Liberty High School

2020-2021 Spring Season Baseball Schedule Class 6 District 8


Last Game
4/15 vs Smithville  
Junior Varsity:   Win 9 - 8 (12)
Next Game
4/19 vs Lee's Summit North  
6:00 PM:   Junior Varsity

Date Opponent Outcome Score Matchup
3/19-24 Metro Leadoff Tournament    
 »  3/19 Kearney   (7-8) W   7 - 4  
 »  3/20 Lee's Summit West   (6-9) W   5 - 4  
 »  3/20 Staley   (8-7) W   5 - 4  
 »  3/22 Lee's Summit West   (6-9) W   4 - 2  
3/22 at Lee's Summit North   (6-7) W   21 - 1  
3/22 at Park Hill South   (7-4) W   8 - 7  
 »  3/24 Liberty North   (12-2) L   0 - 2  
3/24 Lee's Summit West   (6-9) L   7 - 8  
3/24 Lee's Summit West   (6-9) W   10 - 1  
3/25 at Park Hill   (9-5) Postponed  
3/25 at Oak Park   (6-10) Postponed  
3/26 Raymore-Peculiar   (5-6) L   3 - 11  
3/27 Grain Valley   (10-6) W   3 - 1  
3/27 Grain Valley   (10-6) W   5 - 4 (9)  
3/29 at Raymore-Peculiar   (5-6) W   9 - 6  
3/29 Rockhurst   (6-6) W   8 - 7  
3/30 Park Hill South   (7-4) W   4 - 2  
3/31 at Lee's Summit North   (6-7) L   3 - 6  
3/31 Liberty North   (12-2) W   1 - 0  
3/31 Lee's Summit North   (6-7) W   7 - 6  
4/1 at Staley   (8-7) L   3 - 4  
4/2 Park Hill   (9-5) L   6 - 12  
4/2 at Platte County   (10-2) L   1 - 4  
4/2 at Park Hill   (9-5) W   8 - 1  
4/3 at Blue Springs   (6-12) W   3 - 0  
4/3 at Park Hill South   (7-4) W   7 - 4  
4/3 Blue Springs   (6-12) W   10 - 1  
4/3 Lee's Summit West   (6-9) L   7 - 8  
4/5 Blue Springs   (6-12) W   6 - 5  
4/6 at Central (St. Joseph)   (6-6) W   15 - 0  
4/7 at Central (St. Joseph)   (6-6) Postponed  
4/9 at Liberty North   (12-2) L   4 - 9  
4/9 Blue Springs South   (9-4) W   11 - 4  
4/9 at Kearney   (7-8) W   9 - 2  
4/12-17 Northland Tournament    
 »  4/12 Kearney   (7-8) W   4 - 1  
4/12-15 JV Northland Tournament    
 »  4/12 Kearney   (7-8) W   12 - 2  
4/12-15 Truman-Lee's Summit North C Tournament    
4/12 at Lee's Summit West   (6-9) W   6 - 1  
 »  4/12 Rockhurst   (6-6) L   9 - 10  
 »  4/13 William Chrisman   (2-11-1) W   16 - 1  
 »  4/13 Park Hill South   (7-4) W   2 - 0  
4/13 vs Smithville   (7-5) W   18 - 9  
 »  4/13 Lee's Summit North   (6-7) W   14 - 0  
 »  4/14 Truman   (7-9) W   11 - 2  
 »  4/14 Park Hill   (9-5) W   8 - 7  
4/14 vs Park Hill South   (7-4) W   10 - 8  
 »  4/15 Excelsior Springs   (4-11) W   17 - 4  
 »  4/15 Smithville   (7-5) W   9 - 8 (12)  
4/15 vs Staley   (8-7) L   5 - 6  
 »  4/15 Platte County   (10-2) L   3 - 7  
4/19 Liberty North   (12-2) 4:00 pm  
4/19 Lee's Summit North   (6-7) 6:00 pm  
4/19 at Liberty North   (12-2) 5:00 pm  
4/19 at Smithville   (7-5) 4:00 pm  
4/20 Staley   (8-7)  
4/21 at Blue Springs South   (9-4) 4:30 pm  
4/22-24 River City Tournament    
 »  4/22 Blue Valley    
 »  4/22 Blue Valley West    
4/22 at Smithville   (7-5) 4:00 pm  
4/22 at Liberty North   (12-2) 6:00 pm  
4/22 at Liberty North   (12-2)  
 »  4/23 Blue Valley Southwest    
4/23 at Lee's Summit North   (6-7) 4:00 pm  
 »  4/24 Derby    
4/26 at Park Hill   (9-5) 4:00 pm  
4/26 at Rockhurst   (6-6) 4:30 pm  
4/26 Park Hill   (9-5) 6:00 pm  
4/26 Platte County   (10-2) 4:00 pm  
4/27 Park Hill   (9-5) 5:00 pm  
4/28 Blue Springs   (6-12) 5:00 pm  
4/28 at Winnetonka   (3-6)  
4/28 at Blue Springs   (6-12) 4:00 pm  
4/29 at Park Hill South   (7-4) 4:00 pm  
4/29 Rockhurst   (6-6)  
4/30 at Lee's Summit West   (6-9) 4:00 pm  
4/30 Lee's Summit West   (6-9) 5:00 pm  
5/1 Rock Bridge   (12-5) 11:00 am  
5/1 Hickman   (11-6) 1:00 pm  
5/3 Blue Springs South   (9-4) 5:00 pm  
5/3 Kearney   (7-8)  
5/3 at Blue Springs South   (9-4) 4:30 pm  
5/4 Staley   (8-7) 5:00 pm  
5/5 Liberty North   (12-2) 6:00 pm  
5/5 Liberty North   (12-2) 4:00 pm  
5/5 at Staley   (8-7) 4:00 pm  
5/6 at Central (St. Joseph)   (6-6) 4:00 pm  
5/7 Raymore-Peculiar   (5-6) 5:00 pm  
5/7 Smithville   (7-5)  
5/7 at Raymore-Peculiar   (5-6) 4:00 pm  
5/8 at Liberty North   (12-2) 10:00 am  
5/8 vs Staley   (8-7) 12:00 pm  
5/10 at Staley   (8-7) 6:00 pm  
5/10 Lee's Summit North   (6-7)  
5/10 at Staley   (8-7) 4:00 pm  
5/11 Lee's Summit North   (6-7) 4:00 pm  
5/11 Liberty North   (12-2) 6:00 pm  
5/12 Central (St. Joseph)   (6-6) 4:00 pm  
5/13 Platte County   (10-2) 6:00 pm  
5/13 Lee's Summit West   (6-9) 4:00 pm  
5/13 at Oak Park   (6-10) 4:00 pm  
5/13 at Central (St. Joseph)   (6-6) 6:00 pm  
5/17-20 Class 6 District 8 Tournament