Girls Track and Field State Championships  

Coach Championships School(s) Undefeated Seasons
Dennis Licklider 7 Jefferson City
Janice Borey 6 Worth County
Dick Cook 6 Crystal City
Jim Dickey 5 Penney
Lynn Mitchell 5 Normandy Collaborative, Sumner
Jesse Griffin 4 Lee's Summit West
Reggie James 4 Ruskin
Kurt Berkholt 3 Lutheran North
Raymond Eickhoff 3 Rock Port
Mary Haskamp 3 Helias Catholic
Ed Lewis 3 Bishop Hogan
Jim Lohr 3 MICDS
Jerry MacLean 3 Santa Fe
Brian Messer 3 Mound City
Glenn Norwood 3 Trinity Catholic, Hazelwood Central
Clay Staires 3 Hickman Mills
Jim Campbell 2 St. Mary's (Independence)
Tara Dash 2 McCluer South-Berkeley
Kurtis Downing 2 Gateway
Larry Doyle 2 Hazelwood East
Bill Fox 2 Santa Fe
Bailee Giger 2 West Platte
Don Giltner 2 Monroe City
Keith Harder 2 Ladue Horton Watkins
Daniel Harris 2 John Burroughs
Derek Howard 2 Lee's Summit West
Tiffany Jackson-Spain 2 Cardinal Ritter
Ken Jones 2 New Covenant Academy
Pat Kelly 2 Father Tolton Regional Catholic
Denise McField 2 McCluer South-Berkeley
Larry Milam 2 Hazelwood East
Keith Rhodes 2 McCluer South-Berkeley
Martise Scott 2 McCluer South-Berkeley,
Rod Staggs 2 McCluer South-Berkeley
Brian Thomas 2 Rich Hill
John Tucker 2 New Haven
Les Viehmann 2 Blair Oaks
Sheldon Webster 2 McCluer North
Graham Weir 2 Hazelwood Central
Moyenda Anwisye 1 Parkway North
Dave Bahr 1 Maysville
Gregory Balmer 1 Crystal City
Ryan Banta 1 Parkway Central
Derrick Becker 1 Marceline
Dana Bedwell 1 Grandview
Kim Brand 1 North Nodaway
Bob Breuer 1 Francis Howell
Ed Brill 1 Lee's Summit North
Nicole Bunner 1 Whitfield
Tom Burchardt 1 Duchesne
Jan Burke 1 Rock Port
Lina Burnikel 1 Riverview Gardens
Sean Burris 1 University City
Bob Carter 1 Lutheran St. Charles
John Charles 1 Greenwood
Marsha Chism 1 Stockton
Brooke Crawford 1 Mound City
Leland Day 1 Nevada
Beverly Dew 1 Sumner
Jim Dick 1 Polo
Karen Dyer 1 Barstow
Erin Evans 1 Southwest (Livingston County)
Nancy Fischer 1 Valle Catholic
Mark Fisher 1 Stanberry
Fred Guy 1 Lincoln College Prep
Richie Hicks 1 McCluer South-Berkeley
Terry Hubbard 1 Adrian
Tyne Huck 1 Ste. Genevieve
Jim Jarvis 1 North Kansas City
Brian Jett 1 Ste. Genevieve
Rich Johnson 1 Knob Noster
Andy Keefer 1 Park Hill South
Robert Kelsay 1 Archie
Martin Kugel 1 Marshall
Rachelle LeCure 1 Southern Boone
Daniel Lewis 1 College Heights Christian
Elizabeth Lewis-Muse 1 Poplar Bluff
Rick Lin 1 Gallatin
Martin Margalsk 1 Lafayette (Wildwood)
Jan Marquis 1 Lexington
Janet Marquis 1 Lexington
Brendan Cary Matt Keraus 1 North Platte
John McNabb 1 Camdenton
Larry Minner 1 Westminster Christian Academy
Chris Mizel 1 Lutheran St. Charles
Joe Moore 1 McCluer South-Berkeley
Mike Newman 1 North Andrew
Leland O'Dell 1 North Kansas City
Becky Oakes 1 Waynesville
Ray Odor 1 Hickman
Dan Plott 1 Warrensburg
Jerry Price 1 Lincoln College Prep
Jeannine Rallo 1 Hazelwood East
Kay Ratliff 1 Hayti
Johanna Ravetta 1 Herculaneum
Dan Ridgeway 1 Crystal City
Richard Samuels 1 Central (Kansas City) HS
TJ Sanderson 1 Stockton
Linda Schad 1 Riverview Gardens
Andrew Schroeder 1 St. Paul Lutheran (Concordia)
Bill Simon 1 Principia
Lawrence Southers 1 Salisbury
Bryan Stahl 1 Midway
Diana Tinkler 1 Smithville
Jerry Travis 1 Nodaway-Holt
John Tressler 1 McCluer
Kyle Turner 1 Blue Eye
Wasim Walker 1 STEAM Academy
Bob Weltsch 1 Cassville
Jenny Wheeler 1 Drexel
Janis Williams 1 Festus
Samer Zoughaib 1 Valle Catholic

Processing. Please wait.