West Platte High School


State Championships and Top 4 Finishes

11  7  10  10


Rank YearAchievement  
32021 Class 2 Third Place C2 3rd Place Championship Results
42020 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Championship Results
12019 Class 2 Champions C2 Champions Head Coach:   Bailee Giger Championship Results
32018 Class 1 Third Place C1 3rd Place Tournament Bracket
32018 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
12017 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Mike Lowe Championship Results
12018 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Bailee Giger Championship Results
32015 Class 2 Third Place C2 3rd Place Tournament Bracket
32013 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
42014 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
42014 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Championship Results
12012 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Mike Lowe Championship Results
22013 Class 2 Second Place C2 2nd Place Tournament Bracket
22013 Class 2 Second Place C2 2nd Place Tournament Bracket
32011 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
42012 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
42009 Class 1 Fourth Place C1 4th Place Championship Results
22008 Class 1 Second Place C1 2nd Place Championship Results
22007 Class 1 Second Place C1 2nd Place Championship Results
32007 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
42008 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
32006 Class 1 Third Place C1 3rd Place Championship Results
42006 Class 1 Fourth Place C1 4th Place Championship Results
12005 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Danny Brown Tournament Bracket
22005 Class 1 Second Place C1 2nd Place Championship Results
42006 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
12003 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Charles Yaw Championship Results
42003 Class 1 Fourth Place C1 4th Place Championship Results
12002 Class 1 Champions C1 Champions Head Coach:   Charles Yaw Championship Results
22003 Class 2 Second Place C2 2nd Place Tournament Bracket
42003 Class 2 Fourth Place C2 4th Place Tournament Bracket
12001 Class 1A Champions C1A Champions Head Coach:   Danny Brown
12001 Class 1A Champions C1A Champions Head Coach:   Charles Yaw Championship Results
32000 Class 1A Third Place C1A 3rd Place Championship Results
21973 Class 2A Second Place C2A 2nd Place
31964 Class C Third Place CC 3rd Place
11956 Class C Champions CC Champions Head Coach:   Joe Tenner
11955 Class C Champions CC Champions