2019-2020 Girls Volleyball



Viewing Principia High School
Principia (0-8-1)
Class 2 District 5 
0
Duchesne (2-4)
Class 3 District 6 
2
Orchard Farm Tournament,  St. Charles Final
Whitfield (8-6-1)
Class 2 District 6 
2
Principia (0-8-1)
Class 2 District 5 
0
Orchard Farm Tournament,  St. Charles Final
Liberty (Wentzville) (4-1-1)
Class 4 District 7 
2
Principia (0-8-1)
Class 2 District 5 
0
Orchard Farm Tournament,  St. Charles Final
Missouri School for the Deaf (0-5)
Class 1 District 12 
0
Kansas School for the Deaf (Olathe, KS)
 
3
Final
Perryville (8-3-1)
Class 3 District 1 
0
Advance (7-1)
Class 1 District 3 
2
Jackson Final
Bolivar (7-5)
Class 3 District 13 
2
Ash Grove (4-4-1)
Class 2 District 12 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Willow Springs (5-4-3)
Class 3 District 11 
1
Ash Grove (4-4-1)
Class 2 District 12 
1
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Crane (1-7-1)
Class 1 District 7 
0
Ash Grove (4-4-1)
Class 2 District 12 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Stockton (8-4)
Class 2 District 12 
2
Ash Grove (4-4-1)
Class 2 District 12 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Mountain Grove (1-10-2)
Class 3 District 11 
0
Ava (11-5-1)
Class 3 District 11 
2
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Thayer (1-3)
Class 2 District 9 
0
Ava (11-5-1)
Class 3 District 11 
2
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Cabool (9-2-1)
Class 2 District 9 
2
Ava (11-5-1)
Class 3 District 11 
0
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Neosho (3-6-3)
Class 4 District 11 
1
Ava (11-5-1)
Class 3 District 11 
1
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Licking (10-2)
Class 2 District 9 
2
Ava (11-5-1)
Class 3 District 11 
1
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Liberty North (10-2)
Class 4 District 16 
2
Barstow (2-7)
Class 2 District 14 
0
Winnetomka Tournament,  North Kansas City Final
St. Michael the Archangel (9-3-2)
Class 3 District 14 
2
Barstow (2-7)
Class 2 District 14 
0
Winnetonka,  Kansas City Final
New Haven (6-9-1)
Class 2 District 7 
2
Belle (4-6)
Class 2 District 8 
0
New Haven Tournament,  New Haven Final
Winfield (10-6)
Class 3 District 7 
2
Belle (4-6)
Class 2 District 8 
0
New Haven Tournament,  New Haven Final
Harrisonville (8-5-2)
Class 3 District 13 
1
Belton (6-5-1)
Class 4 District 12 
1
Varsity Tournament,  Kansas City Final
Raytown South (3-7)
Class 4 District 13 
0
Belton (6-5-1)
Class 4 District 12 
2
Independence Final
Van Horn (9-5-1)
Class 4 District 14 
0
Belton (6-5-1)
Class 4 District 12 
2
Chrisman Tournament,  Independence Final
East (Kansas City) (2-3)
Class 4 District 15 
0
Belton (6-5-1)
Class 4 District 12 
2
Chrisman Tournament,  Independence Final
Odessa (11-0-1)
Class 3 District 15 
2
Belton (6-5-1)
Class 4 District 12 
0
Chrisman Tournament,  Independence Final
Houston (3-6)
Class 2 District 9 
0
Billings (4-3-2)
Class 1 District 7 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Springfield Catholic (15-1-1)
Class 3 District 11 
1
Billings (4-3-2)
Class 1 District 7 
1
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Bolivar (7-5)
Class 3 District 13 
2
Billings (4-3-2)
Class 1 District 7 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Licking (10-2)
Class 2 District 9 
0
Blair Oaks (18-0)
Class 3 District 10 
2
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Plato (1-7-2)
Class 1 District 6 
0
Blair Oaks (18-0)
Class 3 District 10 
2
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Neosho (3-6-3)
Class 4 District 11 
0
Blair Oaks (18-0)
Class 3 District 10 
2
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Arcadia Valley (12-4)
Class 2 District 3 
2
Bloomfield (2-3-1)
Class 1 District 2 
0
Jackson Final
Perryville (8-3-1)
Class 3 District 1 
1
Bloomfield (2-3-1)
Class 1 District 2 
1
Jackson Final
Lee's Summit (7-5)
Class 4 District 13 
0
Blue Springs (7-3)
Class 4 District 14 
2
Mo Kan tourn,  lee's summit Final
St. Teresa's Academy (8-1)
Class 4 District 15 
2
Blue Springs (7-3)
Class 4 District 14 
0
Mo Kan tourn,  lee's summit Final
St. Teresa's Academy (8-1)
Class 4 District 15 
2
Blue Springs South (7-7)
Class 4 District 14 
0
MOKAN,  Lee's Summit Final
Willow Springs (5-4-3)
Class 3 District 11 
0
Bolivar (7-5)
Class 3 District 13 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Crane (1-7-1)
Class 1 District 7 
0
Bolivar (7-5)
Class 3 District 13 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Fair Grove (12-6)
Class 2 District 10 
2
Bolivar (7-5)
Class 3 District 13 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Stockton (8-4)
Class 2 District 12 
1
Bolivar (7-5)
Class 3 District 13 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Cuba (1-4-1)
Class 2 District 8 
1
Bourbon (1-6-2)
Class 2 District 8 
1
Cuba Lady Wildcats Volleyball Tournament,  Cuba Final
Winfield (10-6)
Class 3 District 7 
2
Bowling Green (1-13)
Class 2 District 6 
0
New Haven Tourney ,  New Haven Final
Belle (4-6)
Class 2 District 8 
2
Bowling Green (1-13)
Class 2 District 6 
0
New Haven Tourney ,  New Haven Final
New Haven (6-9-1)
Class 2 District 7 
2
Bowling Green (1-13)
Class 2 District 6 
0
New Haven Tourney ,  New Haven Final
Winona (9-5-4)
Class 1 District 5 
0
Branson (15-2)
Class 4 District 10 
2
Camdenton Varsity Tournament,  Camdenton Final
Sacred Heart (6-7-3)
Class 1 District 11 
0
Branson (15-2)
Class 4 District 10 
2
Camdenton Varsity Tournament,  Camdenton Final
Sheldon (5-10-1)
Class 1 District 9 
2
Bronaugh (1-8)
Class 1 District 10 
0
TJ Invitational ,  Joplin Final
Pleasant Hope (13-3-1)
Class 2 District 12 
2
Bronaugh (1-8)
Class 1 District 10 
0
TJ Invitational ,  Joplin Final
Thomas Jefferson Independent (6-6-1)
Class 1 District 8 
2
Bronaugh (1-8)
Class 1 District 10 
0
TJ Invitational ,  Joplin Final
Bishop LeBlond (8-3)
Class 1 District 15 
2
Brookfield (0-8-2)
Class 2 District 15 
0
Chillicothe Varsity Tournament,  Chillicothe Final
Springfield Catholic (15-1-1)
Class 3 District 11 
2
Buffalo (4-6-1)
Class 3 District 11 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Houston (3-6)
Class 2 District 9 
2
Buffalo (4-6-1)
Class 3 District 11 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Billings (4-3-2)
Class 1 District 7 
1
Buffalo (4-6-1)
Class 3 District 11 
1
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
New Covenant Academy with The Summit Preparatory (5-3)
Class 2 District 10 
0
Buffalo (4-6-1)
Class 3 District 11 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Jefferson (Festus) (15-3)
Class 2 District 3 
2
Bunker (8-5-3)
Class 1 District 5 
0
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Ellington (12-6)
Class 1 District 5 
2
Bunker (8-5-3)
Class 1 District 5 
0
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Greenville (3-12-2)
Class 2 District 2 
0
Bunker (8-5-3)
Class 1 District 5 
2
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Diamond (7-2-2)
Class 2 District 11 
1
Butler (4-8-1)
Class 2 District 12 
1
Lamar Tournament,  Lamar Final
Jasper (7-10-3)
Class 1 District 9 
0
Butler (4-8-1)
Class 2 District 12 
2
Lamar Tournament,  Lamar Final
Liberal (4-10-1)
Class 1 District 9 
0
Butler (4-8-1)
Class 2 District 12 
2
Lamar Tournament,  Lamar Final
College Heights Christian (10-0)
Class 2 District 11 
2
Butler (4-8-1)
Class 2 District 12 
0
Lamar Tournament,  Lamar Final
Thayer (1-3)
Class 2 District 9 
0
Cabool (9-2-1)
Class 2 District 9 
2
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Neosho (3-6-3)
Class 4 District 11 
1
Cabool (9-2-1)
Class 2 District 9 
1
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Mountain Grove (1-10-2)
Class 3 District 11 
0
Cabool (9-2-1)
Class 2 District 9 
2
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Licking (10-2)
Class 2 District 9 
2
Cabool (9-2-1)
Class 2 District 9 
1
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Miller Career Academy (3-10)
Class 3 District 4 
0
Camdenton (11-5-2)
Class 4 District 9 
2
Camdenton Varsity Tournament,  Camdenton Final
Winona (9-5-4)
Class 1 District 5 
1
Camdenton (11-5-2)
Class 4 District 9 
1
Camdenton Varsity Tournament,  Camdenton Final
Sacred Heart (6-7-3)
Class 1 District 11 
1
Camdenton (11-5-2)
Class 4 District 9 
1
Camdenton Varsity Tournament,  Camdenton Final
Marshfield (11-5)
Class 3 District 11 
0
Camdenton (11-5-2)
Class 4 District 9 
2
Camdenton Varsity Tournament,  Camdenton Final
Branson (15-2)
Class 4 District 10 
2
Camdenton (11-5-2)
Class 4 District 9 
0
Camdenton Varsity Tournament,  Camdenton Final
Orrick (2-7)
Class 1 District 15 
0
Cameron (8-7-1)
Class 3 District 16 
2
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Plattsburg (3-9-1)
Class 2 District 16 
0
Cameron (8-7-1)
Class 3 District 16 
2
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Mid-Buchanan (11-4)
Class 2 District 16 
2
Cameron (8-7-1)
Class 3 District 16 
0
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Wellington-Napoleon (7-4)
Class 1 District 13 
2
Cameron (8-7-1)
Class 3 District 16 
1
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Kickapoo (13-4)
Class 4 District 10 
2
Carl Junction (7-4)
Class 4 District 11 
0
Kickapoo Tournament,  Springfield Final
Oak Park (3-9)
Class 4 District 15 
0
Carl Junction (7-4)
Class 4 District 11 
2
Kickapoo Tournament,  Springfield Final
Brookfield (0-8-2)
Class 2 District 15 
1
Carrollton (1-8-2)
Class 2 District 15 
1
Chillicothe Tournament,  Chillicothe Final
Bishop LeBlond (8-3)
Class 1 District 15 
2
Carrollton (1-8-2)
Class 2 District 15 
0
Chillicothe Tournament,  Chillicothe Final
Nevada (10-2-1)
Class 3 District 13 
2
Center (1-3)
Class 3 District 14 
0
William Chrisman Tournament,  Independence Final
Odessa (11-0-1)
Class 3 District 15 
2
Center (1-3)
Class 3 District 14 
0
William Chrisman Tournament ,  Independence Final
Van Horn (9-5-1)
Class 4 District 14 
2
Center (1-3)
Class 3 District 14 
0
Chrisman Tournament,  Independence Final
Logan-Rogersville (9-2)
Class 3 District 11 
2
Central (St. Joseph) (3-4)
Class 4 District 16 
0
Winnetonka Tournament,  Winnetonka Final
St. Michael the Archangel (9-3-2)
Class 3 District 14 
2
Central (St. Joseph) (3-4)
Class 4 District 16 
0
Winnetonka,  Kansas City Final
Fort Osage (11-4-1)
Class 4 District 14 
1
Central (St. Joseph) (3-4)
Class 4 District 16 
1
Winnetonka Tournament,  Kansas City Final
Lawson (13-1-2)
Class 2 District 15 
1
Chillicothe (5-3-1)
Class 3 District 9 
1
Chillicothe Invitational,  Chillicothe Final
Richmond (0-7)
Class 2 District 15 
0
Chillicothe (5-3-1)
Class 3 District 9 
2
Chillicothe Inv,  Chillicothe Final
Penney (4-8)
Class 2 District 16 
0
Chillicothe (5-3-1)
Class 3 District 9 
2
Chillicothe Inv,  Chillicothe Final
Bishop LeBlond (8-3)
Class 1 District 15 
2
Chillicothe (5-3-1)
Class 3 District 9 
0
Chillicothe Inv,  Chillicothe Final
Brookfield (0-8-2)
Class 2 District 15 
1
Chillicothe (5-3-1)
Class 3 District 9 
1
Chillicothe Varsity Tournament,  Chillicothe Final
West County (8-2)
Class 2 District 3 
2
Clearwater (1-8-2)
Class 2 District 2 
0
Clearwater Invitational ,  Piedmont Final
South Iron (10-5-1)
Class 1 District 5 
2
Clearwater (1-8-2)
Class 2 District 2 
0
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Stockton (8-4)
Class 2 District 12 
2
Conway (5-7-1)
Class 2 District 9 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Fair Grove (12-6)
Class 2 District 10 
2
Conway (5-7-1)
Class 2 District 9 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Crane (1-7-1)
Class 1 District 7 
1
Conway (5-7-1)
Class 2 District 9 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
New Covenant Academy with The Summit Preparatory (5-3)
Class 2 District 10 
1
Conway (5-7-1)
Class 2 District 9 
1
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
St. Francis Borgia (13-3)
Class 3 District 8 
0
Cor Jesu Academy (9-1)
Class 4 District 4 
2
St. Joseph's Academy Tournament,  St. Louis Final
Willow Springs (5-4-3)
Class 3 District 11 
1
Crane (1-7-1)
Class 1 District 7 
1
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Jasper (7-10-3)
Class 1 District 9 
0
Diamond (7-2-2)
Class 2 District 11 
2
Lamar Tournament,  Lamar Final
West County (8-2)
Class 2 District 3 
2
Doniphan (9-6-3)
Class 3 District 1 
0
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Clearwater (1-8-2)
Class 2 District 2 
1
Doniphan (9-6-3)
Class 3 District 1 
1
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
South Iron (10-5-1)
Class 1 District 5 
0
Doniphan (9-6-3)
Class 3 District 1 
2
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Jefferson (Festus) (15-3)
Class 2 District 3 
2
Doniphan (9-6-3)
Class 3 District 1 
0
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Whitfield (8-6-1)
Class 2 District 6 
0
Duchesne (2-4)
Class 3 District 6 
2
Orchard Farm Tournament,  St. Charles Final
Orrick (2-7)
Class 1 District 15 
0
East Buchanan (8-6)
Class 2 District 16 
2
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Plattsburg (3-9-1)
Class 2 District 16 
0
East Buchanan (8-6)
Class 2 District 16 
2
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Cameron (8-7-1)
Class 3 District 16 
0
East Buchanan (8-6)
Class 2 District 16 
2
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Wellington-Napoleon (7-4)
Class 1 District 13 
0
East Buchanan (8-6)
Class 2 District 16 
2
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Mid-Buchanan (11-4)
Class 2 District 16 
2
East Buchanan (8-6)
Class 2 District 16 
0
Lathrop Invitational,  Lathrop Final
Jefferson (Festus) (15-3)
Class 2 District 3 
2
Ellington (12-6)
Class 1 District 5 
0
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
West County (8-2)
Class 2 District 3 
2
Ellington (12-6)
Class 1 District 5 
1
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Sheldon (5-10-1)
Class 1 District 9 
2
Exeter (0-9)
Class 1 District 8 
0
TJ Invitational ,  Joplin Final
Pleasant Hope (13-3-1)
Class 2 District 12 
2
Exeter (0-9)
Class 1 District 8 
0
TJ Invitational ,  Joplin Final
McAuley Catholic (8-3-3)
Class 1 District 8 
2
Exeter (0-9)
Class 1 District 8 
0
TJ Invitational ,  Joplin Final
Stockton (8-4)
Class 2 District 12 
0
Fair Grove (12-6)
Class 2 District 10 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Springfield Catholic (15-1-1)
Class 3 District 11 
2
Fair Grove (12-6)
Class 2 District 10 
1
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Houston (3-6)
Class 2 District 9 
0
Fair Grove (12-6)
Class 2 District 10 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
New Covenant Academy with The Summit Preparatory (5-3)
Class 2 District 10 
0
Fair Grove (12-6)
Class 2 District 10 
2
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Lafayette (Wildwood) (11-2)
Class 4 District 3 
2
Francis Howell
Class 4 District 7 
0
St. Joseph's Academy Tournament of Champions,  St. Louis Final
St. Francis Borgia (13-3)
Class 3 District 8 
2
Francis Howell
Class 4 District 7 
0
St. Joseph's Academy Tournament,  St. Louis Final
Cor Jesu Academy (9-1)
Class 4 District 4 
2
Francis Howell
Class 4 District 7 
0
St. Joe Tournament,  St. Louis Final
St. Joseph's Academy (3-8)
Class 4 District 4 
0
Francis Howell
Class 4 District 7 
2
Tournament of Champions,  Frontenac Final
Nixa (10-1)
Class 4 District 10 
2
Glendale (3-8)
Class 4 District 10 
0
Springfield Classic,  Springfield Final
Carl Junction (7-4)
Class 4 District 11 
2
Glendale (3-8)
Class 4 District 10 
1
Springfield Classic,  Springfield Final
Barstow (2-7)
Class 2 District 14 
0
Grain Valley (4-5)
Class 4 District 14 
2
Winnetomka Tournament,  North Kansas City Final
Liberty North (10-2)
Class 4 District 16 
2
Grain Valley (4-5)
Class 4 District 14 
0
Winnetonka Varsity Tournament,  Kansas City Final
Blair Oaks (18-0)
Class 3 District 10 
2
Greenfield (6-8-3)
Class 1 District 9 
0
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Salem (0-8-2)
Class 3 District 8 
1
Greenfield (6-8-3)
Class 1 District 9 
1
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Licking (10-2)
Class 2 District 9 
2
Greenfield (6-8-3)
Class 1 District 9 
0
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Plato (1-7-2)
Class 1 District 6 
1
Greenfield (6-8-3)
Class 1 District 9 
1
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Neosho (3-6-3)
Class 4 District 11 
2
Greenfield (6-8-3)
Class 1 District 9 
0
Cabool Invitational Tournament,  Cabool Final
Jefferson (Festus) (15-3)
Class 2 District 3 
2
Greenville (3-12-2)
Class 2 District 2 
0
Clearwater Invitational Tournament,  Piedmont Final
Ellington (12-6)
Class 1 District 5 
2
Greenville (3-12-2)
Class 2 District 2 
0
Clearwater Invitational,  Piedmont Final
Christian (13-4-1)
Class 2 District 6 
1
Hannibal (5-3-1)
Class 4 District 8 
1
Rockwood Summit,  Fenton Final
Van Horn (9-5-1)
Class 4 District 14 
0
Harrisonville (8-5-2)
Class 3 District 13 
2
Varsity Tournament,  Kansas City Final
Raytown South (3-7)
Class 4 District 13 
0
Harrisonville (8-5-2)
Class 3 District 13 
2
Varsity Tournament,  Kansas City Final
Jennings (4-4-1)
Class 3 District 6 
2
Hazelwood East (2-3)
Class 4 District 5 
0
McCleur Northside Invitational,  Ferguson Final
McCluer (4-5-2)
Class 4 District 5 
1
Hazelwood East (2-3)
Class 4 District 5 
1
Northside Invitational,  Florissant Final
Lutheran North (7-7-2)
Class 2 District 6 
1
Hazelwood East (2-3)
Class 4 District 5 
1
McCluer V Tournament,  St. Louis Final
Warrenton (7-3-1)
Class 4 District 8 
1
Herculaneum (2-8-2)
Class 3 District 2 
1
Cuba Lady Wildcats Volleyball Tournament,  Cuba Final
Confluence Prep Academy Charter (0-6)
Class 3 District 4 
0
Herculaneum (2-8-2)
Class 3 District 2 
2
Cuba Lady Wildcats Volleyball Tournament,  Cuba Final
Springfield Catholic (15-1-1)
Class 3 District 11 
2
Houston (3-6)
Class 2 District 9 
0
Buffalo Lady Bison Invitational,  Buffalo Final
Advance (7-1)
Class 1 District 3 
1
Jackson (6-1)
Class 4 District 1 
3
Jackson Final
College Heights Christian (10-0)
Class 2 District 11 
2
Jasper (7-10-3)
Class 1 District 9 
0
Lamar Tournament,  Lamar Final
McCluer (4-5-2)
Class 4 District 5 
1
Jennings (4-4-1)
Class 3 District 6 
1
McCleur Northside Invitational,  Ferguson Final
Riverview Gardens (2-4)
Class 4 District 5 
0
Jennings (4-4-1)
Class 3 District 6 
2
McCleur Northside Invitational,  Ferguson Final
University City
Class 3 District 6 
0
Jennings (4-4-1)
Class 3 District 6 
2
McCleur Northside Invitational,  Ferguson Final