Softball State Championships  

2018-2019   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Maysville(16-6)
3-2
(8 Inn)
Salisbury
Knox County
9-0
Norwood
2
Bowling Green(27-4)
2-1
(11 Inn)
Trenton
Blair Oaks
8-0
East Carter
3
Mexico(27-4)
5-0
Oak Grove
Sullivan
6-2
Hillsboro
4
Blue Springs South(23-6)
2-0
Troy Buchanan
Raymore-Peculiar
6-5
Marquette
2017-2018   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Canton(21-5)
Jonathan Bastian
6-1
Pilot Grove
North Harrison
4-2
Chaffee
2
Bowling Green(26-4)
Dean Streed
6-1
Blair Oaks
Lathrop
1-0
Kelly
3
Monett(20-8)
Ty Goetz
4-1
Notre Dame (Cape Girardeau)
Smithville
1-0
Incarnate Word Academy
4
Marquette(29-3)
Amy Doyle
2-0
Blue Springs South
Staley
12-1
Francis Howell
2016-2017   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Van Buren(21-5)
Jennifer Jackson
11-4
Clopton
Jefferson (Conception)
5-3
Salisbury
Killian Sports Complex
2
Centralia(31-1)
Jill Angell
3-2
(8 Inn)
Blair Oaks
Jefferson (Festus)
1-0
Lathrop
Killian Sports Complex
3
Warrenton(28-1)
Trevor Hibbs
3-0
Sullivan
Notre Dame (Cape Girardeau)
4-1
Smithville
Killian Sports Complex
4
Troy Buchanan(30-3)
Lance Richardson
4-3
Blue Springs South
Lee's Summit West
2-0
Washington
Killian Sports Complex
2015-2016   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Norborne(28-1)
Jason McKinney
4-3
DeKalb
Chaffee
6-4
Canton
Killian Sports Complex
2
Lathrop(28-3)
Joe Dutcher
10-3
Fatima
Portageville
10-0
Iberia
Killian Sports Complex
3
Warrenton(28-2)
Trevor Hibbs
12-2
Notre Dame (Cape Girardeau)
Lafayette (St. Joseph)
11-6
(8 Inn)
Helias Catholic
Killian Sports Complex
4
Staley(27-6)
Jarius Tapp
10-6
Marquette
Fox
4-1
Joplin
Killian Sports Complex
2014-2015   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Jefferson (Conception)(24-7)
Shelly Deen
7-5
Dora
Canton
7-1
Salisbury
Killian Sports Complex
2
Fatima(22-7)
Dana Scheppers
16-3
Pleasant Hope
Portageville
3-1
North Platte
Killian Sports Complex
3
DeSoto(25-4)
Matt Guemmer
3-0
Platte County
Monett
5-3
Mexico
Killian Sports Complex
4
Lee's Summit(26-6)
Tracy Bertoncin
5-0
Holt
Jefferson City
8-0
Eureka
Killian Sports Complex
2013-2014   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Maysville(19-6)
Matt Blythe
2-0
Westran
Walnut Grove
13-3
New Franklin
Killian Sports Complex
2
Bishop LeBlond(26-3)
Wayne Miller
8-6
South Callaway
Marionville
4-3
Kelly
Killian Sports Complex
3
Centralia(27-2)
Jill Angell
9-2
Blair Oaks
DeSoto
5-1
Harrisonville
Killian Sports Complex
4
Lee's Summit(24-6)
Tracy Bertoncin
7-1
Webb City
Eureka
10-0
Parkway North
Killian Sports Complex
2012-2013   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Silex(25-1)
Robert James
7-6
Naylor
King City
5-1
Knox County
Killian Sports Complex
2
Pleasant Hope(28-2)
Jim Flora
9-6
Brookfield
Kelly
5-4
Palmyra
Killian Sports Complex
3
Centralia(25-4)
Jill Angell
3-0
Grain Valley
Blair Oaks
11-6
Festus
Killian Sports Complex
4
Truman(31-3)
Amy Temples
7-0
Ozark
Francis Howell
4-2
Eureka
Killian Sports Complex
2011-2012   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
St. Elizabeth(23-5)
Peggy Wieberg
5-2
Jefferson (Conception)
Norborne
3-1
Harrisburg
Killian Sports Complex
2
Palmyra(29-2)
Joe Brandenburg
6-2
Pleasant Hope
Penney
4-0
East Carter
Killian Sports Complex
3
Centralia(28-2-1)
Jill Angell
2-0
Chillicothe
Sullivan
8-4
Westminster Christian Academy
Killian Sports Complex
4
Troy Buchanan(29-4)
Lance Richardson
4-1
Blue Springs
Webb City
12-5
Eureka
Killian Sports Complex
2010-2011   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Clopton(25-5)
Matt Cannon
2-1
Jefferson (Conception)
Crocker
11-0
Weaubleau
Killian Sports Complex
2
Warsaw(25-4)
Jackie Downing
4-0
Palmyra
Brookfield
7-6
Kelly
Killian Sports Complex
3
Nevada(23-5)
Tammy Holcomb
4-3
(8 Inn)
Boonville
Kirksville
2-1
Notre Dame (Cape Girardeau)
Killian Sports Complex
4
Oakville(26-1)
Rich Sturm
1-0
Truman
Webb City
7-0
St. Joseph's Academy
Killian Sports Complex
2009-2010   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Clopton(12-3)
Matt Cannon
2-0
Jefferson (Conception)
Naylor
4-1
Bevier
Heritage Park,
2
Blair Oaks(21-5)
Sharon Buschjost
5-0
Trenton
Pleasant Hope
4-1
Belle
Heritage Park,
3
Notre Dame (Cape Girardeau)(28-2)
Jeff Graviett
3-0
Kirksville
Platte County
2-0
Republic
Heritage Park,
4
Jefferson City(25-1)
Lisa Dey
2-1
Oakville
Kearney
2-0
Parkway Central
Heritage Park,
2008-2009   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Jefferson (Conception)(4-0)
Tim Jermain
2-1
Crocker
Canton
1-0
Walnut Grove
Heritage Park,
2
Palmyra(4-0)
Joe Brandenburg
5-1
Kelly
Mid-Buchanan
6-2
Marion C. Early
Heritage Park,
3
Platte County(5-0)
Rob Davenport
7-1
Notre Dame (Cape Girardeau)
Republic
8-2
Kirksville
Heritage Park,
4
Blue Springs(5-0)
Roger Lower
7-1
Parkway South
Webb City
12-0
Francis Howell Central
Heritage Park,
2007-2008   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Northeast (Cairo)(25-3)
Brian Winkler
1-0
Silex
Jefferson (Conception)
3-2
Miller
Rainbow Softball Complex
2
Palmyra(26-2)
Brian Wosman
1-0
Westran
Kelly
4-1
Marion C. Early
Rainbow Softball Complex
3
Webb City(25-4)
Walter Resa
2-1
North Callaway
Notre Dame (Cape Girardeau)
2-1
Platte County
Rainbow Softball Complex
4
Lafayette (Wildwood)(23-6)
Scott DeNoyer
1-0
Oakville
Blue Springs
4-2
Ozark
Rainbow Softball Complex
2006-2007   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Silex(24-2)
Shannon Jeffrey
4-2
Miller
Bevier
0-0
Jefferson (Conception)
Rainbow Softball Complex
2
Palmyra(27-1)
Brian Wosman
7-1
Westran
Marion C. Early
0-0
(8 Inn)
Kelly
Rainbow Softball Complex
3
Harrisonville(24-8)
Kayla England
4-2
Seneca
Kirksville
0-0
DeSoto
Rainbow Softball Complex
4
Rockwood Summit(29-2)
Douglas H Robinson
1-0
Jefferson City
Marquette
0-0
Liberty
Rainbow Softball Complex
2005-2006   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
Bevier(23-3)
Jim Ehly
2-0
Silex
Worth County
0-0
Miller
Rainbow Softball Complex
2
Highland(24-0)
Dianne TenEyck
4-2
Strafford
North Platte
0-0
Linn
Rainbow Softball Complex
3
Kearney(25-4)
Paul Lorbert
4-3
Notre Dame (Cape Girardeau)
Webb City
0-0
Timberland
Rainbow Softball Complex
4
Helias Catholic(28-1)
Dan Campbell
5-1
Oakville
Oak Park
0-0
Lafayette (Wildwood)
Rainbow Softball Complex
2004-2005   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
North Shelby(20-8)
Angie Resa
2-1
Silex
Miller
5-3
Milan
Rainbow Softball Complex
2
Kelly(25-6)
Rhonda J Ratledge
1-0
Bishop LeBlond
Putnam County
1-0
Purdy
Rainbow Softball Complex
3
Webb City(32-0)
Walter Resa
8-0
Kearney
Notre Dame (Cape Girardeau)
8-2
St. Charles West
Rainbow Softball Complex
4
Liberty(30-1)
Scott Howard
3-1
Jefferson City
Marquette
0-0
Oakville
Rainbow Softball Complex
2003-2004   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
New Franklin(20-3)
Terry Early
1-0
Purdy
Lone Jack
North Harrison
Rainbow Softball Complex
2
Putnam County(22-7)
Mike Schmidli
3-0
Lawson
Blair Oaks
Strafford
Rainbow Softball Complex
3
Timberland(20-7)
Scott Harris
4-0
Sullivan
Pleasant Hill
Webb City
Rainbow Softball Complex
4
Helias Catholic(28-2)
Dan Campbell
2-0
Lindbergh
Lee's Summit
Marquette
Rainbow Softball Complex
2002-2003   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1
St. Elizabeth(17-9)
Diane Juergensmeyer
10-2
Lone Jack
Jefferson (Conception)
Marion C. Early
Rainbow Softball Complex
2
Salisbury(28-0)
Matt Arni
4-1
Blair Oaks
Southern Boone
Strafford
Rainbow Softball Complex
3
Lutheran South(27-5)
Linda McQueen
8-2
Kearney
Carl Junction
St. Charles West
Rainbow Softball Complex
4
Raymore-Peculiar(32-1)
Dwyla Young
8-5
Seckman
Francis Howell North
Jefferson City
Rainbow Softball Complex
2001-2002   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Jefferson (Conception)(20-2)
Tim Jermain
2-1
La Plata
Silex
4-0
Marion C. Early
Rainbow Softball Complex
2A
Salisbury(25-2)
Matt Arni
7-0
Blair Oaks
Clopton
1-0
Albany
Rainbow Softball Complex
3A
Pleasant Hill(30-1)
Russ Hough
1-0
Helias Catholic
Lutheran South
1-0
Fulton
Rainbow Softball Complex
4A
Lafayette (Wildwood)(23-7)
Ron Ramspott
3-2
Ft. Zumwalt South
Oakville
3-0
Park Hill
Rainbow Softball Complex
2000-2001   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
North Shelby(27-2)
Angie Resa
3-1
Worth County
Silex
10-0
Delta
Rainbow Softball Complex
2A
Lawson(24-2)
Tom Jacobsen
1-0
Salisbury
Kelly
1-0
Blair Oaks
Rainbow Softball Complex
3A
Pleasant Hill(32-0)
Russ Hough
2-1
Webb City
Notre Dame (St. Louis)
5-0
Incarnate Word Academy
Rainbow Softball Complex
4A
Lafayette (Wildwood)(23-9)
Ron Ramspott
1-0
Seckman
Truman
3-0
Hannibal
Rainbow Softball Complex
1999-2000   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
La Plata(25-3)
Dave Fouch
4-2
Silex
Jefferson (Conception)
4-1
Billings
Rainbow Softball Complex
2A
Westran(20-7)
Kelly Odneal
2-0
Russellville
Kelly
3-1
Mid-Buchanan
Rainbow Softball Complex
3A
Marshfield(23-7)
Gary Murphy
3-2
Incarnate Word Academy
Lutheran South
1-0
O'Hara
Rainbow Softball Complex
4A
Blue Springs(30-2)
Roger Lower
2-1
Cor Jesu Academy
Eureka
1-0
Jefferson City
Rainbow Softball Complex
1998-1999   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Jefferson (Conception)(22-3)
Don Edwards
6-0
North Shelby
Fair Play
2-1
New Franklin
Rainbow Softball Complex
2A
Putnam County(24-4)
Mike Schmidli
2-0
Westran
Linn
6-3
Vienna
Rainbow Softball Complex
3A
Excelsior Springs(24-5)
Terri Irons
4-0
Willard
Lutheran South
5-0
St. Dominic
Rainbow Softball Complex
4A
Rockwood Summit(24-7)
Douglas H Robinson
2-1
McCluer North
Raymore-Peculiar
6-0
Lebanon
Rainbow Softball Complex
1997-1998   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Jefferson (Conception)(18-2)
Don Edwards
2-1
St. Elizabeth
Tina-Avalon
4-2
Wheaton
Rainbow Softball Complex
2A
Kelly(18-4)
Rhonda Evans
2-0
Westran
Putnam County
8-0
Marion C. Early
Rainbow Softball Complex
3A
Palmyra(26-0)
Dan Hurst
2-0
Excelsior Springs
St. Dominic
4-3
Webb City
Rainbow Softball Complex
4A
Lafayette (Wildwood)(24-3)
Tina Johnson
3-2
Fox
Jefferson City
2-0
Raytown South
Rainbow Softball Complex
1996-1997   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A
Wheaton(17-1)
Keith McGee
11-8
South Nodaway
New Bloomfield
8-4
Tina-Avalon
Rainbow Softball Complex
2A
Westran(24-2)
Kelly Odneal
5-4
Kelly
Putnam County
11-0
Marion C. Early
Rainbow Softball Complex
3A
Fatima(23-5)
Rick Buersmeyer
4-2
O'Hara
Lutheran South
3-1
Eureka
Rainbow Softball Complex
4A
Blue Springs(23-2)
Roger Lower
4-0
Cor Jesu Academy
Fox
2-0
Winnetonka
Rainbow Softball Complex
1995-1996   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
2A-3A
Fatima(23-3)
Rick Buersmeyer
9-0
Lawson
Winfield
4-3
Westran
Rainbow Softball Complex
1A
Community(18-5)
Lyndel Whittle
8-0
Jefferson (Conception)
Wheaton
14-1
Bosworth
Rainbow Softball Complex
4A
Parkway South(23-4)
Fred McConnell
5-4
Hannibal
Francis Howell
9-3
Willard
Fountain Lake Complex
1994-1995   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
2A-3A
Wright City(22-3)
Dan Springman
1-0
Putnam County
Fatima
4-1
Macon
Rainbow Softball Complex
1A
St. Elizabeth(21-5)
Diane Juergensmeyer
5-0
Wheaton
Princeton
9-8
Stet
Rainbow Softball Complex
4A
Pattonville(23-2)
Mark Hahn
1-0
Hazelwood Central
Marquette
3-2
Mehlville
Fountain Lake Complex
1993-1994   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
2A-3A
Wright City(15-3)
Dan Springman
8-1
Westran
Putnam County
6-0
Marion C. Early
Rainbow Softball Complex
1A
North Harrison(18-0)
Mike Schmidli
6-1
St. Elizabeth
Wheaton
3-1
Stet
Rainbow Softball Complex
4A
Parkway West(22-3)
Hal Whiteaker
2-1
Pattonville
Hannibal
5-2
Poplar Bluff
St. Louis Sports Complex
1992-1993   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
2A-3A
Marion C. Early(23-2)
Jim Horton
2-1
Putnam County
Macon
8-7
Kelly
Rainbow Softball Complex
1A
St. Elizabeth(17-4)
Diane Juergensmeyer
13-0
Tina-Avalon
Humansville
10-2
North Harrison
Rainbow Softball Complex
4A
Parkway West(20-4)
Hal Whiteaker
4-3
Fox
Cor Jesu Academy
4-3
Hazelwood Central
St. Louis Sports Complex
1991-1992   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Norwood(17-1)
Don Forrest
7-4
Princeton
Marion County
5-0
St. Elizabeth
Rainbow Softball Complex
3A
Fatima(22-2)
Rick Buersmeyer
1-0
Westran
Putnam County
3-2
Kelly
Rainbow Softball Complex
4A
Parkway South(18-6)
Fred McConnell
6-2
Mehlville
Fox
6-0
Hazelwood West
St. Louis Sports Complex
1990-1991   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Putnam County(23-1)
Max Mothersbaugh
2-1
Fatima
Marion C. Early
1-0
Highland
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Hannibal(24-1)
Terry Bazzell
1-0
Hazelwood West
Parkway South
1-0
Hazelwood Central
Rainbow Softball Complex
1989-1990   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
New Franklin(21-1)
Terry Early
6-0
Putnam County
Westran
14-0
Weaubleau
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Parkway South(26-3)
Fred McConnell
9-6
Hannibal
Northwest (Cedar Hill)
12-2
Willard
St. Louis Sports Complex
1988-1989   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Marion C. Early(20-0)
Gary Murphy
3-1
New Franklin
Westran
5-1
Putnam County
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Parkway West(20-6)
Hal Whiteaker
4-0
Lindbergh
Francis Howell North
5-4
Weaubleau
St. Louis Sports Complex
1987-1988   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Westran(24-1)
Kelly Odneal
7-0
Marion C. Early
Brookfield
13-7
Southern Boone
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Lafayette (Wildwood)(21-3)
Bob Smoot
2-0
Holt
Parkway Central
7-2
Northwest (Cedar Hill)
Johnny Mac's Sports Complex
1986-1987   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Southern Boone(14-1)
David Gill
6-5
Westran
North Nodaway
3-1
Wheaton
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Northwest (Cedar Hill)(15-2)
Victor A. Cavellero
1-0
Lafayette (Wildwood)
Hazelwood Central
3-1
Ft. Zumwalt East
Johnny Mac's Sports Complex
1985-1986   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
North Nodaway(16-0)
Marvin Murphy
2-0
Wheaton
Westran
7-6
Southern Boone
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Hazelwood Central(16-2)
Mike Tines
3-2
Lafayette (Wildwood)
Bishop DuBourg
8-2
Pattonville
Johnny Mac's Sports Complex
1984-1985   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Vienna
Mickey Byrd
3-2
Westran
Weaubleau
2-1
Jefferson (Conception)
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Lindbergh(19-5)
Don Schuchardt
4-3
Lafayette (Wildwood)
Ft. Zumwalt East
4-3
Fatima
Johnny Mac's Sports Complex
1983-1984   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Vienna(16-3)
Mickey Byrd
12-2
Mercer
New Franklin
Harrisburg
Rainbow Softball Complex
3A-4A
Hazelwood Central(20-1)
Mike Tines
5-4
Holt
Parkway West
Duchesne
Johnny Mac's Sports Complex
1982-1983   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
West Nodaway(15-2)
Tom Dolph
8-3
Southern Boone
Wheaton
Crocker
Antimi Fields
3A-4A
Lafayette (Wildwood)(16-4)
Bob Smoot
3-0
Lindbergh
Highland
Parkway Central
Johnny Mac's Sports Complex
1981-1982   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Jefferson (Conception)(13-1)
Don Edwards
10-5
Crocker
Kelly
Knox County
Antimi Fields
3A-4A
Parkway Central(15-2)
Don Rothermich
16-4
Ft. Zumwalt East
Jefferson City
Parkway West
Johnny Mac's Sports Complex
1980-1981   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Southern Boone(11-2)
David Gill
16-4
Wheaton
Kelly
Crocker
Antimi Fields
3A-4A
Parkway Central(16-2)
Jack Ball
13-5
Bishop DuBourg
Bolivar
Ursuline Academy
Antimi Fields
1979-1980   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
1A-2A
Mid-Buchanan(15-0)
Dennis Gorman
13-2
New Haven
Nixa
Richland (Essex)
Antimi Fields
3A-4A
Lafayette (Wildwood)(17-1)
Bob Smoot
15-2
Sullivan
Ritenour
Winnetonka
Antimi Fields
1978-1979   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Lafayette (Wildwood)(14-2)
Bob Smoot
2-1
Vienna
Buffalo
Northeast Nodaway
Vivion Field
1977-1978   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Hazelwood West(7-7)
Marge Baiter
11-7
Crocker
Buffalo
Northeast Nodaway
Vivion Field
1976-1977   State Fall Season Softball
Class State Champion Score Second Place Third Place Score Fourth Place Site
Duchesne(16-2)
Sue McClintock
14-5
Fatima
Gainesville
Gorin
Duensing Field

Processing. Please wait.