2020-2021 Scholar Bowl


2 Leopold (5-3)
Class 1 District 1 
130
4 Gideon (5-8-3)
Class 1 District 1 
30
Class 1 District 1 Championship, Bell City Final
1 Bell City (1-2)
Class 1 District 1 
50
4 Gideon (5-8-3)
Class 1 District 1 
100
Class 1 District 1 Semifinal 1, Bell City Final
2 Leopold (5-3)
Class 1 District 1 
140
3 Delta (Deering) (0-8-4)
Class 1 District 1 
130
Class 1 District 1 Semifinal 2, Bell City Final
1 Hume (2-0)
Class 1 District 2 
280
2 Walnut Grove (1-1)
Class 1 District 2 
170
Class 1 District 2 Championship, Exeter Final
1 Hume (2-0)
Class 1 District 2 
170
4 Rich Hill
Class 1 District 2 
100
Class 1 District 2 Semifinal 1, Exeter Final
2 Walnut Grove (1-1)
Class 1 District 2 
200
3 Dadeville
Class 1 District 2 
90
Class 1 District 2 Semifinal 2, Exeter Final
1 Lutheran (Kansas City) (3-0)
Class 1 District 3 
380
3 Drexel
Class 1 District 3 
50
Class 1 District 3 Championship, Leeton Final
1 Lutheran (Kansas City) (3-0)
Class 1 District 3 
380
4 La Monte (0-1)
Class 1 District 3 
30
Class 1 District 3 Semifinal 1, Leeton Final
2 Leeton (0-1)
Class 1 District 3 
100
3 Drexel
Class 1 District 3 
130
Class 1 District 3 Semifinal 2, Leeton Final
1 St. Elizabeth (2-0)
Class 1 District 4 
240
3 Pilot Grove
Class 1 District 4 
230
Class 1 District 4 Championship, St. Elizabeth Final
1 St. Elizabeth (2-0)
Class 1 District 4 
310
4 Tuscumbia
Class 1 District 4 
120
Class 1 District 4 Semifinal 1, St. Elizabeth Final
2 Prairie Home (0-1)
Class 1 District 4 
100
3 Pilot Grove
Class 1 District 4 
210
Class 1 District 4 Semifinal 2, St. Elizabeth Final
1 North Shelby (2-0)
Class 1 District 5 
290
2 Brashear (3-1)
Class 1 District 5 
210
Class 1 District 5 Championship, Novinger Final
1 North Shelby (2-0)
Class 1 District 5 
260
4 La Plata (0-4)
Class 1 District 5 
70
Class 1 District 5 Semifinal 1, Novinger Final
2 Brashear (3-1)
Class 1 District 5 
160
3 Atlanta
Class 1 District 5 
150
Class 1 District 5 Semifinal 2, Novinger Final
1 Braymer (4-1)
Class 1 District 6 
180
3 Southwest (Livingston County) (3-0)
Class 1 District 6 
200
Class 1 District 6 Championship, X Final
1 Braymer (4-1)
Class 1 District 6 
290
4 Cainsville with Ridgeway (6-2)
Class 1 District 6 
80
Class 1 District 6 Semifinal 1, X Final
2 North Harrison (0-1)
Class 1 District 6 
150
3 Southwest (Livingston County) (3-0)
Class 1 District 6 
210
Class 1 District 6 Semifinal 2, X Final
1 St. Joseph Christian (6-0)
Class 1 District 7 
210
2 Osborn (1-1)
Class 1 District 7 
190
Class 1 District 7 Championship, Stewartsville Final
1 St. Joseph Christian (6-0)
Class 1 District 7 
260
4 Pattonsburg
Class 1 District 7 
110
Class 1 District 7 Semifinal 1, Stewartsville Final
2 Osborn (1-1)
Class 1 District 7 
170
3 Union Star (12-7)
Class 1 District 7 
150
Class 1 District 7 Semifinal 2, Stewartsville Final
1 Mound City (1-1)
Class 1 District 8 
200
2 Tarkio (16-4)
Class 1 District 8 
210
Class 1 District 8 Championship, Tarkio Final
1 Mound City (1-1)
Class 1 District 8 
280
4 Nodaway-Holt (1-3)
Class 1 District 8 
50
Class 1 District 8 Semifinal 1, Tarkio Final
2 Tarkio (16-4)
Class 1 District 8 
240
3 South Nodaway
Class 1 District 8 
190
Class 1 District 8 Semifinal 2, Tarkio Final
1 Summersville (2-0)
Class 2 District 1 
170
2 Gainesville (1-1)
Class 2 District 1 
160
Class 2 District 1 Championship, Campbell Final
1 Summersville (2-0)
Class 2 District 1 
200
4 Bakersfield
Class 2 District 1 
120
Class 2 District 1 Semifinal 1, Campbell Final
2 Gainesville (1-1)
Class 2 District 1 
170
3 Campbell (8-6)
Class 2 District 1 
120
Class 2 District 1 Semifinal 2, Campbell Final
1 Valley (2-0)
Class 2 District 2 
310
3 New Haven
Class 2 District 2 
110
Class 2 District 2 Championship, New Haven Final
1 Valley (2-0)
Class 2 District 2 
290
4 Crystal City
Class 2 District 2 
100
Class 2 District 2 Semifinal 1, New Haven Final
2 Richland (0-1)
Class 2 District 2 
70
3 New Haven
Class 2 District 2 
220
Class 2 District 2 Semifinal 2, New Haven Final
1 Greenwood (2-0)
Class 2 District 3 
290
2 Billings (1-1)
Class 2 District 3 
130
Class 2 District 3 Championship, X Final
1 Greenwood (2-0)
Class 2 District 3 
290
4 Jasper (24-13)
Class 2 District 3 
110
Class 2 District 3 Semifinal 1, X Final
2 Billings (1-1)
Class 2 District 3 
160
3 Galena (10-1)
Class 2 District 3 
140
Class 2 District 3 Semifinal 2, X Final
1 Weaubleau (1-1)
Class 2 District 4 
200
2 Osceola (2-0)
Class 2 District 4 
220
Class 2 District 4 Championship, Appleton City Final
1 Weaubleau (1-1)
Class 2 District 4 
330
4 Smithton (0-1)
Class 2 District 4 
60
Class 2 District 4 Semifinal 1, Appleton City Final
2 Osceola (2-0)
Class 2 District 4 
210
3 Lakeland
Class 2 District 4 
120
Class 2 District 4 Semifinal 2, Appleton City Final
1 Eugene (1-1)
Class 2 District 5 
170
2 Westran (2-0)
Class 2 District 5 
220
Class 2 District 5 Championship, Huntsville Final
1 Eugene (1-1)
Class 2 District 5 
320
4 Sturgeon
Class 2 District 5 
110
Class 2 District 5 Semifinal 1, Huntsville Final
2 Westran (2-0)
Class 2 District 5 
200
3 Salisbury
Class 2 District 5 
130
Class 2 District 5 Semifinal 2, Huntsville Final
1 Scotland County (1-1)
Class 2 District 6 
170
2 Van-Far (2-0)
Class 2 District 6 
340
Class 2 District 6 Championship, Canton Final
1 Scotland County (1-1)
Class 2 District 6 
200
4 Schuyler County
Class 2 District 6 
150
Class 2 District 6 Semifinal 1, Canton Final
2 Van-Far (2-0)
Class 2 District 6 
270
3 Northeast (Cairo)
Class 2 District 6 
160
Class 2 District 6 Semifinal 2, Canton Final
1 North Platte (11-1)
Class 2 District 7 
280
3 Plattsburg (3-6)
Class 2 District 7 
120
Class 2 District 7 Championship, Plattsburg Final
1 North Platte (11-1)
Class 2 District 7 
280
4 Polo (5-3)
Class 2 District 7 
110
Class 2 District 7 Semifinal 1, Plattsburg Final
2 Sweet Springs (0-1)
Class 2 District 7 
200
3 Plattsburg (3-6)
Class 2 District 7 
210
Class 2 District 7 Semifinal 2, Plattsburg Final
1 Rock Port (17-0)
Class 2 District 8 
290
3 North Andrew
Class 2 District 8 
100
Class 2 District 8 Championship, X Final
1 Rock Port (17-0)
Class 2 District 8 
250
4 Mid-Buchanan (0-8)
Class 2 District 8 
90
Class 2 District 8 Semifinal 1, X Final
2 Bishop LeBlond (0-1)
Class 2 District 8 
80
3 North Andrew
Class 2 District 8 
230
Class 2 District 8 Semifinal 2, X Final
1 Houston (2-0)
Class 3 District 1 
290
3 Thayer
Class 3 District 1 
170
Class 3 District 1 Championship, Portageville Final
1 Houston (2-0)
Class 3 District 1 
320
4 Twin Rivers (2-2)
Class 3 District 1 
130
Class 3 District 1 Semifinal 1, Portageville Final
2 Senath-Hornersville (9-4)
Class 3 District 1 
140
3 Thayer
Class 3 District 1 
260
Class 3 District 1 Semifinal 2, Portageville Final
1 South Callaway (2-0)
Class 3 District 2 
350
3 West County (10-4)
Class 3 District 2 
150
Class 3 District 2 Championship, Cadet Final
1 South Callaway (2-0)
Class 3 District 2 
310
4 Kingston
Class 3 District 2 
90
Class 3 District 2 Semifinal 1, Cadet Final
2 Steelville (0-1)
Class 3 District 2 
180
3 West County (10-4)
Class 3 District 2 
210
Class 3 District 2 Semifinal 2, Cadet Final
1 Clever (2-0)
Class 3 District 3 
210
2 Diamond (1-1)
Class 3 District 3 
180
Class 3 District 3 Championship, Clever Final
1 Clever (2-0)
Class 3 District 3 
200
4 Spokane
Class 3 District 3 
90
Class 3 District 3 Semifinal 1, Clever Final
2 Diamond (1-1)
Class 3 District 3 
260
3 Pierce City
Class 3 District 3 
150
Class 3 District 3 Semifinal 2, Clever Final
1 Fair Grove (2-0)
Class 3 District 4 
400
3 Thomas Jefferson Independent
Class 3 District 4 
200
Class 3 District 4 Championship, Pleasant Hope Final
1 Fair Grove (2-0)
Class 3 District 4 
420
4 Sarcoxie
Class 3 District 4 
100
Class 3 District 4 Semifinal 1, Pleasant Hope Final
2 Strafford (0-1)
Class 3 District 4 
140
3 Thomas Jefferson Independent
Class 3 District 4 
360
Class 3 District 4 Semifinal 2, Pleasant Hope Final
1 Father Tolton Regional Catholic (4-0)
Class 3 District 5 
350
2 Christian (1-1)
Class 3 District 5 
230
Class 3 District 5 Championship, St. Louis Final
1 Father Tolton Regional Catholic (4-0)
Class 3 District 5 
390
4 Brentwood
Class 3 District 5 
170
Class 3 District 5 Semifinal 1, St. Louis Final
2 Christian (1-1)
Class 3 District 5 
240
3 Louisiana
Class 3 District 5 
180
Class 3 District 5 Semifinal 2, St. Louis Final
1 Palmyra (2-0)
Class 3 District 6 
340
3 South Shelby (4-3)
Class 3 District 6 
150
Class 3 District 6 Championship, Palmyra Final
1 Palmyra (2-0)
Class 3 District 6 
290
4 Brookfield (4-4)
Class 3 District 6 
120
Class 3 District 6 Semifinal 1, Palmyra Final
2 Clark County (0-1)
Class 3 District 6 
170
3 South Shelby (4-3)
Class 3 District 6 
290
Class 3 District 6 Semifinal 2, Palmyra Final
1 Adrian (1-1)
Class 3 District 7 
150
3 Cole Camp
Class 3 District 7 
270
Class 3 District 7 Championship, Stover Final
1 Adrian (1-1)
Class 3 District 7 
181
4 Butler
Class 3 District 7 
180
Class 3 District 7 Semifinal 1, Stover Final
2 Stover (0-1)
Class 3 District 7 
120
3 Cole Camp
Class 3 District 7 
340
Class 3 District 7 Semifinal 2, Stover Final
1 East Buchanan (9-3)
Class 3 District 8 
190
3 Lathrop (5-4)
Class 3 District 8 
230
Class 3 District 8 Championship, Lathrop Final
1 East Buchanan (9-3)
Class 3 District 8 
300
4 Trenton (12-2)
Class 3 District 8 
40
Class 3 District 8 Semifinal 1, Lathrop Final
2 Lawson (6-2)
Class 3 District 8 
140
3 Lathrop (5-4)
Class 3 District 8 
230
Class 3 District 8 Semifinal 2, Lathrop Final
2 Saxony Lutheran (1-1)
Class 4 District 1 
190
4 Central (New Madrid County) (9-2)
Class 4 District 1 
230
Class 4 District 1 Championship, Jackson Final
1 Central (Park Hills) (0-1)
Class 4 District 1 
140
4 Central (New Madrid County) (9-2)
Class 4 District 1 
230
Class 4 District 1 Semifinal 1, Jackson Final
2 Saxony Lutheran (1-1)
Class 4 District 1 
230
3 Kennett (7-5)
Class 4 District 1 
160
Class 4 District 1 Semifinal 2, Jackson Final
1 St. James (2-0)
Class 4 District 2 
360
3 Owensville
Class 4 District 2 
110
Class 4 District 2 Championship, Potosi Final
1 St. James (2-0)
Class 4 District 2 
190
4 Mountain Grove
Class 4 District 2 
180
Class 4 District 2 Semifinal 1, Potosi Final
2 Salem (0-1)
Class 4 District 2 
180
3 Owensville
Class 4 District 2 
270
Class 4 District 2 Semifinal 2, Potosi Final
1 Cor Jesu Academy (1-0)
Class 4 District 3 
250
2 DeSmet (1-1)
Class 4 District 3 
160
Class 4 District 3 Championship, St. Louis Final
2 DeSmet (1-1)
Class 4 District 3 
230
3 Nerinx Hall
Class 4 District 3 
120
Class 4 District 3 Semifinal 2, St. Louis Final
1 St. Francis Borgia (2-0)
Class 4 District 4 
280
2 Orchard Farm (43-24)
Class 4 District 4 
250
Class 4 District 4 Championship, St. Charles Final
1 St. Francis Borgia (2-0)
Class 4 District 4 
330
4 North Callaway
Class 4 District 4 
100
Class 4 District 4 Semifinal 1, St. Charles Final
2 Orchard Farm (43-24)
Class 4 District 4 
280
3 Lutheran St. Charles
Class 4 District 4 
190
Class 4 District 4 Semifinal 2, St. Charles Final
1 College Heights Christian (2-0)
Class 4 District 5 
480
2 Reeds Spring (1-1)
Class 4 District 5 
80
Class 4 District 5 Championship, Reeds Spring Final
1 College Heights Christian (2-0)
Class 4 District 5 
330
4 Lamar
Class 4 District 5 
210
Class 4 District 5 Semifinal 1, Reeds Spring Final
2 Reeds Spring (1-1)
Class 4 District 5 
230
3 Hollister
Class 4 District 5 
130
Class 4 District 5 Semifinal 2, Reeds Spring Final
1 Calvary Lutheran (2-0)
Class 4 District 6 
270
3 Fatima
Class 4 District 6 
240
Class 4 District 6 Championship, Jefferson City Final
1 Calvary Lutheran (2-0)
Class 4 District 6 
400
4 Osage
Class 4 District 6 
90
Class 4 District 6 Semifinal 1, Jefferson City Final
2 Eldon (0-1)
Class 4 District 6 
270
3 Fatima
Class 4 District 6 
280
Class 4 District 6 Semifinal 2, Jefferson City Final
1 Hallsville (2-0)
Class 4 District 7 
390
2 Centralia (1-1)
Class 4 District 7 
110
Class 4 District 7 Championship, Hallsville Final
1 Hallsville (2-0)
Class 4 District 7 
440
4 Boonville
Class 4 District 7 
130
Class 4 District 7 Semifinal 1, Hallsville Final
2 Centralia (1-1)
Class 4 District 7 
220
3 Macon
Class 4 District 7 
170
Class 4 District 7 Semifinal 2, Hallsville Final
1 Savannah (2-0)
Class 4 District 8 
390
3 Richmond
Class 4 District 8 
180
Class 4 District 8 Championship, Savannah Final
1 Savannah (2-0)
Class 4 District 8 
220
4 Oak Grove
Class 4 District 8 
200
Class 4 District 8 Semifinal 1, Savannah Final
2 Center (0-1)
Class 4 District 8 
200
3 Richmond
Class 4 District 8 
250
Class 4 District 8 Semifinal 2, Savannah Final
2 North County (1-1)
Class 5 District 1 
250
4 Notre Dame (Cape Girardeau) (2-0)
Class 5 District 1 
330
Class 5 District 1 Championship, Bonne Terre Final
1 Central (Cape Girardeau) (0-1)
Class 5 District 1 
240
4 Notre Dame (Cape Girardeau) (2-0)
Class 5 District 1 
330
Class 5 District 1 Semifinal 1, Bonne Terre Final
2 North County (1-1)
Class 5 District 1 
270
3 Farmington
Class 5 District 1 
190
Class 5 District 1 Semifinal 2, Bonne Terre Final
1 Ladue Horton Watkins (1-0)
Class 5 District 2 
2
2 Priory
Class 5 District 2 
0
Class 5 District 2 Championship, Creve Coeur Final
1 Kirksville (1-0)
Class 5 District 3 
390
2 Mexico HS
Class 5 District 3 
210
Class 5 District 3 Championship, Mexico Final
1 Springfield Catholic (2-0)
Class 5 District 4 
340
2 Helias Catholic (1-1)
Class 5 District 4 
240
Class 5 District 4 Championship, Sullivan Final
1 Springfield Catholic (2-0)
Class 5 District 4 
260
4 Rolla
Class 5 District 4 
250
Class 5 District 4 Semifinal 1, Sullivan Final
2 Helias Catholic (1-1)
Class 5 District 4 
350
3 Sullivan
Class 5 District 4 
240
Class 5 District 4 Semifinal 2, Sullivan Final
McDonald County (1-0)
Class 5 District 5 
1
TBD
 
0
Class 5 District 5 Championship, X Forfeit
1 Warrensburg (1-0)
Class 5 District 6 
270
2 Nevada (0-1)
Class 5 District 6 
80
Class 5 District 6 Championship, Nevada Final
1 Grain Valley (1-1)
Class 5 District 7 
210
2 St. Pius X (Kansas City) (2-0)
Class 5 District 7 
280
Class 5 District 7 Championship, Independence Final
1 Grain Valley (1-1)
Class 5 District 7 
280
4 Van Horn
Class 5 District 7 
130
Class 5 District 7 Semifinal 1, Independence Final
2 St. Pius X (Kansas City) (2-0)
Class 5 District 7 
270
3 Winnetonka
Class 5 District 7 
160
Class 5 District 7 Semifinal 2, Independence Final
1 Smithville (2-0)
Class 5 District 8 
340
3 Kearney (1-1)
Class 5 District 8 
160
Class 5 District 8 Championship, Smithville Final
1 Smithville (2-0)
Class 5 District 8 
380
4 Lafayette (St. Joseph) (2-21-2)
Class 5 District 8 
50
Class 5 District 8 Semifinal 1, Smithville Final
2 Platte County (0-1)
Class 5 District 8 
100
3 Kearney (1-1)
Class 5 District 8 
320
Class 5 District 8 Semifinal 2, Smithville Final
1 Oakville (2-0)
Class 6 District 1 
270
2 Jackson (1-1)
Class 6 District 1 
220
Class 6 District 1 Championship, St. Louis Final
1 Oakville (2-0)
Class 6 District 1 
270
4 Poplar Bluff
Class 6 District 1 
220
Class 6 District 1 Semifinal 1, St. Louis Final
2 Jackson (1-1)
Class 6 District 1 
240
3 Northwest (Cedar Hill)
Class 6 District 1 
230
Class 6 District 1 Semifinal 2, St. Louis Final
1 Francis Howell Central (1-1)
Class 6 District 2 
210
2 Washington (2-0)
Class 6 District 2 
460
Class 6 District 2 Championship, Washington Final
1 Francis Howell Central (1-1)
Class 6 District 2 
340
4 Eureka
Class 6 District 2 
190
Class 6 District 2 Semifinal 1, Washington Final
2 Washington (2-0)
Class 6 District 2 
311
3 Parkway South
Class 6 District 2 
310
Class 6 District 2 Semifinal 2, Washington Final
1 Ft. Zumwalt North (2-0)
Class 6 District 3 
330
2 Holt (1-1)
Class 6 District 3 
280
Class 6 District 3 Championship, Wentzville Final
1 Ft. Zumwalt North (2-0)
Class 6 District 3 
340
4 Timberland
Class 6 District 3 
160
Class 6 District 3 Semifinal 1, Wentzville Final
2 Holt (1-1)
Class 6 District 3 
330
3 Liberty (Wentzville)
Class 6 District 3 
250
Class 6 District 3 Semifinal 2, Wentzville Final
1 Central (Springfield) (1-1)
Class 6 District 4 
180
2 Rock Bridge (2-0)
Class 6 District 4 
260
Class 6 District 4 Championship, Springfield Final
1 Central (Springfield) (1-1)
Class 6 District 4 
360
4 Jefferson City (0-5)
Class 6 District 4 
150
Class 6 District 4 Semifinal 1, Springfield Final
2 Rock Bridge (2-0)
Class 6 District 4 
270
3 Waynesville
Class 6 District 4 
210
Class 6 District 4 Semifinal 2, Springfield Final
1 Kickapoo (2-0)
Class 6 District 5 
400
3 Republic
Class 6 District 5 
210
Class 6 District 5 Championship, Republic Final
1 Kickapoo (2-0)
Class 6 District 5 
480
4 Carthage
Class 6 District 5 
70
Class 6 District 5 Semifinal 1, Republic Final
2 Nixa (0-1)
Class 6 District 5 
230
3 Republic
Class 6 District 5 
260
Class 6 District 5 Semifinal 2, Republic Final
1 Raymore-Peculiar (2-0)
Class 6 District 6 
410
2 Lee's Summit North (1-1)
Class 6 District 6 
160
Class 6 District 6 Championship, Lee's Summit Final
1 Raymore-Peculiar (2-0)
Class 6 District 6 
420
4 Raytown
Class 6 District 6 
50
Class 6 District 6 Semifinal 1, Lee's Summit Final
2 Lee's Summit North (1-1)
Class 6 District 6 
340
3 Lee's Summit
Class 6 District 6 
120
Class 6 District 6 Semifinal 2, Lee's Summit Final
1 Liberty North (28-4)
Class 6 District 7 
270
3 North Kansas City
Class 6 District 7 
360
Class 6 District 7 Championship, Liberty Final
1 Liberty North (28-4)
Class 6 District 7 
400
4 Fort Osage
Class 6 District 7 
120
Class 6 District 7 Semifinal 1, Liberty Final
2 Blue Springs (0-1)
Class 6 District 7 
250
3 North Kansas City
Class 6 District 7 
360
Class 6 District 7 Semifinal 2, Liberty Final
1 Central (St. Joseph) (2-0)
Class 6 District 8 
420
3 Park Hill
Class 6 District 8 
160
Class 6 District 8 Championship, Saint Joseph Final
1 Central (St. Joseph) (2-0)
Class 6 District 8 
450
4 Staley
Class 6 District 8 
70
Class 6 District 8 Semifinal 1, Saint Joseph Final
2 Park Hill South (0-1)
Class 6 District 8 
140
3 Park Hill
Class 6 District 8 
280
Class 6 District 8 Semifinal 2, Saint Joseph Final



Processing. Please wait.