2020-2021 Boys Dive Performance Listing


Automatic Qualifiers

Rank Student Event Score Difficulty
1 Bennet Loving
Webster Groves
Webster Groves vs. Clayton
10/8/2020
293.45
6-Dive
478.45
11-Dive 11-Dive *
13.00 Judges
Judges: David John Kohmetscher, Dan Broshears, Evyn Rae Spencer, Leah Lynch, David S Ninneman
2 Evan Riley
Glendale
SWMO @Natatorium
10/30-31
477.35
6-Dive
477.35
11-Dive 11-Dive *
23.40 Judges
Judges: James V Whytlaw, Wendy Shepard, Steve Boyce, Pete Hill, Garold J Swaim, Mr
3 Zachary Berg
Pembroke Hill
Pembroke Hill vs. Belton
10/3/2020
441.15
6-Dive
441.15
11-Dive 11-Dive *
21.50 Judges
Judges: Martijn Keltner, Chad Holmes, Matthias Arnold McManus, Chad Michael Marnholtz, Joshua Herrera
4 Chadwick Tristan Caudill
Parkway West
Kirkwood Quad
10/28/20
430.20
6-Dive
430.20
11-Dive 11-Dive *
22.30 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
5 Sterling Fuller
Belton
Conference
10/30-31
426.20
6-Dive
426.20
11-Dive 11-Dive *
21.80 Judges
Judges: Gary Lee Oberlander, Isabella Carter, Joshua Herrera, Chad Michael Marnholtz, Martijn Keltner
6 Joseph Stecher
Parkway Central
Kirkwood Quad
10/28/20
423.65
6-Dive
423.65
11-Dive 11-Dive *
22.60 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
7 Joseph Donlin
Chaminade College Prep
Chaminade Quad
9/19-26
410.95
6-Dive
410.95
11-Dive 11-Dive *
22.50 Judges
Judges: Chris R. Stocker, Keith Mug, Shawn Calderon, Ann Merten, David Burke
8 Eliot Barnes
John Burroughs
John Burroughs vs. Westminster Christian Academy
9/30/2020
250.40
6-Dive
408.26
11-Dive 11-Dive *
13.50 Judges
Judges: Charles Alan Bremer, Ashley Boesch, Leslie G Kehr, Thomas R Yaeger, Andy Balczo
9 Justice McDonald
Smith-Cotton
CMAC Championship Meet
10/22/20
404.55
6-Dive
404.55
11-Dive 11-Dive *
21.50 Judges
Judges: Victoria Linderman, JD Estes, Robert Joseph Bintner, Chad Michael Marnholtz, Connie Sue Bintner
10 Joseph McCook
DeSmet
DeSmet vs. Westminster Christian Academy
10/21/2020
401.60
6-Dive
401.60
11-Dive 11-Dive *
20.60 Judges
Judges: Shawn Calderon, Qi L Franz, Mrs, Zachary Almeida, Charles Alan Bremer, Kent D Kehr, Jr
11 Evan Balkenbusch
Ft. Zumwalt South
GAC Championships
11/2/20
401.55
6-Dive
401.55
11-Dive 11-Dive *
22.10 Judges
Judges: Roger Eastman, Harold John Bliggenstorfer, Kristi Ann Gannon, Mrs, Mandy Windham, Alice Maloney, Alison Strickler, Kelly Reardon
12 Nicholas Wintrode
Parkway Central
Kirkwood Quad
10/28/20
400.65
6-Dive
400.65
11-Dive 11-Dive *
22.80 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
13 Carson Forcum
Webb City
Webb City vs. Webb City
10/10/2020
392.80
6-Dive
392.80
11-Dive 11-Dive *
22.30 Judges
Judges: Pete Hill, Bob Cummins, Garold J Swaim, Mr, William Todd Manning, Sherri Swaim
14 Justice Lee Murray
Republic
SWMO Swim Finals
10/31/20
392.60
6-Dive
392.60
11-Dive 11-Dive *
21.60 Judges
Judges: James V Whytlaw, Wendy Shepard, Steve Boyce, Robert J.W. Hill, Garold J Swaim, Mr
15 Elizeck Hendricks
Grain Valley
Last Chance Meet
11/4/20
389.05
6-Dive
389.05
11-Dive 11-Dive *
22.40 Judges
Judges: Missy Jackson, JD Estes, Steven R Robbins, Joshua Herrera, Chad Michael Marnholtz
16 Marco Raimondi
Parkway Central
Kirkwood Quad
10/28/20
386.50
6-Dive
386.50
11-Dive 11-Dive *
23.00 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
17 Evan Fulhorst
Ft. Zumwalt South
Ft. Zumwalt South vs. Ft. Zumwalt East
10/5/2020
232.85
6-Dive
379.65
11-Dive 11-Dive *
12.50 Judges
Judges: Kristi Ann Gannon, Mrs, Tori Fencl, David Robert Nielsen, Kelly Reardon, Wade Horn

Consideration Performances

Rank Student Event Score Difficulty
1 Logan Thibault
Webb City
Webb City vs. Webb City
10/10/2020
362.55
6-Dive
362.55
11-Dive 11-Dive *
21.00 Judges
Judges: Pete Hill, Bob Cummins, Garold J Swaim, Mr, William Todd Manning, Sherri Swaim
2 Mack Mullen
Parkway West
Parkway West vs. Parkway North
10/6/2020
362.25
6-Dive
362.25
11-Dive 11-Dive *
20.70 Judges
Judges: Jenoa Olson, Bart Prosser, Stephanie Otis Petersen, Patrick Storey, Coleen O'Leary Sumner
3 Vaughan Sterling
Ladue Horton Watkins
Ladue Horton Watkins vs. Chaminade College Prep
10/29/2020
358.25
6-Dive
358.25
11-Dive 11-Dive *
21.80 Judges
Judges: Hap Gentry, Robert Ross Peglar, Thomas R Yaeger, Keith Mug, Kevin William Brennan
4 Luke Deardorff
Belton
Conference
10/30-31
354.10
6-Dive
354.10
11-Dive 11-Dive *
21.30 Judges
Judges: Gary Lee Oberlander, Isabella Carter, Joshua Herrera, Chad Michael Marnholtz, Martijn Keltner
5 Jacob Gordon
Parkway West
Kirkwood Quad
10/28/20
352.65
6-Dive
352.65
11-Dive 11-Dive *
21.40 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
6 Dyllan Martin
Belton
Pembroke Hill
10/3/20
350.80
6-Dive
350.80
11-Dive 11-Dive *
21.10 Judges
Judges: Chad Holmes, Matthias Arnold McManus, Chad Michael Marnholtz, Joshua Herrera, Martijn Keltner
7 Grant Cox
Ladue Horton Watkins
Ladue Horton Watkins vs. Parkway Central
10/8/2020
333.95
6-Dive
333.95
11-Dive 11-Dive *
21.80 Judges
Judges: Hap Gentry, Robert Ross Peglar, Kevin Moore, Jenoa Olson, Andrew John Schonhoff
8 Matthew Averbukh
Parkway Central
Kirkwood Quad
10/28/20
327.60
6-Dive
327.60
11-Dive 11-Dive *
19.90 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
9 Julius Washington
Smith-Cotton
West Central Classic
10/28/20
325.55
6-Dive
325.55
11-Dive 11-Dive *
19.60 Judges
Judges: Connie Sue Bintner, Robert Joseph Bintner, Victoria Linderman, Michelle Steger, Chad Michael Marnholtz
10 Caleb Burgard
Jackson
Cape Rock Invitational
9/12/20
323.55
6-Dive
323.55
11-Dive 11-Dive *
20.90 Judges
Judges: Charles Alan Bremer, Kevin Moore, Alicia Dawn Scott, C. Donald Harris, Richard Carl Weaver
11 David Ciorba
Ladue Horton Watkins
Ladue Horton Watkins vs. Eureka
10/20/2020
321.00
6-Dive
321.00
11-Dive 11-Dive *
20.60 Judges
Judges: Hap Gentry, Robert Ross Peglar, Thomas R Yaeger, Lara Christie, Nate Kortuem
12 Nickolas Holzer
Ladue Horton Watkins
Ladue Horton Watkins vs. John Burroughs
11/4/2020
282.05
6-Dive
282.05
11-Dive 11-Dive *
19.70 Judges
Judges: Hap Gentry, Robert Ross Peglar, Chris R. Stocker, Leslie G Kehr, Andy Balczo, Renee Ham, Michele Ann Ferber
13 Eric Keeling
Webb City
Last Chance Meet
11/3/20
275.60
6-Dive
275.60
11-Dive 11-Dive *
18.20 Judges
Judges: James V Whytlaw, Sherri Swaim, Wendy Shepard, Michael D Friedman, John Mullen
14 Mason Pluard
Pembroke Hill
Pembroke Hill vs. Belton
10/3/2020
270.22
6-Dive
270.22
11-Dive 11-Dive *
17.00 Judges
Judges: Martijn Keltner, Chad Holmes, Matthias Arnold McManus, Chad Michael Marnholtz, Joshua Herrera
15 Hunter Presley
Pembroke Hill
Pembroke Hill vs. Belton
10/3/2020
263.00
6-Dive
263.00
11-Dive 11-Dive *
17.00 Judges
Judges: Martijn Keltner, Chad Holmes, Matthias Arnold McManus, Joshua Herrera, Chad Michael Marnholtz

Automatic Qualifiers

Rank Student Event Score Difficulty
1 Logan Schelfaut
Francis Howell North
GAC Championships
11/2-4
669.35
6-Dive
669.35
11-Dive 11-Dive *
25.30 Judges
Judges: Roger Eastman, Harold John Bliggenstorfer, Kristi Ann Gannon, Mrs, Mandy Windham, Alice Maloney, Alison Strickler, Kelly Reardon
2 Eric Busby
Ft. Zumwalt West
GAC Meet
11/3-6
582.20
6-Dive
582.20
11-Dive 11-Dive *
23.60 Judges
Judges: Roger Eastman, Harold John Bliggenstorfer, Kristi Ann Gannon, Mrs, Mandy Windham, Alice Maloney, Alison Strickler, Kelly Reardon
3 Josiah Thomson
Blue Springs
Hickman, Rock Bridge & Battle
9/17/20
534.55
6-Dive
534.55
11-Dive 11-Dive *
23.50 Judges
Judges: JD Estes, Michelle R Pollock, Bruce Kevin Holder, Gary Lee Oberlander, Missy Jackson
4 Sebastian Lawrence
SLUH
Metro Catholic Conference
11/3/20
506.75
6-Dive
506.75
11-Dive 11-Dive *
24.80 Judges
Judges: Charles Alan Bremer, Shawn Calderon, Thomas R Yaeger, Lindsey Ehret, Ann Merten
5 David Burke
Christian Brothers College
Christian Brothers College vs. SLUH
9/15/2020
292.30
6-Dive
476.58
11-Dive 11-Dive *
13.20 Judges
Judges: Charles Alan Bremer, Kevin Moore, David Burke, Sean Michael Dooley, Lindsey Ehret
6 Aden Roberson
Park Hill
Suburban Gold Conference
10/30/20
473.70
6-Dive
473.70
11-Dive 11-Dive *
23.40 Judges
Judges: Katelan Sellers, Missy Jackson, Dawn Renae Holder, Bruce Kevin Holder, Ryan N Day
7 Calvin Liddle
Rock Bridge
Lee Summit
11/2/20
468.30
6-Dive
468.30
11-Dive 11-Dive *
22.00 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, JD Estes, Ryan N Day, Shealyn Holland
8 Brayden Escher
Parkway South
Kirkwood Quad
10/28/20
463.45
6-Dive
463.45
11-Dive 11-Dive *
22.40 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
9 Brett Smith
Kickapoo
SWMO @Natatorium
10/30-31
461.40
6-Dive
461.40
11-Dive 11-Dive *
23.10 Judges
Judges: James V Whytlaw, Wendy Shepard, Steve Boyce, Pete Hill, Garold J Swaim, Mr
10 Jonathan Davis
Blue Springs
BlueMo
10/9/20
453.50
6-Dive
453.50
11-Dive 11-Dive *
23.80 Judges
Judges: Katelan Sellers, Gary Lee Oberlander, Bruce Kevin Holder, Errich Oberlander, Missy Jackson
11 Faustino Javier
Francis Howell Central
Francis Howell Central vs. Liberty (Wentzville)
10/22/2020
277.85
6-Dive
453.02
11-Dive 11-Dive *
12.60 Judges
Judges: Alicia Tomicich-Wiley, David Robert Nielsen, Alison Strickler, Taylor Whitmore, Robin Hussey
12 Finnegan Mulvaney
Kirkwood
Kirkwood, Parkway Central, Parkway South, Parkway West
10/28/20
452.05
6-Dive
452.05
11-Dive 11-Dive *
22.80 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
13 William Schnelle
Lee's Summit West
Last Chance Meet
11/2/20
449.80
6-Dive
449.80
11-Dive 11-Dive *
22.70 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, JD Estes, Ryan N Day, Shealyn Holland
14 McCormick Kitowski
Lindbergh
LHS Last Chance Meet
10/24/20
447.60
6-Dive
447.60
11-Dive 11-Dive *
22.00 Judges
Judges: Andrew C Butler, Jeff Capizzi, Sue Caton, David S Ninneman, Daniel Schoenfeldt
15 Owen Swearngin
Kirkwood
Kirkwood, Parkway Central, Parkway South, Parkway West
10/28/20
442.80
6-Dive
442.80
11-Dive 11-Dive *
22.80 Judges
Judges: Robert E Jurotich, Andrew Phillips, David S Ninneman, Jill B O'Sullivan, Jenoa Olson
16 Jack Estes
Hickman
Hickman with Columbia Independent vs. Blue Springs
9/17/2020
440.10
6-Dive
440.10
11-Dive 11-Dive *
21.40 Judges
Judges: Gary Lee Oberlander, Bruce Kevin Holder, JD Estes, Missy Jackson, Michelle R Pollock
17 James Price
Blue Springs South
Conference Meet
10/30/20
436.55
6-Dive
436.55
11-Dive 11-Dive *
22.80 Judges
Judges: Missy Jackson, Katelan Sellers, Dawn Renae Holder, Bruce Kevin Holder, Ryan N Day
18 Robert Oesterlei
Lindbergh
LHS Last Chance Meet
10/24/20
435.65
6-Dive
435.65
11-Dive 11-Dive *
22.80 Judges
Judges: Andrew C Butler, Jeff Capizzi, Sue Caton, David S Ninneman, Daniel Schoenfeldt
19 Greyson Langer
Park Hill South
Conference
10/29-31
431.95
6-Dive
431.95
11-Dive 11-Dive *
25.10 Judges
Judges: Jenifer Lyn Gibbs, Jeffrey Franklin Zieger, Ian Wesley Johnston, Julie Ann Elliott, John R Sevier
20 Kaden Bowling
Ozark
SWMO Swim Finals
10/31/20
429.75
6-Dive
429.75
11-Dive 11-Dive *
22.20 Judges
Judges: James V Whytlaw, Wendy Shepard, Steve Boyce, Garold J Swaim, Mr, Pete Hill
21 Jack January
Rockhurst
Rockhurst vs. Lee's Summit West
9/26/2020
425.30
6-Dive
425.30
11-Dive 11-Dive *
21.40 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, Ryan N Day, Steven R Robbins, Shealyn Holland
22 Paul Axtell, Jr
Rockhurst
Rockhurst vs. Lee's Summit West
9/26/2020
423.85
6-Dive
423.85
11-Dive 11-Dive *
22.00 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, Ryan N Day, Steven R Robbins, Shealyn Holland
23 Owen Stuckey
Rockhurst
Belton High School Last Chance
11/4/20
417.25
6-Dive
417.25
11-Dive 11-Dive *
21.80 Judges
Judges: Missy Jackson, JD Estes, Steven R Robbins, Joshua Herrera, Chad Michael Marnholtz
24 Alex Green
Lee's Summit West
Tri Meet with LSW, LSN, LSHS
9/11/20
414.70
6-Dive
414.70
11-Dive 11-Dive *
21.00 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, Robert Joseph Bintner, Jennifer Ailshire, Thomas Faulkenberry
25 Chancellor Caudle
Park Hill
Belton Last Chance
11/2-4
414.60
6-Dive
414.60
11-Dive 11-Dive *
21.70 Judges
Judges: JD Estes, Missy Jackson, Steven R Robbins, Joshua Herrera, Chad Michael Marnholtz
26 Nicholas Huchet
Parkway South
Parkway South vs. Parkway Central
9/24/2020
409.30
6-Dive
409.30
11-Dive 11-Dive *
23.10 Judges
Judges: Kathleen O'Reilly O'Sullivan, Thomas R Yaeger, Jenoa Olson, Andrew John Schonhoff, Jeremy Nichols
27 Devon Gordon
Lafayette (Wildwood)
Conference Dive Only
10/27/20
408.10
6-Dive
408.10
11-Dive 11-Dive *
21.40 Judges
Judges: Robert Ross Peglar, Kevin Moore, Lara Christie, Charles Alan Bremer, Hilarie Wilson, Ann Merten, Jenoa Olson
28 Max Spurck
Lee's Summit West
Last Chance Meet
11/2/20
399.20
6-Dive
399.20
11-Dive 11-Dive *
20.90 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, JD Estes, Ryan N Day, Shealyn Holland
29 Jack Harrison
Eureka
2020 Conference Dive Only Meet
10/27/20
394.50
6-Dive
394.50
11-Dive 11-Dive *
21.70 Judges
Judges: Robert Ross Peglar, Kevin Moore, Lara Christie, Charles Alan Bremer, Hilarie Wilson, Ann Merten, Jenoa Olson
30 Gavin Swope
Lee's Summit West
Last Chance Meet
11/2/20
386.90
6-Dive
386.90
11-Dive 11-Dive *
21.90 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, JD Estes, Ryan N Day, Shealyn Holland
31 Tanner Harmon
Marquette
Marquette vs. Ladue Horton Watkins
10/1/2020
236.80
6-Dive
386.09
11-Dive 11-Dive *
12.60 Judges
Judges: Robert Ross Peglar, Hap Gentry, Charles Alan Bremer, Lisa Roth, Joe Schoedel
32 Blake Niemann
Blue Springs
Hickman, Rock Bridge & Battle
9/17/20
378.95
6-Dive
378.95
11-Dive 11-Dive *
21.30 Judges
Judges: JD Estes, Michelle R Pollock, Bruce Kevin Holder, Gary Lee Oberlander, Missy Jackson
33 Patrick McCormick
Marquette
Marquette vs. Ladue Horton Watkins
10/1/2020
232.30
6-Dive
378.75
11-Dive 11-Dive *
12.50 Judges
Judges: Robert Ross Peglar, Hap Gentry, Charles Alan Bremer, Lisa Roth, Joe Schoedel
34 Anthony Orrick
Rockhurst
Rockhurst vs. Lee's Summit
10/13/2020
230.40
6-Dive
375.65
11-Dive 11-Dive *
12.30 Judges
Judges: Bruce Kevin Holder, Dawn Renae Holder, Robert Joseph Bintner, Steven R Robbins, Andy Wilcox

Consideration Performances

Rank Student Event Score Difficulty
1 Steven Boaz
Oakville
Lindbergh/Summit Last Chance Meet
10/24/20
365.15
6-Dive
365.15
11-Dive 11-Dive *
20.80 Judges
Judges: Andrew C Butler, Jeff Capizzi, Sue Caton, David S Ninneman, Daniel Schoenfeldt
2 Alexander Waller
Oakville
Lindbergh/Summit Last Chance Meet
10/24/20
353.35
6-Dive
353.35
11-Dive 11-Dive *
21.00 Judges
Judges: Andrew C Butler, Jeff Capizzi, Sue Caton, David S Ninneman, Daniel Schoenfeldt
3 George Upmeyer
Kirkwood
Tri Meet Eureka and Lindbergh
9/24/20
343.90
6-Dive
343.90
11-Dive 11-Dive *
21.60 Judges
Judges: Kevin Moore, Jeff Capizzi, Andrew Phillips, Jill B O'Sullivan, Lara Christie
4 Evan Giles
Blue Springs South
Blue Springs South vs. Battle
9/17/2020
329.15
6-Dive
329.15
11-Dive 11-Dive *
20.70 Judges
Judges: JD Estes, Michelle R Pollock, Bruce Kevin Holder, Gary Lee Oberlander, Missy Jackson
5 Colby Beech
Christian Brothers College
Christian Brothers College vs. MCC Champioships (Chaminade, MO)
11/4/2020
328.10
6-Dive
328.10
11-Dive 11-Dive *
21.20 Judges
Judges: Charles Alan Bremer, Shawn Calderon, Thomas R Yaeger, Lindsey Ehret, Ann Merten
6 Owen Tallon
Kirkwood
Kirkwood Quad
10/3/20
319.00
6-Dive
319.00
11-Dive 11-Dive *
20.50 Judges
Judges: Charles Alan Bremer, Andy Balczo, Jill B O'Sullivan, David Burke, Ann Merten
7 Alexander Mosser
Blue Springs
Hickman, Rock Bridge & Battle
9/17/20
255.05
6-Dive
255.05
11-Dive 11-Dive *
17.20 Judges
Judges: JD Estes, Michelle R Pollock, Bruce Kevin Holder, Gary Lee Oberlander, Missy Jackson

Processing. Please wait.