Girls Tennis State Championships  

2018-2019   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
John Burroughs(19-0)
5-0
Visitation Academy
Pembroke Hill
5-1
Springfield Catholic
2
Rock Bridge(20-1)
5-1
Lee's Summit West
St. Joseph's Academy
6-0
Central (Springfield)
2017-2018   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Pembroke Hill(16-2)
Michael Duckworth
5-4
John Burroughs
MICDS
5-2
Springfield Catholic
2
Rock Bridge(24-1)
Ben Loeb
5-0
Lafayette (Wildwood)
Lee's Summit West
5-2
Central (Springfield)
2016-2017   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
John Burroughs(20-1)
Wendi Sock
5-2
Barstow
MICDS
5-0
Springfield Catholic
2
Rock Bridge(20-1)
Ben Loeb
5-0
Lee's Summit West
Parkway Central
5-0
Central (Springfield)
2015-2016   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
John Burroughs(14-3)
Wendi Sock
5-3
MICDS
Pembroke Hill
5-0
Bolivar
2
Rock Bridge(24-1)
Ben Loeb
5-0
Notre Dame de Sion
St. Joseph's Academy
5-4
Kickapoo
2014-2015   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Pembroke Hill(14-4)
Dale Eshelbrenner
5-3
John Burroughs
Villa Duchesne
5-1
Logan-Rogersville
2
Rock Bridge(26-0)
Ben Loeb
5-0
St. Joseph's Academy
Notre Dame de Sion
5-1
Jefferson City
2013-2014   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Barstow(14-4-1)
Tom O'Brien
5-3
Clayton
Logan-Rogersville
5-3
Kennett
2
Lee's Summit North(22-1)
Stu Reece
5-3
Rock Bridge
St. Joseph's Academy
5-0
Jefferson City
2012-2013   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Visitation Academy(19-1)
Annie Menees
5-1
Barstow
Logan-Rogersville
5-0
Kennett
2
St. Joseph's Academy(17-0)
Doug Smith
5-1
Rock Bridge
Lee's Summit North
5-2
Jefferson City
2011-2012   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Visitation Academy(19-0)
Annie Menees
5-0
Bolivar
Barstow
5-0
Lutheran South
2
Rock Bridge(28-0)
Ben Loeb
5-1
Parkway Central
Lafayette (Wildwood)
5-2
Park Hill
2010-2011   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Visitation Academy(18-0)
Larry Miller
5-2
Notre Dame de Sion
Bolivar
5-1
Lutheran South
2
Rock Bridge(23-2)
Ben Loeb
5-4
Ladue Horton Watkins
Park Hill
5-1
Parkway Central
2009-2010   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
MICDS(5-0)
Julie Johnson
5-2
Visitation Academy
Notre Dame de Sion
5-0
Bishop LeBlond
2
Ladue Horton Watkins(5-0)
Jason Theodosiou
5-0
Rock Bridge
St. Teresa's Academy
5-1
Marquette
2008-2009   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Notre Dame de Sion(5-0)
Bill Munninghoff
5-4
John Burroughs
MICDS
5-0
Chillicothe
2
St. Joseph's Academy(5-0)
Doug Smith
5-1
Kickapoo
Park Hill
5-0
Marquette
2007-2008   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Notre Dame de Sion
Bill Munninghoff
5-2
John Burroughs
MICDS
5-0
Bolivar
2
St. Joseph's Academy
Doug Smith
5-3
Rock Bridge
Liberty
5-0
Nerinx Hall
2006-2007   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
MICDS
Julie Johnson
5-3
Notre Dame de Sion
John Burroughs
6-0
(2 OT)
Forsyth
2
St. Joseph's Academy
Doug Smith
5-0
Liberty
Rock Bridge
5-1
Kirkwood
2005-2006   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Pembroke Hill
5-2
MICDS
John Burroughs
5-2
Bolivar
2
St. Joseph's Academy
5-1
Rock Bridge
Notre Dame de Sion
5-0
Incarnate Word Academy
2004-2005   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Pembroke Hill
5-1
(1 OT)
John Burroughs
MICDS
5-0
Bolivar
2
St. Joseph's Academy
5-1
St. Teresa's Academy
Rock Bridge
5-0
Incarnate Word Academy
2003-2004   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Pembroke Hill
5-2
Visitation Academy
John Burroughs
5-0
Bolivar
2
Rock Bridge
5-3
St. Joseph's Academy
St. Teresa's Academy
5-0
(3 OT)
Incarnate Word Academy
2002-2003   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
MICDS
5-0
Pembroke Hill
Clayton
5-1
Bolivar
2
Rock Bridge
5-4
St. Joseph's Academy
St. Teresa's Academy
6-0
Hazelwood Central
2001-2002   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
Pembroke Hill
Dale Eshelbrenner
Clayton
Bolivar
Marshall
Cooper Complex
4A
St. Joseph's Academy
Doug Smith
Central (St. Joseph)
Rock Bridge
Parkway Central
Cooper Complex
2000-2001   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
Pembroke Hill
Dale Eshelbrenner
Marshall
MICDS
Bolivar
Cooper Complex
4A
St. Joseph's Academy
Doug Smith
Rock Bridge
Central (St. Joseph)
Parkway Central
Cooper Complex
1999-2000   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
John Burroughs
Toby Clark
Pembroke Hill
Lutheran South
Springfield Catholic
Cooper Complex
4A
Rock Bridge
Ben Loeb
St. Joseph's Academy
Parkway Central
Central (St. Joseph)
Cooper Complex
1998-1999   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
MICDS
Alan Handler
Pembroke Hill
John Burroughs
Springfield Catholic
Cooper Complex
4A
St. Joseph's Academy
Doug Smith
Parkway Central
Hickman
Park Hill
Cooper Complex
1997-1998   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
MICDS
Alan Handler
Pembroke Hill
Bishop LeBlond
Villa Duchesne
Cooper Complex
4A
St. Joseph's Academy
Kathy Boles
Joplin
Parkway Central
Central (St. Joseph)
Cooper Complex
1996-1997   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
MICDS
Alan Handler
Pembroke Hill
Villa Duchesne
Bishop LeBlond
Cooper Complex
4A
St. Joseph's Academy
Kathy Boles
Rock Bridge
Parkway Central
Central (St. Joseph)
Cooper Complex
1995-1996   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
MICDS
Alan Handler
Charleston
Pembroke Hill
Bishop LeBlond
Cooper Complex
4A
St. Joseph's Academy
Kathy Boles
Joplin
Central (St. Joseph)
Central (Cape Girardeau)
Cooper Complex
1994-1995   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
John Burroughs
Toby Clark
Pembroke Hill
Savannah
Principia
Cooper Complex
4A
St. Joseph's Academy
Kathy Boles
Blue Springs South
Jefferson City
Kirkwood
Cooper Complex
1993-1994   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
John Burroughs
Toby Clark
Pembroke Hill
Marshall
Principia
Cooper Complex
4A
Jefferson City
David Steinmeyer
St. Joseph's Academy
Kirkwood
Central (St. Joseph)
Cooper Complex
1992-1993   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
Pembroke Hill
Dale Eshelbrenner
Villa Duchesne
Marshall
MICDS
Lodge of Four Seasons
4A
Ladue Horton Watkins
Ed Velten
Jefferson City
Kirkwood
North Kansas City
Lodge of Four Seasons
1991-1992   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
John Burroughs
Ian Frederick
Visitation Academy
Marshall
Pembroke Hill
Lodge of Four Seasons
4A
Ladue Horton Watkins
Ed Velten
Central (St. Joseph)
Jefferson City
Kirkwood
Lodge of Four Seasons
1990-1991   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
Pembroke Hill
Karen Boulware
Visitation Academy
John Burroughs
Marshall
Lodge of Four Seasons
4A
Ladue Horton Watkins
Ed Velten
Jefferson City
Central (St. Joseph)
Kirkwood
Lodge of Four Seasons
1989-1990   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
John Burroughs
Ian Frederick
Visitation Academy
Pembroke Hill
Savannah
Lodge of Four Seasons
4A
Ladue Horton Watkins
Ed Velten
Lindbergh
Rock Bridge
North Kansas City
Lodge of Four Seasons
1988-1989   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
John Burroughs
Ian Frederick
Pembroke Hill
Marshall
Visitation Academy
Lodge of Four Seasons
4A
Ladue Horton Watkins
Ed Velten
Rock Bridge
North Kansas City
Lindbergh
Lodge of Four Seasons
1987-1988   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
Visitation Academy
Judie Stahl
Pembroke Hill
Kirksville
Mt. Vernon
Lodge of Four Seasons
4A
Jefferson City
David Steinmeyer
St. Joseph's Academy
Ladue Horton Watkins
Blue Springs
Lodge of Four Seasons
1986-1987   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-3A
Visitation Academy(19 pts)
Judie Stahl
John Burroughs(10 pts)
Clayton(9 pts)
Kirksville(8 pts)
Lodge of Four Seasons
4A
St. Teresa's Academy(12 pts)
Sue Christenson
Lee's Summit(11 pts)
Jefferson City(10 pts)
St. Joseph's Academy(10 pts)
Lodge of Four Seasons
1985-1986   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Clayton(14 pts)
John Buell
Rock Bridge(13 pts)
Visitation Academy(10 pts)
Central (St. Joseph)(7 pts)
Brewer Courts
1984-1985   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Rock Bridge(14 pts)
Lynn Montgomery
St. Joseph's Academy(13 pts)
Clayton(11 pts)
Lindbergh(10 pts)
Brewer Courts
1983-1984   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Rock Bridge(15 pts)
Lynn Montgomery
St. Joseph's Academy(8 pts)
Lindbergh(7 pts)
Clayton(7 pts)
Brewer Courts
1982-1983   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Rock Bridge(14 pts)
Lynn Montgomery
Hickman(12 pts)
Clayton(11 pts)
St. Joseph's Academy(11 pts)
Brewer Courts
1981-1982   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Lindbergh(17 pts)
Don Swortfiquer
Bishop LeBlond(14 pts)
Ladue Horton Watkins(6 pts)
Lee's Summit(5 pts)
Brewer Courts
1980-1981   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Lindbergh(11 pts)
Don Swortfiquer
Barstow(10 pts)
Bishop LeBlond(10 pts)
Ladue Horton Watkins(7 pts)
Brewer Courts
1979-1980   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Bishop LeBlond(10 pts)
McCluer North(9 pts)
Webster Groves(8 pts)
Jefferson City(7 pts)
Brewer Courts
1978-1979   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Ladue Horton Watkins(20 pts)
Truman(11 pts)
Bishop LeBlond(10 pts)
North Kansas City(7 pts)
Brewer Courts
1977-1978   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
St. Joseph's Academy(15 pts)
Barstow(10 pts)
North Kansas City(7 pts)
Webster Groves(6 pts)
UMC Tennis Courts
1976-1977   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
St. Joseph's Academy(13 pts)
Webster Groves(10 pts)
Glendale(9 pts)
Pattonville(7 pts)
UMC Tennis Courts
1975-1976   State Girls Tennis
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Glendale(15 pts)
Linda Sisco
Kirkwood(9 pts)
Barstow(8 pts)
Pattonville(6 pts)
UMC Tennis Courts

Processing. Please wait.