2014 MSHSAA Track & Field Championships - 5/23/2014 to 5/24/2014
Classes 1 & 2
Lincoln University, Dwight Reed Stadium
Event 32 Boys 110 M Hurdles Class 1
=====================================================================================
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
All Classes: # 13.56 2012 Dapo Akinmoladun, Grandview
Class Record: C 14.74 1998 Joel Terry, Worth County
'13 Champion: 15.23 5/17/2013 Brandon Niendick, Wellington-Napolean
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Micheal Riddle SR Green City 16.00 15.63 0.2 10
2 Seth Shurvington SR Bevier 16.21 16.14 0.2 8
3 Duncan Owens SO DeKalb 16.66 16.36 0.2 6
4 Keaton Tillack SO Ozarks 16.32 16.76 0.2 5
5 Jake Lambertz JR Midway 17.12 17.07 0.2 4
6 Brevyn Ross SO Worth County 16.76 17.42 0.2 3
7 Zach Carney SO Osceola 17.19 17.61 0.2 2
8 Bradley Heath SO Green City 17.10 17.99 0.2 1
=====================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 6 Events Scored
=====================================================================================
1) Worth County 15 2) Salisbury 13
2) Greenfield 13 4) Green City 11
5) La Plata 10 5) Liberal 10
5) Rich Hill 10 5) St. Joseph Christian 10
5) New Haven 10 5) Hardin-Central 10
11) Newburg 8 11) Glasgow 8
11) Linn County 8 11) North Shelby 8
11) Bevier 8 16) McKinley Classical Leader 6
16) Jasper 6 16) Rock Port 6
16) Southwest (Livingston Coun 6 16) Osceola 6
16) DeKalb 6 22) Appleton City 5
22) School of the Ozarks 5 22) Humansville 5
25) Midway 4 26) North Andrew 3
26) McAuley Catholic 3 26) St. Elizabeth 3
26) Northwestern (Mendon) 3 30) Tarkio 2
30) West Nodaway 2 30) Dora 2
30) Halfway 2 30) Chamois 2
30) Lutheran (Kansas City) 2 36) Jamestown 1
36) Viburnum 1 36) Mound City 1
Event 36 Boys 100 M Dash Class 1
=====================================================================================
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
National: N 10.15 1990 James Reese, Mansfield, TX
National: N 10.15 2002 Brendan Christian, Austin Regan, TX
National: N 10.15 2011 Jaylon Hicks, Galena Park, N.S., TX
All Classes: # 10.42 2007 Maurice Mitchell, Raytown South
Class Record: C 11.01 2011 Eli Mullock, Worth County
'13 Champion: 11.18 5/17/2013 Nick Jones, M.S.D.
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Nick Jones SR Missouri School for the Deaf 11.24 11.24 0.3 10
2 Brendan Black SR Greenfield 11.41 11.26 0.3 8
3 Dominick Fleeks SR Stewartsville 11.43 11.48 0.3 6
4 Johnathon Swymeler SO Tri-County 11.58 11.52 0.3 5
5 Eric Duncan SR Rock Port 11.53 11.56 0.3 4
6 Hunter Howe SR La Plata 11.66 11.76 0.3 3
7 John Arnett SR North Shelby 11.74 11.83 0.3 2
8 Shane White SR Midway 11.68 11.89 0.3 1
=====================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 7 Events Scored
=====================================================================================
1) Greenfield 21 2) Worth County 15
3) La Plata 13 3) Salisbury 13
5) Green City 11 6) Missouri School for the Deaf 10
6) St. Joseph Christian 10 6) Rich Hill 10
6) Rock Port 10 6) Liberal 10
6) Hardin-Central 10 6) New Haven 10
6) North Shelby 10 14) Newburg 8
14) Glasgow 8 14) Linn County 8
14) Bevier 8 18) Osceola 6
18) Jasper 6 18) McKinley Classical Leader 6
18) DeKalb 6 18) Southwest (Livingston Co.) 6
18) Stewartsville 6 24) Midway 5
24) Tri-County 5 24) School of the Ozarks 5
24) Humansville 5 24) Appleton City 5
29) North Andrew 3 29) McAuley Catholic 3
29) St. Elizabeth 3 29) Northwestern (Mendon) 3
33) Tarkio 2 33) West Nodaway 2
33) Chamois 2 33) Dora 2
33) Lutheran (Kansas City) 2 33) Halfway 2
39) Jamestown 1 39) Viburnum 1
39) Mound City 1
Event 40 Boys 4x200 M Relay Class 1
================================================================================
National: N 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, TX
All Classes: # 1:25.62 2007 Hazelwood Central
Class Record: C 1:31.69 2006 Polo
'13 Champion: 1:33.62 5/18/2013 Midway
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 McAuley Catholic 1:33.48 1:34.11 10
1) Anthony Bertincino SR 2) Lathan Vlasin JR
3) Greg Carney SR 4) Cole Lowry SR
2 Salisbury 1:33.64 1:34.53 8
1) Garrett Francis FR 2) Brady Francis JR
3) Clay Stefankiewicz SR 4) Kyle Hinkle JR
3 Clopton 1:33.65 1:34.84 6
1) Danny Thompson SR 2) Jack Hicks SR
3) Daniel Reading JR 4) Travis Kuykendall SR
4 Hardin-Central 1:34.21 1:35.57 5
1) Rhyler Estenbaum SO 2) Spencer Wheeler SR
3) Nicholas Periman SR 4) Wyatt Craven JR
5 Glasgow 1:34.47 1:35.73 4
1) Alex Mathews SR 2) Hayden Hackman FR
3) Austin Speiser SR 4) Blake Hackman JR
6 Midway 1:34.95 1:35.86 3
1) Jake Lambertz JR 2) Clay Dahman JR
3) Conor Hayes JR 4) Shane White SR
7 North Shelby 1:35.34 1:36.37 2
1) Shaughn Malcarne FR 2) Dalton Mettes SR
3) Josiah Linberger JR 4) John Arnett SR
8 La Plata 1:35.89 1:37.64 1
1) Mitch Cox FR 2) Tanner Riggins JR
3) Preston Payne SR 4) Hunter Howe SR
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 8 Events Scored
================================================================================
1) Greenfield 21 1) Salisbury 21
3) Worth County 15 3) Hardin-Central 15
5) La Plata 14 6) McAuley Catholic 13
7) North Shelby 12 7) Glasgow 12
9) Green City 11 10) Missouri School for the Deaf 10
10) Liberal 10 10) New Haven 10
10) Rich Hill 10 10) Rock Port 10
10) St. Joseph Christian 10 16) Midway 8
16) Bevier 8 16) Linn County 8
16) Newburg 8 20) Jasper 6
20) Southwest (Livingston Co.) 6 20) McKinley Classical Leader 6
20) Osceola 6 20) Stewartsville 6
20) DeKalb 6 20) Clopton 6
27) Appleton City 5 27) School of the Ozarks 5
27) Tri-County 5 27) Humansville 5
31) North Andrew 3 31) St. Elizabeth 3
31) Northwestern (Mendon) 3 34) West Nodaway 2
34) Lutheran (Kansas City) 2 34) Tarkio 2
34) Halfway 2 34) Chamois 2
34) Dora 2 40) Viburnum 1
40) Jamestown 1 40) Mound City 1
Event 44 Boys 1600 M Run Class 1
================================================================================
National: N 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston S. Lakes, VA
All Classes: # 4:03.54 1987 Jason Pyrah, Willard
Class Record: C 4:22.94 2001 Seth Summerside, College Hts. Christian
'13 Champion: 4:28.86 5/17/2013 Seth Brown, La Plata
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Seth Brown JR La Plata 4:39.26 4:24.02 10
2 Seth Schenck SR New Haven 4:40.67 4:26.37 8
3 Darius Williamson SR McKinley Classical Learning 4:42.87 4:33.34 6
4 Jacob Brown SR Humansville 4:48.24 4:35.79 5
5 Derek Wilson SR Linn County 4:34.06 4:39.71 4
6 Clay Nolte SR Chamois 4:44.26 4:41.61 3
7 Dylan Todd FR North Andrew 4:57.53 4:41.85 2
8 Riley Gorham FR Hardin-Central 4:36.26 4:42.38 1
9 Dalton Palmer JR Meadville 4:55.87 4:44.32
10 Jacob Holliday SR Jasper 4:49.87 4:48.70
11 Dustin Shoemaker FR Humansville 4:48.58 4:52.18
12 John Lang SR Tarkio 5:03.58 4:55.36
13 Travis Peaslee JR Osborn 4:55.93 4:58.80
14 Gunner Tholin FR Drexel 4:51.55 5:03.90
15 Mark Buchholz SO Lutheran (Kansas City) 5:00.16 5:07.47
16 Ben Henry FR Newtown-Harris 4:56.63 5:10.91
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 10 Events Scored
================================================================================
1) Salisbury 31 2) La Plata 24
3) Greenfield 21 4) New Haven 18
4) Missouri School for the Deaf18 4) Hardin-Central 18
7) McAuley Catholic 17 8) Rock Port 16
9) Worth County 15 10) Linn County 12
10) Glasgow 12 10) McKinley Classical Leader 12
10) North Shelby 12 14) Green City 11
14) Osceola 11 16) Humansville 10
16) Rich Hill 10 16) Liberal 10
16) St. Joseph Christian 10 20) Newburg 8
20) Bevier 8 20) Midway 8
23) DeKalb 6 23) Southwest (Livingston Co.) 6
23) Clopton 6 23) Jasper 6
23) Stewartsville 6 28) West Nodaway 5
28) Chamois 5 28) School of the Ozarks 5
28) Tri-County 5 28) North Andrew 5
28) Appleton City 5 34) Northwestern (Mendon) 3
34) St. Elizabeth 3 36) Dora 2
36) Halfway 2 36) Lutheran (Kansas City) 2
36) Tarkio 2 40) Viburnum 1
40) Jamestown 1 40) Chadwick 1
40) Mound City 1
Event 48 Boys 4x100 M Relay Class 1
================================================================================
National: N 39.76 1998 Forth Worth, O.D. Wyatt
All Classes: # 41.31 2008 Hazelwood East
Class Record: C 44.11 2001 Eskridge
'13 Champion: 45.61 5/18/2013 Osceola
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Osceola 45.46 44.68 10
1) Josh Keene SR 2) Driston Self JR
3) Thane Sommer SR 4) Zack Colby SR
2 McAuley Catholic 44.90 44.86 8
1) Anthony Bertincino SR 2) Andrew Castilo JR
3) Greg Carney SR 4) Cole Lowry SR
3 Greenfield 45.66 45.69 6
1) Brendan Black SR 2) Austin Marshall SR
3) Jake Tullock JR 4) Anthony Schwindler SR
4 Midway 46.03 46.18 5
1) Jake Lambertz JR 2) Clay Dahman JR
3) Conor Hayes JR 4) Shane White SR
5 Knox County 45.93 46.26 4
1) Donovan Edwards SR 2) Alex Howerton SR
3) Brody Moubry JR 4) Noah Williams JR
6 Slater 46.11 46.41 3
1) Mat Curren SR 2) Noah Leimkuehler SR
3) Caleb Pemberton SR 4) Cole Skinner JR
7 Glasgow 45.98 46.42 2
1) Alex Mathews SR 2) Landon Brand SR
3) Austin Speiser SR 4) Anthony Weydert JR
8 Clopton 46.12 58.73 1
1) Ryan Booher SR 2) Daniel Reading JR
3) Travis Kuykendall SR 4) Devin Linton SR
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 11 Events Scored
================================================================================
1) Salisbury 31 2) Greenfield 27
3) McAuley Catholic 25 4) La Plata 24
5) Osceola 21 6) Missouri School for the D 18
6) Hardin-Central 18 6) New Haven 18
9) Rock Port 16 10) Worth County 15
11) Glasgow 14 12) Midway 13
13) McKinley Classical Leaders 12 13) North Shelby 12
13) Linn County 12 16) Green City 11
17) St. Joseph Christian 10 17) Humansville 10
17) Liberal 10 17) Rich Hill 10
21) Newburg 8 21) Bevier 8
23) Clopton 7 24) Southwest (Livingston Cou 6
24) Jasper 6 24) Stewartsville 6
24) DeKalb 6 28) West Nodaway 5
28) Appleton City 5 28) Tri-County 5
28) Chamois 5 28) North Andrew 5
28) School of the Ozarks 5 34) Knox County 4
35) Slater 3 35) St. Elizabeth 3
35) Northwestern (Mendon) 3 38) Halfway 2
38) Lutheran (Kansas City) 2 38) Dora 2
38) Tarkio 2 42) Viburnum 1
42) Chadwick 1 42) Jamestown 1
42) Mound City 1
Event 12 Boys Long Jump Class 1
=====================================================================================
National: N 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare Union, CA
All Classes: # 26-01.50 1989 Todd Trimble, K.C. Southeast
Class Record: C 23-00.50 1996 Dana Brion, Rock Port
'13 Champion: 21-01.75 5/17/2013 Eric Duncan, Rock Port
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Brady Francis JR Salisbury 21-09.50 22-03.00 +0.0 10
21-07.75(-0.8) 21-09(+0.0) 20-10.50(-0.4) 21-04.50(+0.0) 22-03(+0.0) 21-08(+0.0)
2 Nick Jones SR Missouri School for the Deaf 21-11.00 22-00.50 +0.0 8
FOUL(+0.0) FOUL(-0.2) 20-04(+0.0) 21-08.50(-0.8) 21-11.75(-0.7) 22-00.50(+0.0)
3 Eric Duncan SR Rock Port 21-02.00 20-10.50 +0.0 6
19-07(+0.0) FOUL(+0.0) 20-00.75(+0.0) 20-05.75(-1.2) 19-11(+0.0) 20-10.50(+0.0)
4 Zack Colby SR Osceola 19-08.00 20-00.75 +0.0 5
20-00.75(+0.0) 19-05.25(-1.0) FOUL(+0.0) 19-01(0.2) 19-08.25(-0.2) FOUL(-0.9)
5 Cole Lowry SR McAuley Catholic 21-01.25 19-11.25 +0.0 4
FOUL(+0.0) 19-11.25(+0.0) 19-08.25(+0.0) FOUL(-0.7) 19-02.25(-1.0) FOUL(+0.0)
6 Trevor Meyer JR West Nodaway 20-09.50 19-06.25 +0.0 3
FOUL(-0.3) 19-06.25(+0.0) 19-03(+0.0) 19-00.50(-0.8) 19-03(-1.3) FOUL(+0.0)
7 Clif Kugler SO Hardin-Central 19-08.50 19-05.75 -0.9 2
19-05.75(-0.9) 19-01.25(+0.0) 19-00.75(+0.0) 19-02.50(+0.0) PASS PASS
8 Cory Taylor SR Chadwick 19-04.25 19-03.75 +0.0 1
18-09(-0.1) 18-03(+0.0) 19-03.75(+0.0) 19-00.25(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
9 Garrett Francis FR Salisbury 19-11.50 19-00.75 +0.0
19-00.25(-0.8) 18-02.25(0.8) 18-09.25(+0.0) 19-00.75(+0.0) 18-05.50(+0.0) 18-02.25(+0.0)
10 Bryant Courter SO Rich Hill 20-01.50 18-11.25 +0.0
18-11.25(+0.0) 18-04.75(+0.0) 18-05.25(-1.1)
11 Adam Crawford SR Newtown-Harris 19-04.75 18-05.25 -0.2
12-06(+0.0) 18-00.75(+0.0) 18-05.25(-0.2)
12 Garrett West SO Atlanta 19-06.75 18-01.50 +0.0
17-06(-1.7) 18-01.50(+0.0) FOUL(-0.9)
13 Rayce Kendrick JR Prairie Home 19-05.25 18-01.00 +0.0
17-02(+0.0) FOUL(0.9) 18-01(+0.0)
14 Duncan Owens SO DeKalb 20-00.00 17-11.50 -1.1
17-11(-0.0) 17-11.50(-1.1) FOUL(+0.0)
15 Jacob Hendrix SO New Franklin 19-05.00 17-09.25 +0.0
15-02.50(-1.5) 17-09.25(+0.0) 17-06.25(+0.0)
=========================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 12 Events Scored
=========================================================================================
1) Salisbury 37 2) Greenfield 27
3) McAuley Catholic 25 4) La Plata 24
5) Midway 23 6) Osceola 21
7) Hardin-Central 19 8) St. Joseph Christian 18
8) New Haven 18 8) Missouri School for the D 18
11) Worth County 17 12) Rock Port 16
13) Glasgow 14 14) Linn County 12
14) North Shelby 12 14) McKinley Classical Leader 12
17) Green City 11 18) Liberal 10
18) Rich Hill 10 18) Humansville 10
21) Newburg 8 21) Bevier 8
23) Jasper 6 23) Stewartsville 6
23) DeKalb 6 23) Clopton 6
23) Southwest (Livingston Co.) 6 28) West Nodaway 5
28) Braymer 5 28) Chamois 5
28) Tri-County 5 28) Appleton City 5
28) North Andrew 5 28) School of the Ozarks 5
35) Stanberry 4 35) Knox County 4
37) St. Elizabeth 3 37) Northwestern (Mendon) 3
37) Slater 3 37) Keytesville 3
41) Dora 2 41) Lutheran (Kansas City) 2
41) Tarkio 2 41) Halfway 2
45) Viburnum 1 45) Jamestown 1
45) Chadwick 1 45) Mound City 1
Event 24 Boys Shot Put Class 1
================================================================================
National: N 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
All Classes: # 66-03.75 2008 Corey Jones, Boonville
Class Record: C 59-07 1994 Judd Price, Harrisburg
'13 Champion: 48-01.75 5/17/2013 Jed Kaderly, Jasper
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Joey Beller SR Midway 45-06.00 47-03.00 10
41-08 44-02.75 47-03 FOUL 46-01.50 45-06.25
2 Max Carrillo JR S.J. Christian 49-09.75 47-02.75 8
44-04.75 43-05.50 42-11.50 45-03 46-07 47-02.75
3 Keagan Wyatt JR Salisbury 45-10.00 45-00.00 6
42-00.50 44-03 43-01.50 45-00 43-03 43-10.25
4 Dillan Hall SR Braymer 47-00.50 44-02.00 5
44-02 FOUL 42-06.50 41-04.75 41-07 41-08
5 Shelby McMillen SO Stanberry 42-10.25 44-01.00 4
FOUL 41-10 43-01 FOUL 41-01.75 44-01
6 Russell Shaw JR Keytesville 45-07.00 44-00.50 3
43-10.50 43-03 44-00.50 41-01.50 42-11.25 FOUL
7 Josh Warner JR Worth County 48-09.00 44-00.00 2
40-04 43-08 44-00 FOUL FOUL FOUL
8 Clif Kugler SO Hardin-Central 42-11.75 43-00.50 1
43-00.50 40-08.75 41-06.75 FOUL FOUL FOUL
9 Stephan Elliott FR Princeton 42-03.00 42-06.25
42-00.25 42-06.25 41-11 41-09.75 40-08.50 FOUL
10 Ryan Oswald SR Rock Port 47-01.00 42-06.00
41-02.75 41-03.75 42-06
11 Hadley Roberts JR Novinger 43-06.00 42-04.25
41-00.50 42-04.25 FOUL
12 Carter King SO Green City 43-01.00 41-10.00
FOUL 41-10 41-09
13 Danny Somers SR Clopton 44-07.00 40-04.00
38-11.50 40-04 FOUL
14 Kyle Bouldin FR Lockwood 42-11.25 40-03.00
39-02.25 40-03 38-10
15 Tanner Tillack SR Ozarks 40-09.50 40-01.00
40-01 39-11 39-03.50
16 Lee Morrison SR Humansville 41-07.50 38-06.50
37-02.50 38-06.50 36-10.50
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 12 Events Scored
================================================================================
1) Salisbury 37 2) Greenfield 27
3) McAuley Catholic 25 4) La Plata 24
5) Midway 23 6) Osceola 21
7) Hardin-Central 19 8) St. Joseph Christian 18
8) New Haven 18 8) Missouri School for the Deaf 18
11) Worth County 17 12) Rock Port 16
13) Glasgow 14 14) Linn County 12
14) North Shelby 12 14) McKinley Classical Leader 12
17) Green City 11 18) Liberal 10
18) Rich Hill 10 18) Humansville 10
21) Newburg 8 21) Bevier 8
23) Jasper 6 23) Stewartsville 6
23) DeKalb 6 23) Clopton 6
23) Southwest (Livingston Co.) 6 28) West Nodaway 5
28) Braymer 5 28) Chamois 5
28) Tri-County 5 28) Appleton City 5
28) North Andrew 5 28) School of the Ozarks 5
35) Stanberry 4 35) Knox County 4
37) St. Elizabeth 3 37) Northwestern (Mendon) 3
37) Slater 3 37) Keytesville 3
41) Dora 2 41) Lutheran (Kansas City) 2
41) Tarkio 2 41) Halfway 2
45) Viburnum 1 45) Jamestown 1
45) Chadwick 1 45) Mound City 1
Event 52 Boys 400 M Dash Class 1
================================================================================
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, Timberview, TX
All Classes: # 46.81 2003 Domenik Peterson, Jefferson City
Class Record: C 49.63 5/17/2013 Dominick Fleeks, Stewartsville
'13 Champion: 49.63 5/17/2013 Dominick Fleeks, Stewartsville
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Dominick Fleeks SR Stewartsville 49.89 50.08 10
2 Nick Jones SR Missouri School for the Deaf 50.46 50.73 8
3 Jack Hicks SR Clopton 51.27 51.45 6
4 Kyle Hinkle JR Salisbury 51.63 51.51 5
5 Wyatt Craven JR Hardin-Central 51.82 51.79 4
6 Coleman Whitaker JR Greenfield 52.56 52.23 3
7 Drake Naylor SO Albany 52.04 52.69 2
8 Nate Luke SR Stanberry 52.17 52.96 1
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 13 Events Scored
================================================================================
1) Salisbury 42 2) Greenfield 30
3) Missouri School for the Deaf 26 4) McAuley Catholic 25
5) La Plata 24 6) Hardin-Central 23
6) Midway 23 8) Osceola 21
9) New Haven 18 9) St. Joseph Christian 18
11) Worth County 17 12) Stewartsville 16
12) Rock Port 16 14) Glasgow 14
15) McKinley Classical Leadership 12 15) Linn County 12
15) Clopton 12 15) North Shelby 12
19) Green City 11 20) Humansville 10
20) Liberal 10 20) Rich Hill 10
23) Newburg 8 23) Bevier 8
25) DeKalb 6 25) Southwest (Livingston Co.) 6
25) Jasper 6 28) Stanberry 5
28) West Nodaway 5 28) Braymer 5
28) Tri-County 5 28) School of the Ozarks 5
28) Chamois 5 28) Appleton City 5
28) North Andrew 5 36) Knox County 4
37) St. Elizabeth 3 37) Keytesville 3
37) Slater 3 37) Northwestern (Mendon) 3
41) Albany 2 41) Lutheran (Kansas City) 2
41) Dora 2 41) Halfway 2
41) Tarkio 2 46) Viburnum 1
46) Jamestown 1 46) Chadwick 1
46) Mound City 1
Event 56 Boys 300 M Hurdles Class 1
================================================================================
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra,
All Classes: # 36.22 1999 Garland Martin, Poplar Bluff
Class Record: C 38.96 2006 Josh Boswell, Lone Jack
'13 Champion: 40.61 5/18/2013 Seth Shurvington, Bevier
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Seth Shurvington SR Bevier 41.67 41.23 10
2 Brevyn Ross SO Worth County 42.24 41.60 8
3 Noah Leimkuehler SR Slater 42.73 41.83 6
4 Keaton Tillack SO Ozarks 42.53 42.40 5
5 Daniel Dove SR Drexel 42.99 42.56 4
6 Chris Maxwell JR McKinley Classical Leadership42.54 42.94 3
7 Clay Stefankiewicz SR Salisbury 43.05 43.59 2
8 Micheal Riddle SR Green City 40.76 43.74 1
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 14 Events Scored
================================================================================
1) Salisbury 44 2) Greenfield 30
3) Missouri School for the De 26 4) McAuley Catholic 25
4) Worth County 25 6) La Plata 24
7) Hardin-Central 23 7) Midway 23
9) Osceola 21 10) Bevier 18
10) New Haven 18 10) St. Joseph Christian 18
13) Rock Port 16 13) Stewartsville 16
15) McKinley Classical Leaders 15 16) Glasgow 14
17) Linn County 12 17) Clopton 12
17) North Shelby 12 17) Green City 12
21) Humansville 10 21) School of the Ozarks 10
21) Liberal 10 21) Rich Hill 10
25) Slater 9 26) Newburg 8
27) DeKalb 6 27) Southwest (Livingston Co.) 6
27) Jasper 6 30) Chamois 5
30) Stanberry 5 30) Tri-County 5
30) Appleton City 5 30) Braymer 5
30) West Nodaway 5 30) North Andrew 5
37) Drexel 4 37) Knox County 4
39) Keytesville 3 39) St. Elizabeth 3
39) Northwestern (Mendon) 3 42) Tarkio 2
42) Albany 2 42) Dora 2
42) Lutheran (Kansas City) 2 42) Halfway 2
47) Mound City 1 47) Viburnum 1
47) Chadwick 1 47) Jamestown 1
Event 60 Boys 800 M Run Class 1
================================================================================
National: N 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens
All Classes: # 1:49.89 1987 Bill Rainey, Parkview
Class Record: C 1:55.97 2003 Caleb Masterson, Greenwood
'13 Champion: 1:59.20 5/18/2013 Seth Schenck, New Haven
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Seth Schenck SR New Haven 1:57.89 1:57.46 10
2 Seth Brown JR La Plata 2:00.96 2:00.78 8
3 Jalen Roby FR Greenfield 2:05.39 2:02.57 6
4 Rhyler Estenbaum SO Hardin-Central 2:05.40 2:03.47 5
5 Chris Fry SR St. Joseph Christian 2:05.56 2:03.85 4
6 Carter Mitchell JR Appleton City 2:08.81 2:04.50 3
7 Clay Nolte SR Chamois 2:04.02 2:04.97 2
8 Hayden Hackman FR Glasgow 2:06.50 2:05.25 1
9 Jared Trenhaile JR North Shelby 2:05.07 2:05.63
10 Truman Burchett SR Appleton City 2:08.56 2:06.21
11 Zach Tullock FR Greenfield 2:09.13 2:07.13
12 Brandon Bothwell SR S.W.(Livingston Co.) 2:09.82 2:08.03
13 Ty Friend SR Stewartsville 2:07.16 2:09.14
14 Dylan Todd FR North Andrew 2:09.08 2:10.82
15 Cory Luke FR Stanberry 2:13.34 2:11.29
16 Dalton Palmer JR Meadville 2:07.64 2:14.52
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 15 Events Scored
================================================================================
1) Salisbury 44 2) Greenfield 36
3) La Plata 32 4) Hardin-Central 28
4) New Haven 28 6) Missouri School for the D 26
7) Worth County 25 7) McAuley Catholic 25
9) Midway 23 10) St. Joseph Christian 22
11) Osceola 21 12) Bevier 18
13) Stewartsville 16 13) Rock Port 16
15) McKinley Classical Leaders 15 15) Glasgow 15
17) Green City 12 17) North Shelby 12
17) Linn County 12 17) Clopton 12
21) Humansville 10 21) Liberal 10
21) Rich Hill 10 21) School of the Ozarks 10
25) Slater 9 26) Appleton City 8
26) Newburg 8 28) Chamois 7
29) DeKalb 6 29) Southwest (Livingston Co.) 6
29) Jasper 6 32) Stanberry 5
32) Braymer 5 32) North Andrew 5
32) Tri-County 5 32) West Nodaway 5
37) Drexel 4 37) Knox County 4
39) Keytesville 3 39) Northwestern (Mendon) 3
39) St. Elizabeth 3 42) Tarkio 2
42) Lutheran (Kansas City) 2 42) Halfway 2
42) Dora 2 42) Albany 2
47) Viburnum 1 47) Jamestown 1
47) Chadwick 1 47) Mound City 1
Event 64 Boys 200 M Dash Class 1
=====================================================================================
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
All Classes: # 20.96 2007 Maurice Mitchell, Raytown South
Class Record: C 22.15 1980 Larry Rogers, MO School for the Deaf
'13 Champion: 22.41 5/18/2013 Nick Jones, M.S.D.
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Brendan Black SR Greenfield 23.19 22.85 -0.3 10
2 Nick Jones SR Missouri School for the Deaf 22.48 22.89 -0.3 8
3 Dayne Messer SR Mound City 22.98 23.02 -0.3 6
4 Dominick Fleeks SR Stewartsville 22.66 23.28 -0.3 5
5 Johnathon Swymeler SO Tri-County 23.42 23.62 -0.3 4
6 Hunter Howe SR La Plata 23.32 23.78 -0.3 3
7 Shane White SR Midway 23.32 23.88 -0.3 2
8 Alex Mathews SR Glasgow 23.47 23.99 -0.3 1
=====================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 16 Events Scored
=====================================================================================
1) Greenfield 46 2) Salisbury 44
3) La Plata 35 4) Missouri School for the D 34
5) New Haven 28 5) Hardin-Central 28
7) Midway 25 7) McAuley Catholic 25
7) Worth County 25 10) St. Joseph Christian 22
11) Osceola 21 11) Stewartsville 21
13) Bevier 18 14) Glasgow 16
14) Rock Port 16 16) McKinley Classical Leader 15
17) Clopton 12 17) Linn County 12
17) Green City 12 17) North Shelby 12
21) Rich Hill 10 21) School of the Ozarks 10
21) Liberal 10 21) Humansville 10
25) Tri-County 9 25) Slater 9
27) Appleton City 8 27) Newburg 8
29) Chamois 7 29) Mound City 7
31) Southwest (Livingston Co.) 6 31) Jasper 6
31) DeKalb 6 34) North Andrew 5
34) West Nodaway 5 34) Braymer 5
34) Stanberry 5 38) Knox County 4
38) Drexel 4 40) St. Elizabeth 3
40) Keytesville 3 40) Northwestern (Mendon) 3
43) Dora 2 43) Lutheran (Kansas City) 2
43) Albany 2 43) Tarkio 2
43) Halfway 2 48) Viburnum 1
48) Chadwick 1 48) Jamestown 1
Event 72 Boys 4x400 M Relay Class 1
===============================================================================
National: 3:07.40 1985 Hawthorne, Ca
All Classes: 3:14.04 1986 Hazelwood East
Class Record: 3:27.04 1986 Sheldon
'13 Champion: 3:32.16 5/18/2013 McKinley Classical Leadership
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Hardin-Central 3:35.15 3:31.40 10
1) Spencer Wheeler SR 2) Rhyler Estenbaum SO
3) Riley Gorham FR 4) Wyatt Craven JR
2 Greenfield 3:37.87 3:33.29 8
1) Austin Marshall SR 2) Jalen Roby FR
3) Lane Hankins SR 4) Coleman Whitaker JR
3 North Shelby 3:34.36 3:33.68 6
1) Josiah Linberger JR 2) Dalton Mettes SR
3) Jared Trenhaile JR 4) Houston Bichsel JR
4 Glasgow 3:33.97 3:36.53 5
1) Austin Speiser SR 2) Landon Brand SR
3) Hayden Hackman FR 4) Blake Hackman JR
5 Appleton City 3:35.47 3:36.77 4
1) Logan Siegismund JR 2) Cole Heiserman JR
3) Carter Mitchell JR 4) Truman Burchett SR
6 Stewartsville 3:35.60 3:37.94 3
1) Garrett Shoemaker JR 2) Payden Thompson JR
3) Ty Friend SR 4) Dominick Fleeks SR
7 Stanberry 3:38.74 3:38.43 2
1) Ryan Jensen SR 2) Nic Shanks JR
3) Alex McQuinn SO 4) Nate Luke SR
8 Lutheran (Kansas City) 3:39.94 3:39.54 1
1) Kolin Burgess FR 2) Aaron Boatman FR
3) Sam Fritz SO 4) Zac Breitkreutz SO
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Greenfield 54 2) Salisbury 44
3) Hardin-Central 38 4) La Plata 35
5) Missouri School for the De 34 6) New Haven 28
7) Midway 25 7) McAuley Catholic 25
7) Worth County 25 10) Stewartsville 24
11) St. Joseph Christian 22 12) Osceola 21
12) Glasgow 21 14) Bevier 18
14) North Shelby 18 16) Rock Port 16
17) McKinley Classical Leaders 15 18) Linn County 12
18) Clopton 12 18) Appleton City 12
18) Green City 12 22) Liberal 10
22) Rich Hill 10 22) School of the Ozarks 10
22) Humansville 10 26) Tri-County 9
26) Slater 9 28) Newburg 8
29) Stanberry 7 29) Chamois 7
29) Mound City 7 32) Jasper 6
32) Southwest (Livingston Coun 6 32) DeKalb 6
35) West Nodaway 5 35) Braymer 5
35) North Andrew 5 38) Drexel 4
38) Knox County 4 40) Lutheran (Kansas City) 3
40) St. Elizabeth 3 40) Northwestern (Mendon) 3
40) Keytesville 3 44) Albany 2
44) Tarkio 2 44) Halfway 2
44) Dora 2 48) Chadwick 1
48) Viburnum 1 48) Jamestown 1
Event 4 Boys High Jump Class 1
================================================================================
National: N 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
All Classes: # 7-03 1982 Bill Jasinski, Parkview
Class Record: C 6-10 1992 Scott Parman, Worth County
'13 Champion: 6-08 5/17/2013 Eric Duncan, Rock Port
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 John Spiking SR King City 6-02.00 6-04.00 10
2 Eric Duncan SR Rock Port 6-04.00 J6-04.00 8
3 Brady Francis JR Salisbury 6-02.00 6-02.00 6
4 Brant Faulkner JR Princeton 6-00.00 6-00.00 5
5 Anthony Schwindler SR Greenfield 6-04.00 5-10.00 3.50
5 Bryant Courter SO Rich Hill 5-10.00 5-10.00 3.50
7 Charles Trent Davis SR Viburnum 5-10.00 J5-10.00 2
8 Cameron Blissett SR Scott C.C. 5-10.00 J5-10.00 0.50
8 Garrett Francis FR Salisbury 6-00.00 J5-10.00 0.50
10 Lathan Vlasin JR McAuley Catholic 6-00.00 5-08.00
11 Dominik Stodolski JR South Holt 6-00.00 J5-08.00
12 Noah Poling SO King City 5-11.00 J5-08.00
13 Brady Waters FR Lockwood 5-10.00 J5-08.00
14 Issiac Blomberg SO Santa Fe 5-08.00 5-06.00
14 Trevor Barbour JR Jamestown 5-08.00 5-06.00
-- Clif Kugler SO Hardin-Central 6-02.00 NH
================================================================================
Men - Class 1 - Team Rankings - 18 Events Scored
================================================================================
1) Greenfield 57.50 2) Salisbury 50.50
3) Hardin-Central 38 4) La Plata 35
5) Missouri School for the De 34 6) New Haven 28
7) Worth County 25 7) McAuley Catholic 25
7) Midway 25 10) Rock Port 24
10) Stewartsville 24 12) St. Joseph Christian 22
13) Osceola 21 13) Glasgow 21
15) North Shelby 18 15) Bevier 18
17) McKinley Classical Leaders 15 18) Rich Hill 13.50
19) Clopton 12 19) Linn County 12
19) Appleton City 12 19) Green City 12
23) King City 10 23) Humansville 10
23) Liberal 10 23) School of the Ozarks 10
27) Tri-County 9 27) Slater 9
29) Newburg 8 30) Stanberry 7
30) Chamois 7 30) Mound City 7
33) Southwest (Livingston Coun 6 33) Jasper 6
33) DeKalb 6 36) Braymer 5
36) North Andrew 5 36) West Nodaway 5
36) Princeton 5 40) Drexel 4
40) Knox County 4 42) Lutheran (Kansas City) 3
42) Viburnum 3 42) St. Elizabeth 3
42) Northwestern (Mendon) 3 42) Keytesville 3
47) Albany 2 47) Dora 2
47) Halfway 2 47) Tarkio 2
51) Chadwick 1 51) Jamestown 1
53) Scott County Central 0.50