Boys Basketball State Championships  

2017-2018   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Eminence(32-1)
Pete McBride
79-72
Walnut Grove
North Andrew
72-58
Chamois
JQH Arena
2
Van-Far (29-3)
Pat Connaway
56-55
(1 OT)
Hayti
Mid-Buchanan
83-63
Purdy
JQH Arena
3
Hogan Prep Academy Charter(26-4)
Rob Heitman
63-58
Charleston
Mountain Grove
67-53
Transportation and Law
JQH Arena
4
Grandview (28-3)
Reggie Morris
81-63
Raytown South
Jennings
79-74
(1 OT)
Sikeston
JQH Arena
5
Webster Groves(22-9)
Jay Blossom
101-90
Chaminade
Rock Bridge
68-47
Liberty
JQH Arena
2016-2017   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Walnut Grove(30-3)
Darin Meinders
65-62
Advance
North Andrew
60-56
Glasgow
Mizzou Arena
2
Oran(23-8)
Joe Shoemaker
70-63
Crane
Harrisburg
70-63
Sacred Heart
Mizzou Arena
3
Transportation and Law (21-10)
Gerald Jones
78-68
Whitfield
Hogan Prep Academy Charter
86-76
Mountain Grove
Mizzou Arena
4
Vashon(27-3)
Altonio Irons
44-32
Bolivar
Kearney
50-40
Parkway Central
Mizzou Arena
5
Webster Groves(29-2)
Jay Blossom
70-35
Lee's Summit West
Kickapoo
89-78
Chaminade
Mizzou Arena
2015-2016   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Stanberry(31-0)
Nick Groomer
69-49
Walnut Grove
Gideon
71-51
Glasgow
Mizzou Arena
2
Hartville (29-4)
Brett Reed
64-37
Iberia
Wellington-Napoleon
65-56
Bloomfield
Mizzou Arena
3
Father Tolton Regional Catholic(31-3)
Jeremy Osborne
62-60
Barstow
Mountain Grove
69-62
Whitfield
Mizzou Arena
4
Vashon(26-4)
Altonio Irons
69-58
Lafayette (St. Joseph)
Helias Catholic
63-51
Sikeston
Mizzou Arena
5
Chaminade (27-5)
Frank Bennett
72-59
Kickapoo
St. Louis University
70-67
Lee's Summit
Mizzou Arena
2014-2015   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Meadville (32-0)
Drew Nier
50-46
Winston
Advance
69-53
Leeton
Mizzou Arena
2
Scott County Central(27-4)
Frank Staple
53-48
Mid-Buchanan
Crane
63-40
Canton
Mizzou Arena
3
Barstow (29-2)
Billy Thomas
61-46
Strafford
Central (New Madrid County)
58-50
College Preparatory
Mizzou Arena
4
St. Charles(28-4)
Rick Foster
74-69
Hillcrest
Notre Dame (Cape Girardeau)
65-44
Bolivar
Mizzou Arena
5
Blue Springs South(29-2)
Jimmy Cain
71-57
Park Hill South
Chaminade
71-35
St. Louis University
Mizzou Arena
2013-2014   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Scott County Central(27-5)
Frank Staple
69-39
Meadville
Stanberry
55-54
Macks Creek
Mizzou Arena
2
Sacred Heart(31-0)
Steven Goodwin
61-45
Iberia
Canton
61-54
Thayer
Mizzou Arena
3
Cardinal Ritter(27-5)
Marvin Neals
57-48
Barstow
Strafford
70-63
College Preparatory
Mizzou Arena
4
Republic(27-4)
Trevyor Fisher
45-42
Lafayette (St. Joseph)
Helias Catholic
60-53
(1 OT)
Farmington
Mizzou Arena
5
Christian Brothers College(25-7)
Justin Tatum
86-77
(1 OT)
Hickman
Lee's Summit West
70-58
Hazelwood Central
Mizzou Arena
2012-2013   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Eminence(26-5)
Pete McBride
62-60
Stanberry
Drexel
75-50
Meadville
Mizzou Arena
2
Salisbury(30-1)
Kenny Wyatt
70-46
West Platte
Iberia
65-63
Oran
Mizzou Arena
3
College Preparatory(31-2)
Altonio Irons
67-52
St. Pius X (Kansas City)
Lutheran North
74-47
Fatima
Mizzou Arena
4
Republic(28-4)
Trevyor Fisher
54-51
Normandy Collaborative
Sikeston
55-54
Liberty North
Mizzou Arena
5
Rockhurst (26-5)
Mark Nusbaum
73-59
DeSmet
Hickman
65-53
Vianney
Mizzou Arena
2011-2012   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Scott County Central(22-10)
Kenyon Wright
79-72
Drexel
Glasgow
56-45
St. Joseph Christian
Mizzou Arena
2
Billings(29-3)
Kendall Ray Tilley
83-79
Salisbury
Hayti
79-54
Osceola
Mizzou Arena
3
Charleston(31-2)
Danny Farmer
79-73
Hogan Prep Academy Charter
Lutheran North
61-43
Mt. Vernon
Mizzou Arena
4
Soldan International Studies(24-5)
Justin Tatum
55-42
Hillcrest
Liberty North
54-50
(1 OT)
Imagine College Prep Charter
Mizzou Arena
5
McCluer North(28-1)
Randy Reed
69-60
Nixa
Lee's Summit West
53-41
Marquette
Mizzou Arena
2010-2011   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Scott County Central(29-2)
Kenyon Wright
69-54
Dadeville
Jefferson (Conception)
68-60
La Plata
Mizzou Arena
2
Crane (27-5)
Rob Guerin
77-63
Bernie
Wellington-Napoleon
90-67
New Bloomfield
Mizzou Arena
3
Hogan Prep Academy Charter(23-8)
Steve Stitzer
61-46
Strafford
Charleston
87-79
Elsberry
Mizzou Arena
4
Sikeston(30-0)
Gregg Holifield
74-55
St. Francis Borgia
Soldan International Studies
53-45
Lafayette (St. Joseph)
Mizzou Arena
5
McCluer North(29-4)
Randy Reed
63-53
Troy Buchanan
Lee's Summit North
55-43
Rock Bridge
Mizzou Arena
2009-2010   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Scott County Central(33-2)
Kenyon Wright
96-47
Pilot Grove
Dadeville
62-31
Braymer
Mizzou Arena
2
Sturgeon (32-0)
Greg Buescher
82-80
Bernie
Eskridge
77-61
Clever
Mizzou Arena
3
Cardinal Ritter(27-4)
Marvin Neals
93-69
Hogan Prep Academy Charter
Whitfield
64-59
Mt. Vernon
Mizzou Arena
4
Kearney(31-4)
Gary A. Belcher
47-43
St. Francis Borgia
Soldan International Studies
62-55
Republic
Mizzou Arena
5
Hillcrest (25-7)
John Schaefer
54-49
Oakville
Christian Brothers College
51-43
Park Hill South
Mizzou Arena
2008-2009   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Scott County Central(28-3)
Ronnie Cookson
98-63
Newtown-Harris
Glasgow
72-62
Chadwick
Mizzou Arena
2
Portageville(17-4)
Jim Bidewell
60-55
Harrisburg
Miller
48-46
Laquey
Mizzou Arena
3
Maplewood-Richmond Hts.(30-3)
Corey Frazier
73-55
Whitfield
Summit Christian Academy
62-51
Blue Eye
Mizzou Arena
4
St. Francis Borgia(22-3)
Dave Neier
59-41
Kearney
Helias Catholic
57-42
Miller Career Academy
Mizzou Arena
5
Chaminade (23-4)
Kelvin Lee
80-70
Grandview
Rock Bridge
54-40
Oakville
Mizzou Arena
2007-2008   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Jefferson (Conception)(29-2)
Tim Jermain
59-30
Glasgow
Scott County Central
83-58
Fair Play
Mizzou Arena
2
Harrisburg(28-3)
Steve Combs
51-44
South Iron
Clever
67-33
West Platte
Mizzou Arena
3
Maplewood-Richmond Hts.(28-4)
Corey Frazier
56-55
Lutheran North
Hogan Prep Academy Charter
86-60
Linn
Mizzou Arena
4
Notre Dame (Cape Girardeau)(24-6)
Paul Hale
48-36
St. Charles West
Webb City
70-52
Lincoln College Prep
Mizzou Arena
5
Webster Groves(29-3)
Jay Blossom
71-62
McCluer North
Ft. Zumwalt South
61-58
Truman
Mizzou Arena
2006-2007   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Jefferson (Conception)(31-1)
Tim Jermain
66-65
Bell City
La Plata
73-71
Wheatland
Mizzou Arena
2
Eskridge (17-10)
Sterling Bates
64-54
Mansfield
Harrisburg
82-64
Osceola
Mizzou Arena
3
Charleston(29-3)
Danny Farmer
66-48
Pembroke Hill
Spokane
64-57
Bowling Green
Mizzou Arena
4
Ruskin(29-1)
Gerry Marlin
59-56
Notre Dame (Cape Girardeau)
Willard
60-49
St. Charles
Mizzou Arena
5
McCluer North(26-3)
Randy Reed
69-57
Rockhurst
Ft. Zumwalt South
65-58
Lindbergh
Mizzou Arena
2005-2006   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Jefferson (Conception)(32-0)
Tim Jermain
74-61
Bell City
Silex
61-60
Tuscumbia
Mizzou Arena
2
Harrisburg(28-4)
Steve Combs
41-38
Marionville
Advance
70-60
West Platte
Mizzou Arena
3
Cardinal Ritter(28-3)
Marvin Neals
67-55
Charleston
Cameron
51-35
Mt. Vernon
Mizzou Arena
4
St. Francis Borgia(30-1)
Dave Neier
77-62
Sikeston
Lincoln College Prep
57-49
Ozark
Mizzou Arena
5
Kickapoo
Roy Green
(historically vacated)
Kirkwood
58-54
(1 OT)
Rockhurst
Mizzou Arena
2004-2005   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
North Shelby (31-1)
Steve Carvajal
59-51
Jefferson (Conception)
St. Elizabeth
92-91
(1 OT)
Bell City
Mizzou Arena
2
Marionville(27-3)
Ted Young
35-30
St. Vincent
Salisbury
59-44
East Buchanan
Mizzou Arena
3
Lutheran North(22-10)
Brent Rueter
72-63
Charleston
Versailles
52-48
(1 OT)
Hogan Prep Academy Charter
Mizzou Arena
4
O'Hara (27-5)
Todd Magwire
81-77
(1 OT)
Willard
Westminster Christian Academy
67-61
Notre Dame (Cape Girardeau)
Mizzou Arena
5
Poplar Bluff(27-4)
John David Pattilo
72-56
(historically vacated)
Kickapoo
67-58
Rockhurst
Mizzou Arena
2003-2004   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Bell City(29-4)
David Heeb
74-62
St. Elizabeth
North Andrew
54-48
Bevier
Hearnes
2
Van-Far (28-3)
Brian Meny
46-40
Marionville
Lone Jack
58-45
Senath-Hornersville
Hearnes
3
Centralia(29-2)
David Meyers
41-32
Maryville
Charleston
85-82
Mountain Grove
Hearnes
4
Kearney(27-4)
Chuck Minor
68-55
(historically vacated)
Ozark
78-56
Dexter
Hearnes
5
Poplar Bluff(25-6)
John David Pattilo
64-56
Blue Springs
Lafayette (Wildwood)
60-52
Jefferson City
Hearnes
2002-2003   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Verona(32-0)
Brad Stewart
65-47
North Shelby
Hearnes
2
East Carter(23-7)
Larry Morgan
77-51
West Platte
Thayer
51-39
Harrisburg
Hearnes
3
Cardinal Ritter(31-0)
Marvin Neals
64-53
Ash Grove
Charleston
57-54
Lincoln College Prep
Hearnes
4
Ozark (28-4)
Steve Hunter
71-68
Paseo Academy
St. Charles West
81-69
DeSoto
Hearnes
5
Kickapoo (30-1)
Roy Green
65-42
Raytown South
Parkway Central
69-65
Poplar Bluff
Hearnes
2001-2002   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Bell City(29-5)
David Heeb
88-68
Santa Fe
Community
63-62
Stewartsville
Hearnes
2A
Lutheran North(25-7)
Brent Rueter
72-62
Elsberry
Marionville
52-50
Bishop LeBlond
Hearnes
3A
MICDS(29-3)
Don Maurer
53-51
Central (New Madrid County)
Nixa
80-74
Westport (Kansas City)
Hearnes
4A
Vashon(30-1)
Floyd Irons
82-27
DeSmet
Liberty
67-46
Jefferson City
Hearnes
2000-2001   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
New Haven(29-2)
Ray Steinhoff
45-26
Liberal
Stoutland
62-51
Jefferson (Festus)
Hearnes
2A
Blair Oaks (23-7)
Gary Verslues
67-51
Butler
Cardinal Ritter
64-41
Diamond
Hearnes
3A
Central (New Madrid County) (23-7)
Lennies McFerren
49-47
Hickman Mills
Ozark
64-52
Helias Catholic
Hearnes
4A
Liberty(24-7)
Roger Stirtz
(historically vacated)
Eureka
52-46
Hannibal
Hearnes
1999-2000   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Jefferson (Festus)(29-3)
Don Edwards
70-55
Billings
Weaubleau
61-55
Brunswick
Hearnes
2A
Whitfield(30-3)
Rich Fanning
74-59
Blair Oaks
Forsyth
59-44
Linn
Hearnes
3A
Central (New Madrid County) (23-6)
Lennies McFerren
68-55
Park Hill South
Reeds Spring
70-57
Jennings
Hearnes
4A
Vashon(27-2)
Floyd Irons
56-50
DeSmet
Rockhurst
64-44
Francis Howell North
Hearnes
1998-1999   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
New Haven(29-3)
Ray Steinhoff
48-46
Fordland
Santa Fe
58-41
King City
Hearnes
2A
Hollister(28-3)
Duane Hiler
(historically vacated)
Portageville
75-63
North Callaway
Hearnes
3A
Nixa(29-4)
Jay Osborne
71-47
St. Francis Borgia
Warrensburg
67-64
Jennings
Hearnes
4A
DeSmet (30-2)
Bob Steiner
70-64
Vashon
Central (Kansas City)
88-79
Troy Buchanan
Hearnes
1997-1998   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Fordland(23-7)
Andy Underwood
75-43
Bishop Hogan
New Haven
57-52
Weaubleau
Hearnes
2A
Palmyra(26-5)
Brad Thompson
(historically vacated)
Hartville
82-71
Portageville
Hearnes
3A
St. Francis Borgia(31-1)
Dave Neier
55-50
Chillicothe
Webb City
79-54
Mexico
Hearnes
4A
Liberty(31-0)
Mark Nusbaum
42-41
Lafayette (Wildwood)
Vashon
63-50
Jefferson City
Hearnes
1996-1997   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
New Haven(26-6)
Ray Steinhoff
74-71
(1 OT)
Bishop Hogan
Chadwick
70-56
Golden City
Hearnes
2A
East Carter(30-2)
Mike Harlow
(historically vacated)
Hartville
75-49
Linn
Hearnes
3A
Webb City (26-4)
Eric Johnson
46-41
Chillicothe
Jennings
77-63
Sullivan
Hearnes
4A
Christian Brothers College(28-4)
Bob McCormack
51-35
Truman
Rock Bridge
51-48
Vashon
Hearnes
1995-1996   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Richland (Essex)(31-2)
Doyle Pitts
72-54
Lockwood
Jefferson (Conception)
59-56
Sturgeon
Hearnes
2A
Cardinal Ritter(25-6)
Preston Thomas
69-47
Hollister
Pembroke Hill
77-59
Fatima
Hearnes
3A
Charleston(31-1)
Bobby Spencer
61-54
Mexico
Fulton
72-62
Chillicothe
Hearnes
4A
Webster Groves(29-3)
Tim Moore
53-46
West Plains
DeSmet
72-56
Truman
Hearnes
1994-1995   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Barstow (22-10)
Fritz Gabler
74-64
Lockwood
South Iron
67-56
New Bloomfield
Hearnes
2A
Cardinal Ritter(30-3)
Preston Thomas
62-60
Skyline
Diamond
81-64
Monroe City
Hearnes
3A
Mexico (28-3)
Keith Miller
87-73
Maryville
St. Francis Borgia
79-51
Mt. Vernon
Hearnes
4A
St. Charles West(30-2)
Terry Hollander
58-51
Vashon
Central (Kansas City)
68-66
Sikeston
Hearnes
1993-1994   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Lockwood(30-1)
Dennis Cornish
64-60
Scott County Central
New Franklin
65-53
Rock Port
Hearnes
2A
Portageville(25-3)
Jim Bidewell
76-66
Fatima
Alton
65-38
Cole Camp
Hearnes
3A
St. Francis Borgia(31-1)
Dave Neier
88-67
Mexico
Helias Catholic
49-46
Maryville
Hearnes
4A
Vashon(27-2)
Floyd Irons
58-54
Hazelwood Central
St. Charles West
66-61
Central (Kansas City)
Hearnes
1992-1993   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(27-6)
Ronnie Cookson
72-51
Green City
Lockwood
73-52
Tarkio
Hearnes
2A
Portageville(31-0)
Jim Bidewell
63-41
Brookfield
Skyline
47-40
Forsyth
Hearnes
3A
St. Francis Borgia(28-3)
Dave Neier
74-72
Jennings
Helias Catholic
73-71
Marshall
Hearnes
4A
Jefferson City(22-8)
James Byland
60-56
Poplar Bluff
DeSoto
58-54
Raytown South
Hearnes
1991-1992   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Van Buren (28-5)
Randal Jenkins
68-60
New Bloomfield
Halfway
50-43
North Harrison
Hearnes
2A
Portageville(25-5)
Jim Bidewell
85-82
(1 OT)
Cole County
Highland
73-67
Hartville
Hearnes
3A
Charleston(31-2)
Lennies McFerren
43-19
Eldon
Benton
69-63
Troy Buchanan
Hearnes
4A
Riverview Gardens(31-1)
Todd Dutton
68-62
Raytown South
Kickapoo
63-48
Parkway Central
Hearnes
1990-1991   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(33-0)
Ronnie Cookson
56-48
Greenwood
New Bloomfield
80-77
Wellington-Napoleon
Hammons
2A
Portageville(31-0)
Jim Bidewell
73-51
Bishop Hogan
Forsyth
76-72
Palmyra
Hammons
3A
Festus(31-1)
Rod Gorman
77-63
Nevada
Osage
69-68
Mexico
Hammons
4A
Parkway West(31-2)
Bill Sodemann
53-49
Hickman Mills
Rock Bridge
55-51
Parkway Central
Hammons
1989-1990   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(32-1)
Ronnie Cookson
71-45
New Franklin
Malta Bend
84-63
Pattonsburg
Hammons
2A
Cardinal Ritter(28-2)
Preston Thomas
58-55
Alton
South Shelby
77-70
(1 OT)
St. Pius X (Kansas City)
Hammons
3A
Charleston(33-0)
Lennies McFerren
67-47
Soldan International Studies
Benton
63-59
Willow Springs
Hammons
4A
Raytown South (31-0)
Bud Lathrop
66-47
DeSmet
Vashon
50-47
Glendale
Hammons
1988-1989   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(31-2)
Ronnie Cookson
63-53
Clopton
Greenfield
53-47
Fairfax
Hammons
2A
Licking(29-3)
Grant Crow
80-65
Bernie
Clark County
67-57
St. Pius X (Kansas City)
Hammons
3A
Charleston(24-6)
Lennies McFerren
54-49
Marshfield
McCluer South-Berkeley
60-49
Warrensburg
Hammons
4A
Rockhurst (23-7)
Doug Bruce
57-56
Vashon
Jefferson City
63-47
DeSmet
Hammons
1987-1988   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(34-0)
Ronnie Cookson
78-53
Walnut Grove
North Harrison
78-74
Harrisburg
2A
Eskridge (28-2)
Al Galloway
66-50
Liberty (Mountain View)
Maplewood-Richmond Hts.
71-70
St. Pius X (Kansas City)
3A
Central (New Madrid County) (25-7)
Gerald Murphy
71-59
Paseo Academy
Willard
70-65
Troy Buchanan
4A
Vashon(30-1)
Floyd Irons
63-49
Lee's Summit
Holt
54-53
Jefferson City
1986-1987   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(28-5)
Ronnie Cookson
85-69
Wellsville
King City
50-43
Smithton
2A
Notre Dame (Cape Girardeau)(31-2)
Brad Wittenborn
74-68
Hartville
Lathrop
69-67
Wright City
3A
Charleston(28-4)
Lennies McFerren
37-36
Fulton
Marshfield
68-58
Bishop Hogan
4A
Rockhurst (27-2)
Doug Bruce
63-58
(2 OT)
Kickapoo
Hazelwood Central
78-66
Beaumont
1985-1986   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(28-6)
Ronnie Cookson
84-76
(3 OT)
Wellsville
Northeast Nodaway
85-56
Immanuel Lutheran Junior
2A
Notre Dame (Cape Girardeau)(26-6)
Brad Wittenborn
66-47
Nixa
Monroe City
72-67
Pembroke Hill
3A
Charleston(28-5)
Lennies McFerren
44-43
Logan-Rogersville
Paseo Academy
85-72
Troy Buchanan
4A
Vashon(31-1)
Floyd Irons
72-43
Rockhurst
Parkway West
60-49
Glendale
1984-1985   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(27-1)
Ronnie Cookson
73-58
Northeast Nodaway
Clopton
74-56
Lincoln
2A
Lathrop (27-0)
Harold Brown
46-45
Eskridge
Mansfield
74-66
Paris
3A
Malden(30-3)
Randy Scott
88-67
Lutheran North
Benton
38-33
Waynesville
4A
Vashon(27-5)
Floyd Irons
52-49
(1 OT)
Soldan International Studies
Raytown South
78-69
Lincoln College Prep
1983-1984   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Springfield Catholic(28-4)
Jerry Buescher
40-37
Clopton
Hearnes
2A
Eskridge (26-6)
Al Galloway
67-50
Slater
Nixa
57-53
(1 OT)
Lathrop
Hearnes
3A
McKinley Classical Leadership(26-4)
Jimmie Cook
60-56
Ozark
Central (Kansas City)
59-56
Jennings
Hearnes
4A
Hillcrest (25-7)
Gary Stanfield
51-50
Vashon
Beaumont
50-48
Lincoln College Prep
Hearnes
1982-1983   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(30-3)
Ronnie Cookson
89-71
Clopton
Walnut Grove
42-40
(1 OT)
Northeast Nodaway
2A
Hayti(24-6)
Kent Reynolds
78-72
Licking
Palmyra
70-57
Lafayette County
3A
Charleston(30-3)
Lennies McFerren
71-65
Warrensburg
Logan-Rogersville
61-47
Centralia
4A
Vashon(12-19)
Floyd Irons
75-62
Van Horn
Oak Park
55-53
Beaumont
1981-1982   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Marion C. Early(25-5)
Bill Holmes
66-56
Greenwood
Glasgow
50-46
King City
2A
Marionville(25-5)
Tony Armstrong
70-61
Monroe City
Crystal City
75-69
Lafayette County
3A
Logan-Rogersville(29-1)
Gary McDaniels
61-57
Chillicothe
Vashon
59-49
Charleston
4A
DeSmet (27-5)
Dale Burgman
41-39
St. Louis University
Hickman
57-52
Central (Kansas City)
1980-1981   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Mound City(27-0)
Larry Hughes
62-52
Wellsville
Bell City
57-56
McAuley Catholic
Hearnes
2A
North Pemiscot(27-4)
Jerry Luellen
51-49
Willow Springs
Penney
77-75
(1 OT)
Hallsville
Hearnes
3A
Chillicothe(23-6)
Rich Fairchild
58-49
St. Francis Borgia
McDonald County
70-68
Sullivan
Hearnes
4A
Soldan International Studies(28-3)
Marvin Neals
57-45
DeSmet
Parkview
46-44
Central (Kansas City)
Hearnes
1979-1980   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Glasgow (29-1)
Larry Littrell
56-41
Greenwood
Jameson
68-57
La Monte
Hearnes
2A
Scott County Central(32-1)
Ronnie Cookson
94-52
Slater
Willow Springs
67-52
Wellsville
Hearnes
3A
Charleston(25-6)
Lennies McFerren
50-44
Republic
Bishop Hogan
59-54
Lutheran North
Hearnes
4A
Central (Cape Girardeau) (29-4)
Dan Milligan
53-51
Hickman Mills
William Chrisman
83-82
(1 OT)
DeSmet
Hearnes
1978-1979   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(30-3)
Ronnie Cookson
75-51
Sparta
Northeast Nodaway
66-40
Harrisburg
Hearnes
2A
Palmyra(29-0)
Don Foster
65-61
Crystal City
Nixa
83-67
Butler
Hearnes
3A
Central (Kansas City)(30-1)
Jack Bush
49-44
Charleston
Holt
72-55
Aurora
Hearnes
4A
DeSmet (32-0)
Rich Grawer
77-64
William Chrisman
Kirkwood
74-72
Vashon
Hearnes
1977-1978   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Glasgow (24-7)
Larry Littrell
52-47
Marionville
Clopton
68-64
Concordia
Hearnes
2A
Nixa(30-1)
Frank Branstetter
95-56
Lilbourn
Lillis (Kansas City)
67-59
Palmyra
Hearnes
3A
Memorial (Joplin)(31-0)
Mike O'Rourke
97-69
McKinley Classical Leadership
Rock Bridge
67-62
Charleston
Hearnes
4A
DeSmet (31-1)
Rich Grawer
61-57
Central (Kansas City)
Central (St. Louis)
62-41
Kirkwood
Hearnes
1976-1977   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Lesterville(30-3)
Billy Joe Martin
45-38
Northeast Nodaway
Ash Grove
76-45
Newtown-Harris
Hearnes
2A
Bishop LeBlond(27-5)
John Bizal
64-56
Linn
Notre Dame (Cape Girardeau)
70-68
Forsyth
Hearnes
3A
Memorial (Joplin)(31-1)
Mike O'Rourke
80-73
Charleston
Manual (Kansas City)
70-63
Troy Buchanan
Hearnes
4A
Raytown South (25-4)
Bud Lathrop
67-53
Central (Kansas City)
DeSmet
66-64
Vashon
Hearnes
1975-1976   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Scott County Central(32-1)
Ronnie Cookson
82-71
Glasgow
Plato
63-52
Drexel
Hearnes
2A
St. James(24-6)
Grant Crow
72-46
Clearwater
Linn County
67-64
Licking
Hearnes
3A
Lafayette (St. Joseph)(28-3)
Mel Clark
87-82
Memorial (Joplin)
Central (Park Hills)
56-53
Troy Buchanan
Hearnes
4A
Center (29-0)
Max Hayes
66-54
Central (St. Louis)
St. Charles
70-55
McCluer
Hearnes
1974-1975   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Advance(29-3)
Carroll Cookson
55-44
Northeast Nodaway
Glasgow
67-52
Mansfield
Hearnes
2A
Lilbourn(31-0)
Bob Phelps
84-66
Logan-Rogersville
Bishop LeBlond
94-74
St. James
Hearnes
3A
Charleston(29-4)
Mitch Haskins
57-66
Lafayette (St. Joseph)
Clayton
50-45
Rock Bridge
Hearnes
4A
McCluer (20-9)
Mark Bernsen
71-66
Sumner
Raytown South
65-62
Raytown
Hearnes
1973-1974   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Glasgow (33-0)
Richard Roysten
78-73
Greenfield
Smithton
71-63
Advance
Hearnes
2A
Lilbourn(30-2)
Larry Warren
70-64
Nixa
Montgomery County
51-42
Lafayette County
Hearnes
3A
Owensville(30-1)
Jerry Buescher
51-48
St. Pius X (Kansas City)
Bayless
69-66
Memorial (Joplin)
Hearnes
4A
McCluer (30-2)
Larry Jacob
57-48
Central (St. Louis)
Central (Kansas City)
45-41
Raytown South
Hearnes
1972-1973   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
Forsyth(26-8)
Charles Campbell
63-60
Advance
Westran
83-71
Mound City
Hearnes
M
Lutheran South(30-1)
Herm Meyer
76-62
Manual (Kansas City)
Palmyra
58-54
Webb City
Hearnes
L
DeSmet (28-5)
Rich Grawer
51-47
Kirkwood
Smith-Cotton
68-62
Paseo Academy
Hearnes
1971-1972   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
Advance(27-5)
Carroll Cookson
69-61
Marion C. Early
Northeast Nodaway
69-59
North Harrison
Public High Fieldhouse
M
Immaculate Conception (Mont. City)(29-4)
Bill Ballew
68-48
St. Pius X (Kansas City)
Richland (Essex)
67-66
Willard
Brewer Fieldhouse
L
Raytown South (24-5)
Bud Lathrop
52-48
Kirkwood
Sumner
82-72
Carthage
Brewer Fieldhouse
1970-1971   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
Stanberry(26-5)
Bill Meyers
75-66
Wright City
Northeast (Cairo)
71-63
Marion C. Early
Multipurpose Fieldhouse
M
Manual (Kansas City)(24-2)
Wm. Madison III
54-51
Fredericktown
Hermann
59-36
Mount Vernon
Brewer Fieldhouse
L
Vashon(24-2)
Ronald Coleman
78-72
Paseo Academy
Rockhurst
80-50
DeSoto
Kiel Auditorium
1969-1970   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
New Haven(24-8)
Glenn Scheer
79-69
Jameson
Metz
74-70
(1 OT)
Skyline
Public High Fieldhouse
M
Hermann(33-0)
Don Gosen
42-36
Lutheran South
Buffalo
87-76
Christian Brothers (St. Joseph)
Brewer Fieldhouse
L
Raytown South (27-1)
Bud Lathrop
68-65
(1 OT)
Rockhurst
Lindbergh
67-65
Beaumont
Kiel Auditorium
1968-1969   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
St. George Catholic (Hermann) High (31-3)
Dennis Kruse
70-54
Skyline
Glasgow
69-67
Oak Grove
Brewer Fieldhouse
M
Dixon(36-0)
Robert Ogle
76-74
Oran
Hermann
55-43
Pembroke Country Day
Brewer Fieldhouse
L
Sumner(30-2)
John Algee
71-57
Webster Groves
Hickman
61-41
William Chrisman
Public High Fieldhouse
1967-1968   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
Bradleyville(33-0)
Argil Ellison
76-73
(4 OT)
Howardville
Glasgow
69-49
Lathrop
Brewer Fieldhouse
M
Matthews(34-1)
Jim Hart
70-61
Boonville
Hermann
45-36
Iberia
Brewer Fieldhouse
L
O'Fallon Tech(25-4)
Jodie Bailey
55-54
Hickman
Kirkwood
59-43
DeLaSalle Charter
Public High Fieldhouse
1966-1967   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
Bradleyville(34-1)
Argil Ellison
60-47
Archie
New Haven
73-59
Linn County
Public High Fieldhouse
M
Warrensburg(27-0)
Jerry Elliott
64-51
Buffalo
Notre Dame (Cape Girardeau)
69-46
Paris
Public High Fieldhouse
L
Joplin(25-1)
Russ Kaminsky
58-53
(1 OT)
Central (Kansas City)
Beaumont
59-51
Lindbergh
Public High Fieldhouse
1965-1966   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
Wright City (27-7)
Terry Cain
55-45
Greenwood
Drexel
46-45
St. Joseph (Farmington) Jr.
Brewer Fieldhouse
M
Owensville(30-7)
Richard Hood
62-54
Willard
Boonville
52-51
(2 OT)
Bloomfield
Brewer Fieldhouse
L
Central (Kansas City)(19-5)
Jim Wilkinson
52-48
Parkview
Lindbergh
53-45
Augustinian
Public High Fieldhouse
1964-1965   State Boys Basketball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
S
South Iron(30-3)
Gene Cozine
69-47
Golden City
Archie
59-51
Lancaster Christian Academy (Tenn.)
Brewer Fieldhouse
M
Buffalo(32-3)
Larry Atwood
65-49
California
Bloomfield