Bob Neely
Mexico HS(45.5 pts)
Hickman(40 pts)
St. Mary's (St. Louis)(37 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(63 pts)
Daryl Levey
Poplar Bluff(52 pts)
Liberty(47 pts)
Jefferson City(45 pts)
Reed Stadium
2001   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
College Heights Christian(44 pts)
Daniel Lewis
Eskridge (38 pts)
Missouri School for the Deaf(34 pts)
Jefferson (Conception)(33 pts)
Reed Stadium
2A
Lutheran North(76 pts)
Jim Prahlow
John Burroughs(40 pts)
McCluer South-Berkeley(37 pts)
Malden(35 pts)
Reed Stadium
3A
Mexico HS(51 pts)
Mitch Ridgeway
Warrensburg(46 pts)
Boonville(43 pts)
Hickman(42.5 pts)
Reed Stadium
4A
Liberty(48 pts)
Dan Davies
Jefferson City(44.5 pts)
Hazelwood East(41 pts)
Lee's Summit(39 pts)
Reed Stadium
2000   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Viburnum(54.5 pts)
Stephen McBurnett
Mound City(46.5 pts)
Milan(46 pts)
Stanberry(45 pts)
Reed Stadium
2A
McCluer South-Berkeley(75.3 pts)
Rod Staggs
Lutheran North(71 pts)
Clark County(50.5 pts)
Cardinal Ritter(42 pts)
Reed Stadium
3A
Hickman(59 pts)
William Robinson
Potosi(39 pts)
Central (Park Hills)(35 pts)
Maryville(32 pts)
Reed Stadium
4A
Lee's Summit(65 pts)
Dave Denny
Hazelwood West(51 pts)
Ladue Horton Watkins(40 pts)
Liberty(36 pts)
Reed Stadium
1999   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(81 pts)
Del Stoltenberg
Worth County(75 pts)
Valle Catholic(53.5 pts)
Viburnum(36 pts)
Reed Stadium
2A
Monroe City(65 pts)
Dale Labuary
Clark County(48 pts)
Pierce City(42.5 pts)
Strafford(37 pts)
Reed Stadium
3A
Excelsior Springs(71 pts)
Carl Abele
Hickman(55 pts)
Clinton(41.5 pts)
Logan-Rogersville(37 pts)
Reed Stadium
4A
Liberty(38 pts)
Dan Anderson
Jefferson City
Poplar Bluff
(37 pts)
(2nd Place Tie)
St. Charles West(36.5 pts)
Reed Stadium
1998   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(84 pts)
Del Stoltenberg
Mound City
Marion County
(42 pts)
(2nd Place Tie)
Polo(38 pts)
Reed Stadium
2A
Cardinal Ritter(62 pts)
Preston Thomas
Lutheran North(56 pts)
Springfield Catholic(54 pts)
Pierce City(53 pts)
Reed Stadium
3A
Eureka(56 pts)
Tom Kickham
Mexico HS(40 pts)
Kearney(37 pts)
Clayton(36 pts)
Reed Stadium
4A
St. Charles West(59.5 pts)
Gary Foland
Blue Springs(40.5 pts)
Jefferson City(40 pts)
Raytown South(29 pts)
Reed Stadium
1997   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rich Hill(103 pts)
Jerry Cornelius
Rock Port(49 pts)
Adrian(42 pts)
Winston(38 pts)
Reed Stadium
2A
Lutheran North(64 pts)
Jim Prahlow
Louisiana(44 pts)
McCluer South-Berkeley(38 pts)
Smithville(34 pts)
Reed Stadium
3A
North County(43 pts)
Matt Haug
Ste. Genevieve
Mexico HS
(42 pts)
(2nd Place Tie)
Perryville(33 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(61 pts)
Jim Reynolds
Raytown South
Jefferson City
(38 pts)
(2nd Place Tie)
Roosevelt(30 pts)
Reed Stadium
1996   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(107 pts)
Del Stoltenberg
Rich Hill(82 pts)
Wellington-Napoleon(41 pts)
Crest Ridge(38 pts)
Reed Stadium
2A
Lutheran North(75 pts)
Jim Prahlow
Plattsburg(48 pts)
Louisiana(43 pts)
Pembroke Hill(35 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(92 pts)
Rod Staggs
Owensville(42 pts)
North County(37 pts)
Boonville(35 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(71 pts)
Scott Sisson
Lafayette (Wildwood)(43 pts)
Hickman(38 pts)
Kickapoo(31 pts)
Reed Stadium
1995   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(83.5 pts)
Del Stoltenberg
Braymer(47 pts)
Paris(40 pts)
Tarkio(32 pts)
Reed Stadium
2A
Lutheran North(34 pts)
Jim Prahlow
Palmyra(33.5 pts)
Lawson(31 pts)
Metro(29 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(98 pts)
Rod Staggs
Branson(35 pts)
Duchesne(34 pts)
St. Charles(33 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(62 pts)
Scott Sisson
McCluer(44.5 pts)
Hickman(39 pts)
Lafayette (Wildwood)(38.2 pts)
Reed Stadium
1994   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(66 pts)
Del Stoltenberg
Hardin-Central
Braymer
(52 pts)
(2nd Place Tie)
Crest Ridge(37 pts)
Reed Stadium
2A
Cardinal Ritter(53 pts)
LeRoy Jackson
Eskridge (34 pts)
Smithville(30 pts)
Brookfield(29 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(96 pts)
Rod Staggs
Warrensburg(57 pts)
Charleston(45 pts)
Lutheran North(27 pts)
Reed Stadium
4A
Blue Springs(38 pts)
Gary Parker
McCluer North(35 pts)
Central (Cape Girardeau)(33 pts)
Sumner(32 pts)
Reed Stadium
1993   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(50.5 pts)
Del Stoltenberg
Wellington-Napoleon(43 pts)
Drexel(40 pts)
Crest Ridge(34 pts)
Reed Stadium
2A
Sarcoxie
Lexington
(49 pts)
(Co-Champions)
South Shelby(46 pts)
Pembroke Hill(40 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(58 pts)
Rod Staggs
Clayton(52 pts)
Perryville(45 pts)
Helias Catholic(43 pts)
Reed Stadium
4A
Jefferson City(64 pts)
Dennis Licklider
McCluer(62 pts)
Blue Springs(44 pts)
Lafayette (Wildwood)(32 pts)
Reed Stadium
1992   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Adrian(76 pts)
Bob Neely
New Franklin(53 pts)
Wellington-Napoleon(43 pts)
Rock Port(39 pts)
Reed Stadium
2A
Principia(50 pts)
Blair Lindsey
Louisiana(46 pts)
Pierce City(36 pts)
Plattsburg(33 pts)
Reed Stadium
3A
Caruthersville(57 pts)
Chuck Ford
Herculaneum(55 pts)
Southwest (KC)(47 pts)
Kennett(42 pts)
Reed Stadium
4A
McCluer(88 pts)
Keith Suchman
West Plains(57 pts)
Ruskin(40 pts)
Eureka(34 pts)
Reed Stadium
1991   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Wellington-Napoleon(77 pts)
Del Best
Mound City(51 pts)
Braymer(38 pts)
Adrian(37 pts)
Reed Stadium
2A
Brentwood(59 pts)
Joe Heggermann
Louisiana(58 pts)
Plattsburg(41 pts)
Hayti(38 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(58 pts)
Rod Staggs
Kennett(55 pts)
Clayton(46 pts)
St. Charles(41 pts)
Reed Stadium
4A
Blue Springs(61 pts)
Gary Parker
McCluer(53 pts)
Ritenour(48 pts)
Lee's Summit(43.5 pts)
Reed Stadium
1990   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Glasgow(69 pts)
William Clark Sr.
Braymer(48.5 pts)
Mound City(46.5 pts)
Barstow(43 pts)
Reed Stadium
2A
Principia(55 pts)
Bill Simon
Springfield Catholic(48 pts)
Plattsburg(39 pts)
Monroe City(32 pts)
Reed Stadium
3A
Central (Kansas City)(70 pts)
Willie Mahone
Benton(48 pts)
Herculaneum(42 pts)
Clayton(39 pts)
Reed Stadium
4A
Grandview(37 pts)
Rudy Wichmann
Ritenour(36 pts)
Jefferson City(34.5 pts)
Ruskin(34 pts)
Reed Stadium
1989   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Glasgow(83 pts)
Pete Brown
Braymer(54 pts)
Adrian(43 pts)
North Nodaway(35 pts)
Reed Stadium
2A
Lexington(60 pts)
Tom Beck
Springfield Catholic(49 pts)
Principia(44 pts)
Mark Twain(41 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(79 pts)
Rod Staggs
Central (New Madrid County)(48 pts)
Carl Junction(45 pts)
Central (Kansas City)(44 pts)
Reed Stadium
4A
Ritenour(54 pts)
Bill Wirtz
Southeast (KC)(49 pts)
Riverview Gardens(40 pts)
Hannibal(37 pts)
Reed Stadium
1988   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(64 pts)
Wayne Moore
Elsberry(39 pts)
Glasgow(31 pts)
Adrian(29 pts)
Reed Stadium
2A
Hayti(47 pts)
Chuck Ford
Maplewood-Richmond Hts.(45 pts)
Lutheran North(40 pts)
John Burroughs(32 pts)
Reed Stadium
3A
Central (New Madrid County)(61 pts)
Ron Jones
Herculaneum(56 pts)
McCluer South-Berkeley(51 pts)
Warrensburg(50 pts)
Reed Stadium
4A
Ruskin(60 pts)
L.N. Gunther
Hazelwood East(48 pts)
McCluer North(36 pts)
Raytown South(34 pts)
Reed Stadium
1987   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Wellington-Napoleon
Polo
(54 pts)
(Co-Champions)
Rock Port(53 pts)
Osceola(30 pts)
Reed Stadium
2A
Brentwood(64 pts)
John Titus
Miller(59 pts)
John Burroughs(38 pts)
Versailles(37 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(85 pts)
Rod Staggs
Central (New Madrid County)(75 pts)
Odessa(37 pts)
Willard(30 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood Central(44 pts)
Steve Szachta
Ruskin(43 pts)
Southwest (KC)(42 pts)
Blue Springs(31 pts)
Reed Stadium
1986   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Sheldon(66 pts)
Susan Ricketts
Wellington-Napoleon(64 pts)
Midway(55 pts)
Russellville(45 pts)
Reed Stadium
2A
Louisiana(53 pts)
Tom Burkett
East Newton(35 pts)
Brentwood(33 pts)
Fayette(31 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(82 pts)
Rod Staggs
Central (New Madrid County)(52 pts)
Branson(35 pts)
Excelsior Springs(31 pts)
Reed Stadium
4A
Hazelwood East(59 pts)
Buster DelaRoche
West Plains(37.5 pts)
Ft. Zumwalt North(36 pts)
Ladue Horton Watkins(32 pts)
Reed Stadium
1985   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Wellington-Napoleon(38 pts)
Delbert Best
Norborne(35 pts)
Sheldon(29 pts)
Slater(26 pts)
Reed Stadium
2A
Cardinal Ritter(49 pts)
Blase Boettcher
Hayti
John Burroughs
(48 pts)
(2nd Place Tie)
Crystal City(36 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(58 pts)
Rod Staggs
Central (New Madrid County)(47 pts)
Monett(39 pts)
Holt(31 pts)
Reed Stadium
4A
Ritenour(46 pts)
Bill Wirtz
Sumner
Riverview Gardens
McCluer
(38 pts)
(2nd Place Tie)
(2nd Place Tie)
Reed Stadium
1984   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Adrian(37.5 pts)
Bill Thompson
Nodaway-Holt(37 pts)
Midway(34 pts)
Appleton City(31 pts)
Reed Stadium
2A
Plattsburg(42 pts)
Jim Freeman
Knob Noster(41 pts)
Palmyra
John Burroughs
(36 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(58 pts)
Rod Staggs
Waynesville(53 pts)
Mexico HS(31 pts)
Belton(30 pts)
Reed Stadium
4A
Vashon(55 pts)
James Coleman
Sumner(52 pts)
Ruskin(46 pts)
University City(43 pts)
Reed Stadium
1983   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Midway(80 pts)
Bob Weltsch
Adrian(40 pts)
Spokane(35 pts)
Harrisburg(33 pts)
Reed Stadium
2A
Plattsburg(62 pts)
Jim Freeman
Crystal City(38 pts)
Wright City(33 pts)
Lamar(31 pts)
Reed Stadium
3A
Waynesville(65 pts)
Jack Crawford
McCluer South-Berkeley(62 pts)
Kennett(45 pts)
Herculaneum(44 pts)
Reed Stadium
4A
Kirkwood(46 pts)
Art Miller
Raytown(36 pts)
Ritenour
Raytown South
(35 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
1982   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Russellville(84 pts)
Leroy Bernskoetter
Greenwood(51 pts)
Midway(50 pts)
Barstow(36 pts)
Reed Stadium
2A
Monroe City(57 pts)
David Hedrick
Crystal City(54 pts)
Lathrop(52 pts)
Plattsburg(33 pts)
Reed Stadium
3A
McCluer South-Berkeley(65 pts)
Rod Staggs
Fulton
Bishop Hogan
(51 pts)
(2nd Place Tie)
Herculaneum(48 pts)
Reed Stadium
4A
Southeast (KC)(41 pts)
Reggie James
University City
Ruskin
(32 pts)
(2nd Place Tie)
Riverview Christian Sr.(27 pts)
Reed Stadium
1981   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Russellville(66 pts)
Leroy Bernskoetter
Mound City(54 pts)
Glasgow(41 pts)
Hardin-Central(40 pts)
Reed Stadium
2A
Monroe City(67 pts)
David Hedrick
Brentwood(61 pts)
Crystal City(48 pts)
Plattsburg(45 pts)
Reed Stadium
3A
Fulton(75 pts)
Bob Fisher
Herculaneum(67 pts)
Charleston(40 pts)
Logan-Rogersville(30.3 pts)
Reed Stadium
4A
O'Fallon Tech(51 pts)
James Thomas
University City(46 pts)
Blue Springs(38 pts)
Ruskin(34 pts)
Reed Stadium
1980   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Hardin-Central(56 pts)
Dean hays
Archie(53.5 pts)
Missouri School for the Deaf(42 pts)
Glasgow(35 pts)
Reed Stadium
2A
Monroe City(51 pts)
David Hedrick
Plattsburg
Smithville
(45 pts)
(2nd Place Tie)
Brentwood(39.5 pts)
Reed Stadium
3A
Kennett(41.5 pts)
William Wilkerson
Fulton(40.2 pts)
Warrensburg(38 pts)
Charleston(35 pts)
Reed Stadium
4A
University City(57 pts)
Charles Beck
Parkway North(36.17 pts)
Beaumont(32 pts)
Jefferson City(26.5 pts)
Reed Stadium
1979   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Rock Port(52 pts)
Wayne Moore
Missouri School for the Deaf(50 pts)
Chaffee(42 pts)
Midway(40 pts)
Reed Stadium
2A
Lexington(51.5 pts)
Tom Beck
Mt. Vernon(49.5 pts)
Brentwood(48.5 pts)
Monroe City(45 pts)
Reed Stadium
3A
Herculaneum(60.5 pts)
Clark Willie
Mexico HS(54 pts)
Neosho
Moberly
(45 pts)
(3rd Place Tie)
Reed Stadium
4A
Hickman Mills (67 pts)
Roy Stillwagon
University City(55 pts)
Hickman(50 pts)
Southwest (KC)(41 pts)
Reed Stadium
1978   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Grain Valley(58 pts)
Martin Bowie
Missouri School for the Deaf(35 pts)
Greenfield(31 pts)
Marionville(30 pts)
University of Missouri - Rolla
2A
Windsor (Imperial)(46 pts)
Jim Kasten
Lafayette County
Louisiana
(38 pts)
(2nd Place Tie)
Lamar(26 pts)
University of Missouri - Rolla
3A
Memorial (Joplin)(48 pts)
Forest Reed
Herculaneum(38 pts)
Mexico HS(36 pts)
Kennett(35 pts)
Reed Stadium
4A
Jefferson City(62 pts)
Larry York
Parkway North(32 pts)
Soldan International Studies(30 pts)
Glendale(26 pts)
Reed Stadium
1977   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Lathrop(38.3 pts)
Worth County(36 pts)
Central Missouri State University
2A
East Newton(55 pts)
Jim Riggs
Lexington(40 pts)
Monroe City(38 pts)
Principia(33 pts)
University of Missouri - Rolla
3A
Mexico HS(37 pts)
Ron Whittaker
Hannibal(35 pts)
Christian Brothers College(29 pts)
East (Kansas City)(26 pts)
Reed Stadium
4A
University City(64 pts)
Charles Beck
Ritenour(52 pts)
Beaumont(46 pts)
Soldan International Studies(33 pts)
Reed Stadium
1976   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Greenfield(55 pts)
Tony Phillips
Princeton(48 pts)
Grain Valley(36 pts)
University High (Warrensburg)(28 pts)
William Jewell College
2A
Monroe City(56 pts)
Charley Welker
Principia(40 pts)
John Burroughs
California
(34 pts)
(3rd Place Tie)
University of Missouri - Rolla
3A
Mexico HS(48 pts)
Ron Whittaker
Herculaneum(38 pts)
Rock Bridge(31 pts)
East (Kansas City)(30 pts)
Lincoln University
4A
Rockhurst(58 pts)
Steve Ryan
University City(48 pts)
Sumner(45 pts)
Beaumont(36 pts)
Center High School
1975   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
Princeton(20 pts)
Jim King
Mound City(19 pts)
Chaffee
Meadville
(18 pts)
(3rd Place Tie)
Central Missouri State University
2A
Monroe City(21 pts)
Charley Welker
Pembroke Hill(20.5 pts)
Cassville
St. Louis Prep North
(18 pts)
(3rd Place Tie)
Centralia High School
3A
Mexico HS(23 pts)
Ron Whittaker
Manual (KC)(21 pts)
Charleston(19 pts)
Cameron(11.5 pts)
Mexico High School
4A
Rockhurst(30.5 pts)
Jon Burns
Sumner(30 pts)
Normandy Collaborative(26 pts)
McCluer South-Berkeley(25 pts)
Parkway North HS
1974   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
1A
East Buchanan(24.5 pts)
John Watson
Crocker(13 pts)
Ash Grove
Midway
(12 pts)
(3rd Place Tie)
Faurot Field
2A
Pembroke Hill(52 pts)
Bob Hicks
Louisiana(23.5 pts)
East Newton(21.5 pts)
Pleasant Hill(18 pts)
Faurot Field
3A
Waynesville(20 pts)
Jack Crawford
Charleston(19.5 pts)
Mexico HS(16 pts)
Helias Catholic(12 pts)
Faurot Field
4A
Normandy Collaborative(42 pts)
Dennis Sissom
Sumner(25 pts)
Lee's Summit(18 pts)
Poplar Bluff(15 pts)
Faurot Field
S



(-1 pts)
(Co-Champions) (Co-Champions)
(Co-Champions)
1973   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
S
University High (Warrensburg)(56 pts)
Perry Black
Albany(16 pts)
University High (Columbia)(15 pts)
Adrian(13 pts)
Faurot Field
M
Camdenton(21 pts)
Carl Hunter
Monroe City(20 pts)
Pembroke Hill(19 pts)
Manual (KC)(17 pts)
Faurot Field
L
Sumner(36.5 pts)
Harold Thompson
Lindbergh(17 pts)
Soldan International Studies(16.5 pts)
Center(13 pts)
Faurot Field
1972   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
S
Missouri School for the Deaf(26 pts)
Greenfield(19.5 pts)
Fairfax(16 pts)
Greenwood(15 pts)
Memorial Stadium
M
University High (Warrensburg)(27 pts)
Perry Black
Lexington(18 pts)
Harrisonville(16 pts)
Smithville(13 pts)
Memorial Stadium
L
Central (Kansas City)(31 pts)
Harvey Greer
Hazelwood Central(22 pts)
Sumner(16 pts)
Southwest (KC)(14 pts)
Memorial Stadium
1971   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
S
St. Mary's (Independence)(24 pts)
Bill Cox
DeKalb(23 pts)
Greenwood(22 pts)
Marionville(16 pts)
Memorial Stadium
M
University High (Warrensburg)(20 pts)
Perry Black
Mt. Vernon(15 pts)
East Prairie(14 pts)
Warrensburg(12 pts)
Memorial Stadium
L
Central (Kansas City)(30 pts)
Harvey Greer
Soldan International Studies(21 pts)
Beaumont(16 pts)
Sumner(13 pts)
Memorial Stadium
1970   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
S
Marionville(24 pts)
Al Houser
Missouri School for the Deaf(23 pts)
Grant City(18 pts)
Rock Port(15 pts)
Memorial Stadium
M
Principia(53 pts)
Bryan Morse
Clinton(19.5 pts)
Brentwood
Mountain Grove
(11 pts)
(3rd Place Tie)
Memorial Stadium
L
Central (Kansas City)(36.5 pts)
Harvey Greer
Kirkwood(35 pts)
Sumner(21 pts)
Northwest (St. Louis)(17 pts)
Memorial Stadium
1969   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
S
Lockwood(28.5 pts)
Gean Rowlette
Galena(20 pts)
Penney(18 pts)
St. John's (KC)(13 pts)
Memorial Stadium
M
Principia(21 pts)
Bryan Morse
Aurora(15.25 pts)
Clinton(14.75 pts)
Cameron(13 pts)
Memorial Stadium
L
Central (Kansas City)(34 pts)
Harvey Greer
Southeast (KC)(29 pts)
Kirkwood(17.5 pts)
Northwest (St. Louis)(17 pts)
Memorial Stadium
1968   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
S
Oak Grove(26 pts)
Bill Brown
Lockwood(25 pts)
Sacred Heart(19 pts)
Malta Bend(16 pts)
Memorial Stadium
M
Brentwood(22 pts)
John Titus
Principia(15 pts)
John Burroughs(13 pts)
Boonville(12 pts)
Memorial Stadium
L
Central (Kansas City)(57 pts)
Harvey Greer
Kirkwood(39 pts)
Webster Groves(11.5 pts)
Kennett(10 pts)
Memorial Stadium
1967   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
S
Lockwood(21 pts)
Dolan Hawkins
Fair Grove(19 pts)
Nixa(13 pts)
Midway(11.5 pts)
Memorial Stadium
M
Principia(23 pts)
Richard Herrmann
Brentwood(18 pts)
John Burroughs(15 pts)
Carrollton(13.5 pts)
Memorial Stadium
L
Beaumont
Central (Kansas City)
(28.5 pts)
(Co-Champions)
Ritenour(14 pts)
Paseo Academy(11 pts)
Memorial Stadium
1966   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Lathrop(15 pts)
Frank Mavel
Sacred Heart
Santa Fe
(13.5 pts)
(2nd Place Tie)
Archie(11.5 pts)
Memorial Stadium
B
Brentwood(33 pts)
John Titus
John Burroughs(14 pts)
Mt. Vernon(11 pts)
El Dorado Springs(10 pts)
Memorial Stadium
A
Central (Kansas City)(28.5 pts)
Harvey Greer
Beaumont(27.5 pts)
Paseo Academy(16 pts)
Ladue Horton Watkins(12 pts)
Memorial Stadium
1965   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
King City(24.33 pts)
Brown
Archie(21 pts)
Advance(15 pts)
Delta (Deering)(13 pts)
Rollins Field
B
Brentwood(21 pts)
John Titus
Plattsburg
Branson
(16 pts)
(2nd Place Tie)
Portageville(12 pts)
Memorial Stadium
A
Central (Kansas City)(20.25 pts)
Harvey Greer
Beaumont
Parkview
Soldan International Studies
(15 pts)
(2nd Place Tie)
(2nd Place Tie)
Memorial Stadium
1964   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Marionville(27 pts)
Al Houser
Delta (Deering)(24 pts)
West Platte(22 pts)
Advance(13 pts)
Rollins Field
B
Aurora(23 pts)
Jim Franklin
Bowling Green(16 pts)
Sarcoxie(15 pts)
Brentwood(13 pts)
Rollins Field
A
University City(26 pts)
Henry Schemmer
Central (Kansas City)(21 pts)
Beaumont(16 pts)
Parkview(13 pts)
Rollins Field
1963   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Golden City(22 pts)
Jim Vaughn
Hubbard
University High (Warrensburg)
(15 pts)
(2nd Place Tie)
North Platte(14.5 pts)
Rollins Field
B
Senath-Hornersville(25 pts)
Bob Wolfe
Country Day (St. Louis)(18 pts)
Pembroke Hill(16.2 pts)
Brookfield(13.5 pts)
Rollins Field
A
University City(21 pts)
Henry Schemmer
Parkview(16 pts)
Beaumont
Kennett
(15 pts)
(3rd Place Tie)
Rollins Field
1962   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
University High (Warrensburg)(25 pts)
Clarence Whiteman
Golden City(16.5 pts)
Carterville(13 pts)
University High (Columbia)(12.17 pts)
Rollins Field
B
Senath-Hornersville(28.17 pts)
Eddie Edmonds
Principia(18.5 pts)
California
Richmond
(15 pts)
(3rd Place Tie)
Rollins Field
A
University City(29.93 pts)
Henry Schemmer
Affton
Beaumont
(14 pts)
(2nd Place Tie)
Raytown(12.17 pts)
Rollins Field
1961   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Faucett
Greenwood
(14 pts)
(Co-Champions)
Platte County(13.5 pts)
Archie(12 pts)
Rollins Field
B
Caruthersville(30 pts)
Bill Arment
Senath-Hornersville(15 pts)
Slater
Willard
(11 pts)
(3rd Place Tie)
Rollins Field
A
Beaumont(29 pts)
Bill Miller
Soldan International Studies(22 pts)
University City(14 pts)
Raytown(13 pts)
Rollins Field
1960   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Greenwood(29.38 pts)
J.H. Collins
Washington (Caruthersville)(18.5 pts)
Logan-Rogersville(14 pts)
Southwest (Livingston County)(13.14 pts)
Rollins Field
B
Sarcoxie(22.5 pts)
Caruthersville(21.2 pts)
Lafayette County(19.5 pts)
Charleston(16 pts)
Rollins Field
A
Beaumont(21.5 pts)
Bill Miller
University City(19.3 pts)
Raytown
O'Fallon Tech
(13.5 pts)
(3rd Place Tie)
Rollins Field
1959   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Washington (Caruthersville)(20.5 pts)
Richard Simmons
Logan-Rogersville(15 pts)
Hubbard
Tarkio
(13 pts)
(3rd Place Tie)
Rollins Field
B
Crystal City(23 pts)
Arvel Popp
Louisiana(22 pts)
Lexington(21 pts)
Kennett(18 pts)
Rollins Field
A
Kirkwood(22.2 pts)
Emil Wiggins
Beaumont(19 pts)
University City(15 pts)
Central (Springfield)(12 pts)
Rollins Field
1958   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Washington (Caruthersville)(24 pts)
Richard Simmons
Greenwood(23 pts)
Marionville(20 pts)
Lathrop(18.33 pts)
Rollins Field
B
Pembroke Hill
Principia
(25 pts)
(Co-Champions)
Kennett(12 pts)
Louisiana(11 pts)
Rollins Field
A
Southwest (KC)(42 pts)
Ladue Horton Watkins(20.5 pts)
Kirkwood
Soldan International Studies
(12 pts)
(3rd Place Tie)
Rollins Field
1957   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Washington (Caruthersville) (29.33 pts)
Richard Simmons
Fairfax(25.33 pts)
Norborne(18 pts)
Midway(16 pts)
Rollins Field
B
Crystal City(43.5 pts)
Arvel Popp
Principia(39.33 pts)
DeSoto(24.33 pts)
Caruthersville(23.5 pts)
Rollins Field
A
Southwest (KC)(33.79 pts)
Center(26 pts)
Vashon(23 pts)
Ladue Horton Watkins(20 pts)
Rollins Field
1956   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
West Platte(46 pts)
Joe Tenner
North Platte(27.6 pts)
Greenwood(18.1 pts)
Meadville(18 pts)
Rollins Field
B
DeSoto(33.2 pts)
Jack Hunter
Crystal City(32 pts)
Brookfield(28 pts)
Caruthersville(26 pts)
Rollins Field
A
Washington Tech(32.25 pts)
Sumner(30 pts)
Vashon(23.75 pts)
SLUH(21 pts)
Rollins Field
1955   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Greenwood
West Platte
(34 pts)
(Co-Champions)
Lincoln(24.75 pts)
University High (Warrensburg)(21 pts)
Rollins Field
B
Charleston(41 pts)
Dee Bonner
Jackson(28.5 pts)
DeSoto(26 pts)
Brookfield(20 pts)
Rollins Field
A
Southwest (KC)(37.5 pts)
Washington Tech(25.6 pts)
Sumner(22.1 pts)
University City(19 pts)
Rollins Field
1954   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Caruthersville(36 pts)
Richard Simmons
Kennett(31.47 pts)
Greenwood(23.5 pts)
Pacific(17.22 pts)
Rollins Field
B
DeSoto(41.3 pts)
Jack Hunter
Pembroke Hill(31 pts)
Brookfield(23 pts)
John Burroughs(18 pts)
Rollins Field
A
University City(42 pts)
Henry Schemmer
Southwest (KC)(28 pts)
Beaumont(20 pts)
Kirkwood(19.75 pts)
Rollins Field
1953   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Douglass (Festus)(42 pts)
Adam McCullough
Pacific(40.5 pts)
Greenwood(27 pts)
Missouri School for the Deaf(21 pts)
Rollins Field
B
Principia(25 pts)
Richard Wason
Cassville(24 pts)
Brookfield(22 pts)
Houston(18 pts)
Rollins Field
A
Southwest (KC)(54 pts)
Kirkwood(31.43 pts)
Central (Springfield)(24.75 pts)
University City(22.61 pts)
Rollins Field
1952   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Douglass (Festus)(35.5 pts)
Adam McCullough
Matthews(32.5 pts)
Greenwood(30.88 pts)
Pacific(21 pts)
Rollins Field
B
John Burroughs(27.6 pts)
Ray Wolfe
Festus(17.5 pts)
Chaminade College Prep(16.6 pts)
Kemper Military (16 pts)
Rollins Field
A
University City(65 pts)
Henry Schemmer
Southwest (KC)(41.17 pts)
Kirkwood(32 pts)
Central (Springfield)(18.17 pts)
Rollins Field
1951   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Greenwood(47.33 pts)
J.H. Collins
Ruskin(32 pts)
Green City(17 pts)
Albany(16 pts)
Rollins Field
B
Pembroke Hill(42 pts)
Wayne Campbell
Christian Brothers College(25 pts)
Principia(21 pts)
John Burroughs(19 pts)
Rollins Field
A
University City(34.59 pts)
Henry Schemmer
Central (Kansas City)(30 pts)
Sumner(23 pts)
Southwest (KC)(22 pts)
Rollins Field
1950   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Greenwood(36.5 pts)
J.H. Collins
Edina(36 pts)
Ruskin(32 pts)
Douglass (Festus)(27 pts)
Rollins Field
B
Christian Brothers College(29 pts)
Kennett(22.2 pts)
Excelsior Springs(19.5 pts)
Pembroke Hill(19.2 pts)
Rollins Field
A
Christian Brothers College(31.5 pts)
William Klemm
Central (Springfield)(31 pts)
Washington Tech(24 pts)
Cleveland NJROTC(23 pts)
Rollins Field
1949   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Edina(31.5 pts)
John Taylor
Greenwood(22.86 pts)
Ruskin
Warrenton
(22 pts)
(3rd Place Tie)
Rollins Field
B
Excelsior Springs(33 pts)
Chick Hearne
Crystal City(27.5 pts)
DeSoto(19 pts)
St. Clair(17 pts)
Rollins Field
A
Kirkwood(30.83 pts)
Emil Wiggins
Central (St. Louis)(24 pts)
Central (Springfield)(22.53 pts)
University City(22.5 pts)
Rollins Field
1948   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Edina(29.25 pts)
John Taylor
St. Clair(29 pts)
Arbyrd(18.3 pts)
Centralia(18 pts)
Rollins Field
B
Crystal City(22.5 pts)
Arvel Popp
Sikeston(21 pts)
Principia(17.5 pts)
Excelsior Springs(16 pts)
Rollins Field
A
Roosevelt(33.7 pts)
Clay Van Reen
University City(25 pts)
Kirkwood(21.4 pts)
Southwest (KC)(20 pts)
Rollins Field
1947   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Senath-Hornersville(49.86 pts)
Pat Burlison
Hayti(29 pts)
Greenwood(26 pts)
Ruskin(23.86 pts)
Rollins Field
B
Mt. Vernon(25 pts)
Raytown(24 pts)
Webb City(20 pts)
Crystal City(19.5 pts)
Rollins Field
A
University City(43.25 pts)
Henry Schemmer
Southwest (KC)(41 pts)
Beaumont(24 pts)
Normandy Collaborative(18.43 pts)
Rollins Field
1946   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Campbell(37.5 pts)
Tom Watkins
Greenwood(32 pts)
Senath-Hornersville(31.5 pts)
Charleston(28 pts)
Rollins Field
B
Lee's Summit(63.75 pts)
Charles Childress
John Burroughs(24.5 pts)
Kennett(19 pts)
Country Day (St. Louis)(18.25 pts)
Rollins Field
A
Beaumont(39.75 pts)
Lucien Gallois
Southwest (KC)(33 pts)
University City(26.17 pts)
Normandy Collaborative(26 pts)
Rollins Field
1945   State Boys Track and Field
Class State Champion Second Place Third Place Fourth Place Site
C
Greenwood(36.5 pts)
J.H. Collins
Campbell(25.83 pts)
Centralia(24.5 pts)
Harrisonville(17 pts)
Rollins Field
B
Principia(36.5 pts)
Robert Fisher
Raytown(20.5 pts)
Lee's Summit(17 pts)
Kennett(11.5 pts)
Rollins Field
A
Beaumont(39 pts)
Lucien Gallois
McBride (St. Louis)
Kirkwood
(15 pts)
(2nd Place Tie)
University City(14 pts)