Boys Cross Country State Championships  

Coach Championships School(s) Undefeated Seasons
Joe Bill Dixon 13 West Plains
Bryant Wright 10 Festus
Steve Davis 7 Potosi
Clark Willie 7 Herculaneum
Tom McCracken 6 Lindbergh
Ron Clawson 5 Warrensburg
Ryun Kasten 5 Herculaneum
Marcus Bridges 4 Fatima
Mark Sabala 4 Hermitage
Rodney Baldridge 3 Lamar
Jim Hutton 3 Hadley Technical School (St. Louis)
Jim Linhares 3 SLUH
Ben May 3 Vashon
Bill Miller 3 Beaumont
Charles Yaw 3 West Platte
Neal Blackburn 2 Rock Bridge
Larry Cleair 2 Saxony Lutheran
Bill Davis 2 Kelly, Notre Dame (Cape Girardeau)
Mike Dierks 2 Rockhurst
Marcia Dowling 2 Pembroke Hill
Paul Enke 2 Ft. Zumwalt South
Jon Ewing 2 Kickapoo
Jack Eyerly 2 Principia
Thane Garnett 2 College Heights Christian
Marvin Hatley 2 Willow Springs
J.R. Hursman 2 Raytown South
Phil Kershner 2 Lutheran South
Daniel Lewis 2 College Heights Christian
Fred Lyon 2 Kirkwood
Sean O'Connor 2 Lafayette (Wildwood)
Kent Overby 2 Kirkwood
Gary Parker 2 Blue Springs
Brett Phillips 2 Linn
Joe Porter 2 SLUH
Kurt Russell 2 St. Francis Borgia
Dale Shepherd 2 Parkway West
Lonnie Thompson 2 Linn County, Linn
Stephen McBurnett & Steve Davis 1 Viburnum
David Almany 1 Licking
Tom Bates 1 St. Mary's (St. Louis)
Leroy Bernskoetter 1 Russellville
Larry Berres 1 Southwest High School (St. Louis)
Ralph Bollin 1 Cleveland High School
Tim Bower 1 Linn
Troy Brandes 1 Lone Jack
Clair Brewer 1 Central (Springfield)
Christine Bugnitz 1 John Burroughs
Matt Chance 1 Bowling Green
Russ Childress 1 Lee's Summit
Bob Craddock 1 Raytown South
Larry Cunningham 1 Diamond
Kyle Davis 1 Herculaneum
Dave Denny 1 Lee's Summit
Bob Egan 1 Riverview Gardens
Gene Gabrielle 1 Bolivar
Frank Gallick 1 Blue Springs
Daniel Gibson 1 Lutheran (Kansas City)
Joe Gleich 1 Priory
Jeremy Goddard 1 Kickapoo
Tom Gray 1 Springfield Catholic
Mary Haskamp 1 Helias Catholic
Joe Haug 1 St. Dominic
Amber Hicks 1 Springfield Catholic
Rick Horas 1 DeSmet
Ron Jorgensen 1 Prep North (STL)
Mark Kimball 1 Eureka
Duane Kimble 1 Benton
Steve Kissane 1 Hickman
Mike Lampe 1 Chaminade College Prep
Dave Lehmann 1 St. Charles
Robin Lingle 1 Parkway Central
Mike Lowe 1 West Platte
Robert Marquardt 1 Liberty
Jim Marshall 1 Jefferson City
Russell Martin 1 Helias Catholic
Craig Miller 1 Russellville
Kerri Morris 1 Calvary Lutheran
Tim Nixon 1 Liberty
Ralph Passarelli 1 SLUH
Ryan Pate 1 Stockton
Suzanne Person 1 Ladue Horton Watkins
Dan Plott 1 Warrensburg
Matt Politte 1 Whitfield
Don Prahlow 1 Lutheran South
Jeff Roberts 1 Kearney
Ronald Rushen 1 Kirkwood
Kristi Seyer 1 Oak Ridge
Michael Shortino 1 Lee's Summit
Kris Solsberg 1 Lee's Summit North
Lee Stubblefield 1 Southwest (Washburn)
Jamin Swift 1 Raymore-Peculiar
Andrea Talley 1 Cuba
John Tucker 1 New Haven
Tom Wales 1 Moberly
Frank White 1 Valley Park
Robert Willis 1 Crystal City
Jared Wilmes 1 Father Tolton Regional Catholic

Processing. Please wait.